Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-11, 07:06   #1
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Masina trage dreapta

De cand am luat-o aveam volanul circa 4cm stramb spre stanga si masina tragea in linie dreapta usor dreapta.

Am zis ca nu-i nicio problema. O rezolv.

Primul pas a fost sa merg sa-i fac o geometrie. Toate bune si frumoase. Insa am constatat ca volanul tot mai era putin stramb spre stanga (de bine ce stiu romanii sa faca mecanica/meserie) am zis ca o las asa ca era mai putin stramb decat atunci cand am dus-o.
Dar masina tot dreapta trage. (teoretic cu unghiurile facute bine)
Totodata la unele gropi, denivelari se aude un mic mic troncanit la roata dreapta fata.

Aveti idee ce-ar putea fii ? De ce trage dreapta ?
Vre-o idee/solutie? Ce sa mai verific, ce sa mai fac ?
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 07:54   #2
martinica

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Default Re: Masina trage dreapta

despre ce masina este vorba?daca se aude zgomot dreapta e posibil ca din cauza unor bucse uzate sa se intample totul
martinica is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 08:28   #3
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Masina trage dreapta

Quote:
Originally Posted by martinica View Post
despre ce masina este vorba?daca se aude zgomot dreapta e posibil ca din cauza unor bucse uzate sa se intample totul
celica 2001.

Nu se aude mereu si nu se aude rau/tare. Dar am sesizat zgomotul.

Deci bucse... am notat.
Altceva ce-ar mai putea fii ? P.S: am discurile fata ovalizate (ar avea vre-o legatura daca trage dreapta cand nu franez ?)
Santon is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 08:39   #4
ballack

Stage 5
 
ballack's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,025
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Masina trage dreapta

e posibil sa fie din cauciucuri?
ballack is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 08:50   #5
martinica

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 119
Default Re: Masina trage dreapta

de la discuri si anvelope descentrate face zgomot si trepidatii in volan la viteza mare si franare...verifica pivoti si bucsi ca daca au uzura pe aparat dau bine dupa care in mers isi pierd directia...
martinica is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 09:23   #6
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Masina trage dreapta

Quote:
Originally Posted by martinica View Post
de la discuri si anvelope descentrate face zgomot si trepidatii in volan la viteza mare si franare...verifica pivoti si bucsi ca daca au uzura pe aparat dau bine dupa care in mers isi pierd directia...
Intr-adevar pe franare de la ceva viteza mai maricica imi joaca volanu in mana din cauza discurilor.

Deci pt tras dreapta de verificat si pivot...

Apropo cand am luat masina surubul de la pivot dreapta era desfiletat 3-4 randuri (aveam un joc imens in roata) si culmea ca aveam siguranta in capat pusa...

Am strans surubul dar de tras dreapta tot trage. Oare in curs de 600km cati am facut cu surubul acela asa sa se fii stricat si altceva?
Santon is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 09:49   #7
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Masina trage dreapta

Quote:
Originally Posted by ballack View Post
e posibil sa fie din cauciucuri?
nu m-am gandit la cauciucuri... ce-i drept.

O sa pun unele de iarna noi. Daca nu mai trage dreapta cu ele o sa stiu sigur daca au fost de vine gumele.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 20:47   #8
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Masina trage dreapta

Verifica pivoti, capete de bara, bucsi bascule (daca toate astea sunt OK....verifica lonjeroanele (sa nu cumva sa fi fost trosnita masina).
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 21:39   #9
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Masina trage dreapta

Inainte de reglaj geometrie se verifica jocurile suspensiei/directiei si se remediaza daca e cazul .
Aceste jocuri nu le putem face on line.Se fac pe elevator de catre un personal calificat pentru asta.
De verificat daca nu este lovita,caz in care uneori nu mai este posibil un reglaj corect.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 22:45   #10
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Masina trage dreapta

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Inainte de reglaj geometrie se verifica jocurile suspensiei/directiei si se remediaza daca e cazul .
Aceste jocuri nu le putem face on line.Se fac pe elevator de catre un personal calificat pentru asta.
De verificat daca nu este lovita,caz in care uneori nu mai este posibil un reglaj corect.
Will do that. Mersi de sfaturi.
Santon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -