Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 12-05-06, 19:43   #1
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Exclamation Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

M-am gandit sa pun pe masina mea ,desi nu e turbo un intercooler.Efectul de racire a aerului care intra in camera de ardere este clar benefic si pentru un motor fara turbo,iar intrand un volum mai mare de oxigen poti sa maresti si debitul de benzina obtinand o putere mai mare.As vrea sa pun un intercooler destul de mare ca sa nu restrictioneze patrunderea aerului.
Este clar ca rezultatele nu o sa fie la fel de spectaculoase ca la un motor turbo dar sunt sigur ca o sa insemne ceva.
Astept parerile voastre.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 22:05   #2
hit-man

Stage 5
 
hit-man's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 331
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

parerea mea este ca vei da banii degeaba pentru ca intercoolerul are rolul de a raci aerul f fierbinte care vine din turbina ceea ce la tine nu este cazul deoarece aerul este la o temperatura scazuta....iti recomand un kit de inductie cu filtru conic...cu ala faci mai mult si te costa mai putin...parerea mea
__________________
2002 Citroen C5 2.0 HDi (White Whale)
hit-man is offline   Reply With Quote
Old 12-05-06, 23:51   #3
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Quote:
Originally Posted by hit-man
parerea mea este ca vei da banii degeaba pentru ca intercoolerul are rolul de a raci aerul f fierbinte care vine din turbina ceea ce la tine nu este cazul deoarece aerul este la o temperatura scazuta....iti recomand un kit de inductie cu filtru conic...cu ala faci mai mult si te costa mai putin...parerea mea

Just,@hit-man.
Si mai este un aspect:intercooler-ul functioneaza cu compresie de aer si nicidecum cu aspiratie de aer.Un filtru direct ar fi cea mai buna solutie,insa trebuie avut grija unde se amplaseaza pt. a primi aer rece .
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 22:34   #4
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Simplu > useless !! Filtru sport !!! si eventual Nx !
emmanuel is offline   Reply With Quote
Old 13-05-06, 23:12   #5
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Da... n-are nici o utilitate! in cel mai fericit caz ar merge la fel masina...

Intercoolereul raceste aerul care in urma comprimarii cu ajutorul turbinei se incalzeste!

La ceea ce zici tu... aerul aspirat ar avea aceeasi temperatura ca si aerul care raceste intercooleru.... deci n-ai avea ce si cum sa mai racesti... plus ca s-ar prelungi enorm traseul de admisie...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 08:00   #6
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

ia si tu doua tuburi (daca e dacie) din targ dalea de la aeroterma sau taie furtunul de la aspirator si trage de la filtru masini pe langa radiator cat mai in fatza (yo asa am) ca sa tragi aer mai rece. nu te complica cu interculere pierzi si caii care ii mai ai.
mae is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 17:26   #7
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Va rog frumos,cand faceti o afirmatie argumentati-o asa cum a facut RoSonic nu puneti un raspuns pe care si voi l-ati auzit de undeva dar habar nu aveti ce inseamna. Nu va suparati dar eu am pus postul asta aflu niste idei pertinente.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 17:31   #8
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

In ceea ce priveste traseul ai dreptate devine cam lung.
In ceea ce priveste temperatura aerului totusi cred ca scade ceva pentru ca intercoolerul este facut din aluminiu ceea ce permite un transfer de temperatura foarte rapid,iar cand masina se deplaseaza temperatura materialului din care eeste facut scade.In plus na gandeam sa montez pe el niste pulverizatoare cu un amestec de apa si un pic de alcool care ar scadea temperatura drastic in timpul mersului.
Ce zici?
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 18:48   #9
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

daca aerul de afara are 25 de grade cum crezi tu ca acelasi aer ar putea raci aerul deja intrat in admisie doar ca trece prin intercooler?

poti sa mergi si cu 300km/h temperatura aerului nu se modifica ,iar aluminiul nu are propietati magice

nu vei face decat sa gatui si mai mult admisia
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
Old 14-05-06, 20:16   #10
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Se numeste pricipiul intai al termodinamicii: caldura nu trece de la sine de la un corp cu temperatura data (aerul din admisie) la un corp cu temperatura mai inalta (aerul ambiant, din jurul intercoolerului). Asta e motivul pentru care un frigider consuma energie electrica.
Treaba asta se invata in liceu, prin clasa a 10-a cred. Sau acum se ia carnetul la 14 ani, in acelasi plic cu buletinul?
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 16:54   #11
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Quote:
Originally Posted by einstein1984
Se numeste pricipiul intai al termodinamicii: caldura nu trece de la sine de la un corp cu temperatura data (aerul din admisie) la un corp cu temperatura mai inalta (aerul ambiant, din jurul intercoolerului). Asta e motivul pentru care un frigider consuma energie electrica.
Treaba asta se invata in liceu, prin clasa a 10-a cred. Sau acum se ia carnetul la 14 ani, in acelasi plic cu buletinul?

Cocos cand eu alergam pe speciala la Brasov tu te jucai cu lego la gradinita.
Fizicianu lu' tata ia-ti tu masina ta "de curse" mergi cu 60 la ora si scoate pe geam o bucata din acelasi aliaj din care este facut un intercooler si apoi pune mana pe ea sa vezi cu cat e mai rece decat temperatura exterioara.Iar daca stii fizica trebuia sa stii ca in momentul in care pulverizezi un amestec de apa cu alcool pe un metal (cum am scris mai sus ca vreau sa fac),caldura materialului este absorbita.Pune-ti acool pe mana si sufla sa vezi simti rece sau nu.Si pentru asta chiar nu trebuie sa fii Einstein !!!!!!!!!!!!!!!!!!
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 18:16   #12
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Cred ca ai obosit sa alergi 20 de km pe munte, sper ca aveai adidasi buni.
Dar restrictia la curgerea aerului pe care o impune intercoolerul ala nu o pui la socoteala? Oare de ce nici o masina de curse cu motor aspirat nu raceste aerul din admisie? De prosti ce au fost inginerii aia pana acum te-ai trezit tu sa pui coada la pruna.
Tot la fizica de a 10-a se invata ca schimbul de caldura convectiv e mai eficient cu cat diferenta de temperatura intre corpurile ce fac schimbul e mai mare. Adica una e sa ai aer la 60 de grade si intercoolerul la 10 grade si alta e sa ai aer la 20 de grade si intercooler la 10.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 02:00   #13
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Quote:
Originally Posted by LLV*
Cocos cand eu alergam pe speciala la Brasov tu te jucai cu lego la gradinita.
Fizicianu lu' tata ia-ti tu masina ta "de curse" mergi cu 60 la ora si scoate pe geam o bucata din acelasi aliaj din care este facut un intercooler si apoi pune mana pe ea sa vezi cu cat e mai rece decat temperatura exterioara.Iar daca stii fizica trebuia sa stii ca in momentul in care pulverizezi un amestec de apa cu alcool pe un metal (cum am scris mai sus ca vreau sa fac),caldura materialului este absorbita.Pune-ti acool pe mana si sufla sa vezi simti rece sau nu.Si pentru asta chiar nu trebuie sa fii Einstein !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Absolut IRELEVANT argumentul tau! Si la ora actuala mai sunt cativa piloti (chiar cu rezultate)care nu prea inteleg mare lucru din ceea ce face echipa de preparatori/mecanici masinii cu care alearga. Ei stiu ca trebuie sa mearga intr-un anumit fel,iar pentru asta se fac teste . Si sa stii ca nu-i nici o rusine in a accepta ca un pusti are argumente solide,si-ti demonstreaza ca nu ai dreptate. Toti mai gresim,oricine se poate antrena in siruri de supozitii carora cateodata le pierde logica...si io si el si tu. Dovada echilibrului si a inteligentzei o faci acceptand/recunoscand fenomenul mai sus enuntzat
Si ca sa fiu on-topic..> Cel mai usor de a realiza inutilitatea(ba chiar mai mult de-atat) intercoolerului pe aspirat, daca ai vreun prieten mecanic,astepti pana-i vine in service un diesel turbo pentru vreo interventie mai "elaborata", si-l rogi sa-ti imprumute componenta pentru cateva ore. Eu cred ca n-ar avea nici un motiv sa te refuze ,in acelasi timp,cred ca daca esti hotarat si pregatesti din timp toate materialele auxiliare, n-are voie sa-ti ia mai mult de 3 ore experimentul
Succes
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 11:18   #14
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Quote:
Originally Posted by einstein1984
Cred ca ai obosit sa alergi 20 de km pe munte, sper ca aveai adidasi buni.
Dar restrictia la curgerea aerului pe care o impune intercoolerul ala nu o pui la socoteala? Oare de ce nici o masina de curse cu motor aspirat nu raceste aerul din admisie? De prosti ce au fost inginerii aia pana acum te-ai trezit tu sa pui coada la pruna.
Tot la fizica de a 10-a se invata ca schimbul de caldura convectiv e mai eficient cu cat diferenta de temperatura intre corpurile ce fac schimbul e mai mare. Adica una e sa ai aer la 60 de grade si intercoolerul la 10 grade si alta e sa ai aer la 20 de grade si intercooler la 10.
In ceea ce priveste restrictia aerului daca CITESTI MAI SUS am mentionat ca intercoolerul va fi unul mare tocmai sa nu apara asa ceva.
Te sfatuiesc sa mai si experimentezi unele lucruri nu sa te bazezi numai pe teorie.
Ai sa ramai uimit cate chestii teoretice sunt contrazise de practica si cate chestii bune poti sa descoperi cand experimentezi.
LLV* is offline   Reply With Quote
Old 19-05-06, 11:49   #15
LLV*

Stage 2
 
LLV*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 26
Default Re: Intercooler pe un motor normal,aspirat !!!

Quote:
Originally Posted by lascarica
Absolut IRELEVANT argumentul tau! Si la ora actuala mai sunt cativa piloti (chiar cu rezultate)care nu prea inteleg mare lucru din ceea ce face echipa de preparatori/mecanici masinii cu care alearga. Ei stiu ca trebuie sa mearga intr-un anumit fel,iar pentru asta se fac teste . Si sa stii ca nu-i nici o rusine in a accepta ca un pusti are argumente solide,si-ti demonstreaza ca nu ai dreptate. Toti mai gresim,oricine se poate antrena in siruri de supozitii carora cateodata le pierde logica...si io si el si tu. Dovada echilibrului si a inteligentzei o faci acceptand/recunoscand fenomenul mai sus enuntzat
Si ca sa fiu on-topic..> Cel mai usor de a realiza inutilitatea(ba chiar mai mult de-atat) intercoolerului pe aspirat, daca ai vreun prieten mecanic,astepti pana-i vine in service un diesel turbo pentru vreo interventie mai "elaborata", si-l rogi sa-ti imprumute componenta pentru cateva ore. Eu cred ca n-ar avea nici un motiv sa te refuze ,in acelasi timp,cred ca daca esti hotarat si pregatesti din timp toate materialele auxiliare, n-are voie sa-ti ia mai mult de 3 ore experimentul
Succes
Asa cum i-am spus si lui Einstein ai sa ramai uimit cate chestii teoretice sunt contrazise de practica.
Parerea mea e ca pana nu experimentezi nu e bine sa dai un verdict.
Pana si in cartile de teorie apar contradictii de la autor la autor iar raspunsul eu zic ca tot singur il gasesti.
Daca te uiti la un topic alaturat despre scoaterea catalizatorului ai sa vezi o gramada de posturi contra,cum ca nu ai obtine nimic posturi care au si argumente.Cum pot eu sa cred asta cand am cronometrat pentru o ora timpii masinii mele pe reprize in fiecare viteza,cu start de la 0 cand catalizatorul era montat iar dupa scoatere timpii s-au inbunatatit.
Iar daca le spui pe topic asta ei vin si iti dau cu teoria in cap si iti spun ca stie fabricantul ce a facut.
Iar in privinta cunostintelor mele in domeniu ,nu sunt mecanic la Ferrari dar nici un afon nu sant.Si asta pot sa o sustin pentru ca fiecare masina pe care am avut-o avea performante mult mai bune decat cele ale producatorului performante datorate micilor mele "experimente tampite"
Iar mecanicii au vazut masina mea doar cand trebuia sa schimbe o bucsa de bascula sau alte rahaturi pe care nu aveam timp sa le fac dar motorul a fost numai treaba mea intotdeauna si nu pot sa spun ca sunt nemultumit de ce a iesit.
Eu nu am scris aici ca sa ma cert cu voi ci ca sa ne spunem parerile.

Last edited by LLV*; 19-05-06 at 11:54.
LLV* is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -