Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-09, 22:49   #46
DaThuG
Banned

Stage 2
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 62
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

asta zic eu k e o prostie inventata de cineva fara ocupatie, mercedes nu ar face niciodata asta pentru k ar pierde mult din reputatie.
DaThuG is offline   Reply With Quote
Old 12-02-09, 17:49   #47
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

eu zic ca e vorba de o colaborare..am citit mai mult un articol cu directoru departamentului de motoare de la bmw si era un exemplu acolo un motor v12 de 6.0 ar cam costa 60000 euro ce inseamna cam mai mult de 50% din costul de productie
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 08:56   #48
Paulinho1st

Stage 4
 
Paulinho1st's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 219
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

nu cred k ar colabora mercedes cu bmw, chiar daca este criza...concurentza este mare intre ei.gasesc ei o solutzie...dar nu asta, k s-ar face de kko.
Paulinho1st is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 11:30   #49
getedoi

Stage 5
 
getedoi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 695
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by Paulinho1st View Post
nu cred k ar colabora mercedes cu bmw, chiar daca este criza...concurentza este mare intre ei.gasesc ei o solutzie...dar nu asta, k s-ar face de kko.
Quote:
Originally Posted by DaThuG View Post
asta zic eu k e o prostie inventata de cineva fara ocupatie, mercedes nu ar face niciodata asta pentru k ar pierde mult din reputatie.
cum s-ar face de cacao? ce reputatie? ce prostii vorbiti acolo oamenilor?? unde scrie ca mercedes is bmw se bat cap in cap??? de ce ziceti ca ii "injositor" sa colaboreze??? de unde scoateti aberatiile astea, explicati-mi, va rog.

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
eu zic ca e vorba de o colaborare..am citit mai mult un articol cu directoru departamentului de motoare de la bmw si era un exemplu acolo un motor v12 de 6.0 ar cam costa 60000 euro ce inseamna cam mai mult de 50% din costul de productie
zici tu ceva acolo. oricum se zvoneste o colaborare de ceva vreme.
__________________
8 MPG: not just mileage. An american tradition!

http://purauto.wordpress.com
http://getedoi.deviantart.com
http://kalumpu.myminicity.com
getedoi is offline   Reply With Quote
Old 13-02-09, 19:24   #50
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by getedoi View Post
cum s-ar face de cacao? ce reputatie? ce prostii vorbiti acolo oamenilor?? unde scrie ca mercedes is bmw se bat cap in cap??? de ce ziceti ca ii "injositor" sa colaboreze??? de unde scoateti aberatiile astea, explicati-mi, va rog.



zici tu ceva acolo. oricum se zvoneste o colaborare de ceva vreme.
o colaborare pentru motoarele v12 si v8 ..bmw au motoare bune si mercedes le-ar mai imbunatati putin.. si unde doi costurile sunt mai mici ..cred ca nici unul din eie nu isi va pierde imaginea de marca ..pentru ceilalti ce va mira asa daca ii cumpara daimler pe bmw dupa razboi nici nu mai auzeam noi azi de BMW
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 22:55   #51
ovidiu202003

Stage 2
 
ovidiu202003's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 58
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Nu am sa cred asta niciodata in viata asta!!! Nu este posibil ca mercedes sa faca asa ceva!!! Chiar credeti ca ei nu sunt in stare sa conceapa motoare? De cand sunt eu nu am auzit persoane care sa se planga de motarele de la mercedes!!! Si pe langa asta am avut pana acum 8 mercedesuri si acum mai detin 5 si nu am avut niciodata vre-o problema la motor!!! singura problema pe care am avut-o la un mercedes a fost pompa de servodirectie!!! Asta la un C Sport Coupe!!! daca faceam cateva cerculete cu el incepea sa piarda ulei pe la pompa!!! Si totusi cea mai mare problema o avem cu service-ul!!!
ovidiu202003 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:09   #52
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
probabil am spus odata cand s-o fi gasit cineva sa ma intrebe ce masina are tata si cred ca si stiu cand... acum mult timp cand se contrazicea unu cu mine ( care avea bmw ) si imi zicea ca nu am dupa ce bea apa si i-am insirat toata lista sa ii inchid gura.. PROBABIL ! nu imi mai aduc aminte.... . in fine ideea e ca motoarele de pe bmw nu's asa stralucite.. cel putin astea de uz! .. alea puternice de la divizia M sunt bunicele insa n-as avea incredere!
auzi...bunicele

ia zimi si mie un motor aspirat care sa aiba 100cp/litru de la mercedes?
plsx is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:13   #53
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

da nici nu ma intereseaza si nici nu conteaza ! .. mai bine imi iau motor cu turbo dar macar sa ma tina sa n-am probleme ..decat sa imi iau de la bmw aspirat ( vai dom'le am aspirat..wooa.. zici ca cine stie ce motor o fi ).. si sa imi pice la 10.000 km
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:14   #54
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
auzi...bunicele

ia zimi si mie un motor aspirat care sa aiba 100cp/litru de la mercedes?
eu nu prea stiu...
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:25   #55
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
da nici nu ma intereseaza si nici nu conteaza ! .. mai bine imi iau motor cu turbo dar macar sa ma tina sa n-am probleme ..decat sa imi iau de la bmw aspirat ( vai dom'le am aspirat..wooa.. zici ca cine stie ce motor o fi ).. si sa imi pice la 10.000 km
aspiratul ala il duci la 600 cp daca ii pui turbo...ia zimi si mie cati cp scot cei de la merc din 3,2 litri cu turbina?
plsx is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 11:28   #56
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
aspiratul ala il duci la 600 cp daca ii pui turbo...ia zimi si mie cati cp scot cei de la merc din 3,2 litri cu turbina?
354 parca pe slk si c32 AMG

motoru ala il duci la 600 fara turbo de pe M5
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -