Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-06, 19:39   #1
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default indicator electronic al treptei de viteza

am auzit k exista o schema electrica pt asa cv...stiu principiul dat exista niste diode ale caror valoare nu o stiu...daca stie cineva de ce vorbesc i-l rog sa ma ajute si pe mine...am cautat pe google o gramada...sper sa nu fii cautat indeajuns..
__________________
unde se poarta stickerul
Bord cu leduri

GRABA stirca TREABA !!!
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 20:00   #2
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: indicator electronic al treptei de viteza

[QUOTE=MaTzA]
...stiu principiul dat exista niste diode ale caror valoare nu o stiu...QUOTE]


Pt. ce cutie de viteza? Deoarece principiul pe care sustii ca il cunosti se schimba radical.
Presupunind ca este de o simpla cutie de viteza mecanica ,totul se face prin diverse microcontacte (sau senzori ,daca vrei sa fi mai la zi cu tehnologia) ,legate la un circuit electronic ce iti va afisa digital .Diodele nu conteaza aici,deorece este un cumul de componente elctronice,strict legate si conditionate intre ele.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 20:09   #3
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: indicator electronic al treptei de viteza

prin principiu ma refeream la faptul ca stiu cum trebuie facut sa functioneze dar nu cunosc valoarea pieselor(diodele) se face astfel se ia o placa se pun microcontacte in dreptul levierului cand este in viteza(1-2-3-4-5-R) sa gasesc schema si o sa o postez...
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 21:08   #4
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: indicator electronic al treptei de viteza

Quote:
Originally Posted by MaTzA
prin principiu ma refeream la faptul ca stiu cum trebuie facut sa functioneze dar nu cunosc valoarea pieselor(diodele) se face astfel se ia o placa se pun microcontacte in dreptul levierului cand este in viteza(1-2-3-4-5-R) sa gasesc schema si o sa o postez...

Mult mai simplu este fara nici un fel de schema electronica , ci doar cu 5-6 microcontacte montate pe o placuta la maneta ,legate direct la niste led-uri (tot 5-6) situate in spatele unui miniecran cu cifrele corespunzatoare.
Singura problema este ca trebuie calibrata caderea de tensiune pe led,de la 12V la nu stiu cit (parca 1 V) printr-o rezistenta si nu printr-o dioda (care face altceva ) .Folosesti legea lui ohm sa calculezi caderea de tensiune pe led ,in functie de care vei lega in serie rezistentele si gata ghidushenia.
Problema mai serioasa este ca timoneria schimbatorului de viteze sa nu aiba jocuri mari .
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 09-07-06, 21:11   #5
MaTzA
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
MaTzA's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,596
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Fiat]
Default Re: indicator electronic al treptei de viteza

o sa o rezolv si p'aia...sapt viitoare sper sa pun filmuletul cu "smecheria" in functiune
MaTzA is offline   Reply With Quote
Old 16-10-06, 13:29   #6
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: indicator electronic al treptei de viteza

-deci cu alte cuvinte sunt bune orice tip de diode... da ca nu gasesti da-mi un pm... iar in ce priveste microcontactele nu cred ca vei reusi.... maneta schimbatorului de viteza este supusa trepidatiilor puternice... si microcontactele nu sunt bune.... cel mai indicat ar fi sa te gandesti la 2 lamele care sa prinda tija intre ele si astfel sa ai un contact electric... iti recomand lama elastica de la o ruleta....
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -