Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-10-11, 22:14   #1
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default 2 baterii consumate in 3 zile.

E posibil ca amplificatorul auto sa goleasca bateria mai repede decat incarca alternatorul? pentru ca am golit 2 baterii (nu noi) in 3 zile si singura explicatie care mi-o pot da este ca s-a dus pe pwla standbyul amplifului. Astazi mi-am luat baterie noua, am deconectat alimentarea aplificatorului de la borna, just in case. Maine ma duc la garantie cu noua baterie, si o sa imi verifice si incarcarea pe alternator (deci il scot din ecuatie). O sa ajung luni la un service sa-mi masoare instalatia audio, dar pana atunci astept niste pareri.

Tin sa precizez ca ma ampliful de 1 an si nu mi-a facut probleme de genu.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 14-10-11, 22:27   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

N-ai nici un amic sa-ti masoare curentul care il haleste din baterie masina?pur si simplu scoti borna de + sau - si pui in serie multimetrul pus pe scala de amperi,si vezi ce consum ai;daca toate sunt bune ar trebui sa fie undeva sub 80mA,daca e mai mare scoti amplificatorul din circuit si vezi ce se intampla,daca tot e consumul mare atunci problema e in alta parte(Player,alternator etc..)
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 16-10-11, 11:32   #3
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

am masurat, fara amplif este mic, 10-20mA cu ampliful este 60mA. Alternatorul este bun a fost masurat si ala.

Last edited by isidore; 16-10-11 at 11:34.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 11:12   #4
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

se pare ca intra in cosum in momentul cand armez alarma, ampermetrul indica 170mA iar cand incui masina din cheie de la bututc (fara sa folosesc alarma) ampermetrul indica 270mA.
am stat cu ampemetrul pus cateva minute, consumul nu scade (trebuie sa treaca un anumit timp, 30 de min, ca sa intre in stand by? sau trebuie sa intre mai repede?)

vreo idee?

Last edited by isidore; 19-10-11 at 11:22.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 12:10   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

Alarmă şi īnchidere de fabrică? Oricum ar fi nu e normal , este prea mare consumul de curent.alarma intră īn starea "armat" īn maxim 2...3 secunde īn funcţie de model şi curentul care īl papă nu este decāt cu cāţiva mA mai mare . Iar inciderea la fel nu are cum să aibă consum mărit cānd uşile sunt īncuiate deci ceva e putred aici.
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 12:21   #6
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

Inchidere de fabrica, alarma Jaguar.
Am reverificat, am inchis masina din telecomanda si am masurat, ampermetrul indica 170mA, dar dupa 7-10 minute aprox a scazut la 50-60 mA (care din cate stiu e consum normal). Am mai citi pe net si multi spun ca, cam atat dureaza sa intre calculatorul de confort in stand by, ba chiar in manualul masinii spune ca dupa 30 de minute. In orice caz se pare ca nu are nimic masina si bateriile alea 2 era trecute. Oricum in caz ca ma insel pana peste 3 luni cand am revizia la baterie o sa se vada, mai ales ca vine si iarna.

Apropo 50-60 mA consum stand by si cu amplificator si cd-player in stand by. O sa imi montez si un condensator luna viitoare pentru a lua de tot stresu de pe baterie.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 15:03   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

50ma e normal iar treaba asta cu calculatorul de confort e cam trasă de par, adică nu văd pentru ce ar sta "activ" calculatorul şi cum ar intra īn standby, īn plus nu are de ce să consume aşa mult...verifica să nu rămānă vreun bec aprins (plafonieră sau prin porbagaj)
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 21:03   #8
isidore

Stage 2
 
isidore's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 35
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

singurele care ar putea ramane aprinse ar fi cele din portiere de fata saa cel din porbagaj. am observat ca becul din portiera dreapta fata si cel din porbagaj se aprind cam greu, dar se sting mereu cum inchid protiera sau porbagajul.
isidore is offline   Reply With Quote
Old 24-10-11, 11:05   #9
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

Atunci nu stiu,trebuie verificata inchiderea centralizata si alarma...se intampla ceva suspect acolo
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 21:00   #10
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

Si ai verificat alternatorul ? Depinde si la ce volum asculti , daca esti ~maniac~ in sensul adevarat al cuvantului , n-o sa te tina nici o baterie normala , presupun ca ai un amplificator destul de puternic.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 07:40   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: 2 baterii consumate in 3 zile.

N-are a face,a spus mai sus ca are consum mare cand masina stationeaza
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -