Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-08, 09:59   #16
BRAVO

Stage 5
 
BRAVO's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 304
Member of:
[Fiat]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
traim intr-o tara plina de becali.ai rolls sau maybach tre sa o conduci,sa vada lumea cat de smecher esti,la fel si seria 7,s classe sau A8 sau amaratul asta de maserati...
bravo prietene ai punctat excelent...ma inclin...
BRAVO is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 11:28   #17
razzwan
Opel Driver

Stage 5
 
razzwan's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 564
Member of:
[Opel]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

o masina de asta este bine sa iti iei cand ai permisul suspendat ))))=))))
razzwan is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 16:40   #18
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
traim intr-o tara plina de becali.ai rolls sau maybach tre sa o conduci,sa vada lumea cat de smecher esti,la fel si seria 7,s classe sau A8 sau amaratul asta de maserati...
eu zic sa nu bagi maserati in aceasi oala cu celelalte. maserati e o masina sport, in concluzie asta e o limuzina extrem de sportiva, de care sincer nu cred ca te-ai bucura din plin decat daca ai conduce-o. daca nu vrei sa o conduci, de ce s-o mai iei? iei un S-classe si gata
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-12-08, 17:04   #19
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Ce treaba au rolls sau maybach cu seria 7 sau maserati ?? Primele sunt limuzine de super-lux fara nici un fel de inclinatii sportive what so ever pe cand celelalte doua sunt, ei bine, o cu totul alta poveste. Am condus S-class modelul nou si pot sa va zic ca e foarte confortabil dar e o masina extrem de plictisitoare, practic mai aveam putin si adormeam la volan. In schimb seria 7 datorita faptului ca nu are suspensii pe aer (printe altele) implica mult mai mult soferul, evident sacrificand din confortul pasagerilor, la fel si maserati (pe care nu l-am condus dar am mai citit si eu cate ceva), de aia am zis ca trebuie sa fi nebun sa-ti iei seria 7 sau quattroporte daca tu nu vrei decat sa stai in spate.
Ma rog la seria 7 sa zicem ca ai putea sa iei modelul lung care e mai mult orientat pe confort (are suspensie pneumatica pe spate-nu si pe fata), dar la maserati din moment ce nu exista o versiune cu ampatament lung nu prea vad cum ai putea face acest lucru.

Last edited by C63 AMG; 05-12-08 at 17:38.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 07-12-08, 09:49   #20
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by al3x82 View Post
daca imi da o soferita, cumpar si eu o bucata )
soferita adik femeie deci nu are ce cauta la volanu masinii aleia dak vrei sa o mai folosesti si u dupa 6 luni(dak mai e si blonda ai puso, adio masina)
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 09:12   #21
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
soferita adik femeie deci nu are ce cauta la volanu masinii aleia dak vrei sa o mai folosesti si u dupa 6 luni(dak mai e si blonda ai puso, adio masina)
te-ai gandit mult inainte sa scrii asa ceva?

Le: Un sfat - pune mana si invata gramatica limbii romane

Last edited by Sasha; 08-12-08 at 10:55.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 10:04   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

am aproape 500.000 de km facuti de cand am carnet, niciun accident, nici macar o zgarietura sau o lovitura de parcare nu am. Prietena mea are 30.000 de km de cand are carnet si, cu mana pe inima va zic, conduce mai bine ca mine. Nu-s adeptul femeilor la volan, dar mai sunt piloate de-astea care fac treaba buna.

On-Topic: Daca mi-as permite mi-as lua sofer si la Smart.keep it gangsta, aight?
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 12:53   #23
andreistn01

Stage 2
 
andreistn01's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 50
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

doamne cum sunteti imediat sa taiati totul de la radacina fara sa acordati nici o sansa vreunei idei. in primul rand ei nu spun ca esti OBLIGAT mereu sa iti conduca soferul respectiv masina... ei spun ca iti ofer acest lucru. nu ti-ar fi ok sa te duci la o petrecere sa bei ceva si sa stii ca ai soferul care te duce acasa cu masina ta fara sa dai vreun ban in plus la taxiuri sau etc, nu ti-ar face placere ca din cand in cand cand este un trafic mai infernal ca de obicei, asa cum va fi in perioada asta de decembrie spre exemplu si te dor picioarele pe pedale si spatele pe scaun, sa ai pe cineva sa il pui acolo sa faca greul pentru tine cand pur si simplu nu mai ai chef/esti obosit/nu ai unde sa folosesti spiritul sport al masinii?
andreistn01 is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 22:21   #24
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by !Sasha View Post
ma scuzi domnu' =))=))
Desi de "Driver IS car" intradevar n-am auzit si ce ne faceam noi daca nu existai tu a ne spui ca serie 7 nu e limousine?offf
Domnul meu in primul rand cuvantul "limousine" nu exista in limba romana la noi se zice limuzina si cu asta basta. Asta pentru ca am vazut ca iti place sa ii corectezi pe altii.

Apoi driver's car nu vine de la driver is car asa cum probabil iti imaginezi tu.. Mai intai invata limba engleza si dupa aia mai vorbim da ?

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=...%83utare&meta= (vezi ca e si un articol acolo despre maserati quattroporte, care aparent si in opinia jurnalistilor se incadreaza mai degraba in categoria "driver's car" decat limuzina..)

Si n-am zis ca seria 7 nu e limuzina ci am zis ca e o limuzina cu inclinatii sportive, mai putin confortabila decat altele (ca de ex. S-class) si pe care n-are nici un rost sa ti-o cumperi daca nu te intereseaza s-o conduci, atata tot...iar acelasi lucru e valabil si pt maserati.

Quote:
Originally Posted by andreistn01 View Post
doamne cum sunteti imediat sa taiati totul de la radacina fara sa acordati nici o sansa vreunei idei. in primul rand ei nu spun ca esti OBLIGAT mereu sa iti conduca soferul respectiv masina... ei spun ca iti ofer acest lucru.
Aici ai dreptate nu stiu de unde am inteles eu ca soferul iti va conduce masina non-stop. Si totusi salariul lu' ala i-l da in functie de cate ore presteaza banuiesc, ca doar n-o sa-l plateasca daca tu nu-l chemi deloc. Sau sunt asa generosi cei de la maserati ?

Quote:
nu ti-ar fi ok sa te duci la o petrecere sa bei ceva si sa stii ca ai soferul care te duce acasa cu masina ta fara sa dai vreun ban in plus la taxiuri sau etc,
Ei uite asta chiar ar fi o problema majora pentru milionarul care-si permite maserati- sa dea bani pe taxi =)) Nu serios te-ai gandit mult cand ai scris asta ?

Quote:
nu ti-ar face placere ca din cand in cand cand este un trafic mai infernal ca de obicei, asa cum va fi in perioada asta de decembrie spre exemplu si te dor picioarele pe pedale si spatele pe scaun, sa ai pe cineva sa il pui acolo sa faca greul pentru tine cand pur si simplu nu mai ai chef/esti obosit/nu ai unde sa folosesti spiritul sport al masinii?
Da ce esti mos sa te doara picioarele ? Adica eu inteleg daca ma chema Irinel Columbeanu (sau Ion Tiriac) probabil ca as fi apreciat un asemenea serviciu, dar asa...cat despre durerea de spate (care mai apare din cand in cand si la noi astia mai tineri ) exista intotdeauna functia de masaj..

Last edited by C63 AMG; 08-12-08 at 23:23.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 08-12-08, 23:37   #25
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

http://www.zf.ro/eveniment/la-luxury...nclus-3608527/

Quote:
Fiecare automobil Maserati comercializat in cadrul targului Luxury Show, desfasurat intre 4 si 7 decembrie la Romexpo, va include si serviciile unui sofer profesionist pentru o perioada de sase luni, potrivit lui Mike Costache, country manager al Maserati. "Ideea a venit urmarind o declaratie a premierului Tariceanu, care propunea acordarea a 1.000 de euro pentru companii pentru fiecare somer angajat. Un astfel de automobil este de obicei condus de catre un sofer nu de catre proprietar si vrem sa ne obisnuim clientii cu acest lucru. Deocamdata din toti clienti Maserati din Romania cel mult doi se deplaseaza cu sofer. In plus este important si pentru economie", a declarat Costache. Salariile soferilor, in suma de 600 de euro lunar net, pentru o perioada de sase luni de catre importator, iar dupa aceasta perioada Costache se asteapta ca acestia sa fie angajati direct de proprietarii automobilelor. "Este o idee de marketing mult mai buna. Nu acordam discount precum competitia, marca isi pastreaza prestigiul si aducem valoarea adaugata in acest fel", a spus Costache. Maserati va expune in cadrul targului un model Collezione Centro, in valoare de 160.000 de euro cu TVA inclusa, produs in 100 de exemplare, un model Quatroporte si un model GranTurismo. Costache a mai spus ca pe parcursul targului sunt asteptati circa 200 de potentiali clienti.
Nu stiu voi ce parere aveti dar eu cred ca astia au gasit strategia perfecta sa nu le mai cumpere nimeni masinile..
Apropo stie cineva cate maserati-uri din astea "limuzina" s-au vandut la Luxury Show ?
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:29   #26
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Numa' comentarii ...
Daca Maserati iti ofera sofer pentru 6 luni inseamna ca intra intr-o anumita categorie.
Dar ce sa mai zicem frate? Inteleg ca ar fi dorinta imensa sa o conduci, dar de aici rezulta ca omul roman trebuie sa se dea in stamba, ca altfel nu se poate!

Din punctul meu de vedere, limuzinele (indiferent ca sunt cu alura sport sau chiar alura business) nu trebuiesc conduse de orice om, ci de un sofer bine instruit.

PS: Sasho, n-am stiut ca ai devenit barbat.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 13:42   #27
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
[...]
PS: Sasho, n-am stiut ca ai devenit barbat.
da ma... nici eu n-am stiut...
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 14:27   #28
87MTX

Stage 5
 
87MTX's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 813
Member of:
[CITROEN]
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Quote:
Originally Posted by andreistn01 View Post
doamne cum sunteti imediat sa taiati totul de la radacina fara sa acordati nici o sansa vreunei idei. in primul rand ei nu spun ca esti OBLIGAT mereu sa iti conduca soferul respectiv masina... ei spun ca iti ofer acest lucru. nu ti-ar fi ok sa te duci la o petrecere sa bei ceva si sa stii ca ai soferul care te duce acasa cu masina ta fara sa dai vreun ban in plus la taxiuri sau etc, nu ti-ar face placere ca din cand in cand cand este un trafic mai infernal ca de obicei, asa cum va fi in perioada asta de decembrie spre exemplu si te dor picioarele pe pedale si spatele pe scaun, sa ai pe cineva sa il pui acolo sa faca greul pentru tine cand pur si simplu nu mai ai chef/esti obosit/nu ai unde sa folosesti spiritul sport al masinii?
) cand ai masina asta crezi ca mai te uiti daca dai bani la taxi ?
87MTX is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 13:53   #29
adidelavalcea_crazy

Stage 4
 
adidelavalcea_crazy's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 191
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

cand a fost concursul(cel din Galati-liniutele)nu am vazut in filmari sa faca Maserati vreo masina...
adidelavalcea_crazy is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 16:53   #30
andreistn01

Stage 2
 
andreistn01's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 50
Default Re: Noul Maserati Quattroporte se livreaza cu sofer pentru 6 luni

Aici ai dreptate nu stiu de unde am inteles eu ca soferul iti va conduce masina non-stop. Si totusi salariul lu' ala i-l da in functie de cate ore presteaza banuiesc, ca doar n-o sa-l plateasca daca tu nu-l chemi deloc. Sau sunt asa generosi cei de la maserati ?



Ei uite asta chiar ar fi o problema majora pentru milionarul care-si permite maserati- sa dea bani pe taxi =)) Nu serios te-ai gandit mult cand ai scris asta ?



Da ce esti mos sa te doara picioarele ? Adica eu inteleg daca ma chema Irinel Columbeanu (sau Ion Tiriac) probabil ca as fi apreciat un asemenea serviciu, dar asa...cat despre durerea de spate (care mai apare din cand in cand si la noi astia mai tineri ) exista intotdeauna functia de masaj..[/QUOTE]


Aveti dreptate in legatura cu banii ok, dar eu spuneam ca mi se pare un stres in plus sa te gandesti sa-l chemi, sa nu stiu ce. De ex mie mi se pare enervant faptul ca unii taximetristi simt nevoia de socializare, eu nu am chef sa vb cu ei.
Am dat asa ca exemple alea ca te dor diverse, dar poate uneori ti-e lene pur si simplu.
Ideea per ansamplu era ca nu mi se pare o idee proasta asta cu soferul si eu as gasi-o binevenita.
andreistn01 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -