Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-08, 15:27   #31
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

ai bmw..? ai avut bmw? eu am avut! cu motor "cica" premiat! prostie mai mare ca aia nu am vazut.. consum mare.. randament prost .. se infige jalnic!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 15:42   #32
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ai bmw..? ai avut bmw? eu am avut! cu motor "cica" premiat! prostie mai mare ca aia nu am vazut.. consum mare.. randament prost .. se infige jalnic!
sincer nu, dar te`ai gandit ca si din cauza ca ai avut ghinion se poate intampla? si pt asta cataloghezi toate bmw`urile proaste? eu tind sa cred ca ai ceva cu bmw`ul nu neaparat ce trairi ai avut cu el
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 16:13   #33
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

din cauza trairilor.... .. e greu de explicat insa nu voi mai avea niciodata incredere in cutiile alea!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 16:42   #34
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Deci Dolb nu te supara, nu am nimic cu tine insa aberezi......

Daca tu ai avut probleme cu un model de Bmw antic si cu 43243543 de km la bord nu inseamna ca toate au probleme......devii cicalitor deja....nu o sa convingi pe nimeni ca Bmw-urile au motoare proaste avand in vedere cate premii au luat si cate vor mai lua....Bmw-ul nu e de tine, cand iti iei Bmw iti iei cu km putini, ingrijit, cu putini ani nu toate cazaturile rupte in 2 si cu accesori Hamann pe ele ca sa ia ochii viitorului cumparator (tu). Cumparati un model mai nou de Bmw si mai vorbim nu cazaturi din 98-00 cu 300 de mii de km rupte de prin Germania.... si nu imi zice iar de Mercedes-ul lu´ taicatu´ ca deja tot forumul stie ce masina are taicatu´ ce masina are sorta, ce masina a avut taicatu´ ce masina ai avut tu......peste tot zici aceleasi chestii....rar mai vezi asa ceva....limiteaza-te si invatati posibilitatile....un om care are bani il mirosi imediat nu sta sa dea el din gura/sau sa tasteze sa se laude! Bafta.

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 18:29   #35
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

era ingrijita si cu 70.000 km la bord ... cand am avut-o era "noua de 3 ani " .

Arata-mi si mie unde m-am laudat ce masina are tata/sora
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 18:39   #36
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

nu ma pune sa caut acum...ca oricum ai zis deseori asta....(Tucson, C-Classe etc.) si nu asta e problema, problema e ca Bmw-urile nu au motoare asa proaste precum spui tu . Hai gata cu off-topicul ca oricum Mercedes nu va avea niciodata motoare de Bmw ).
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 18:58   #37
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

probabil am spus odata cand s-o fi gasit cineva sa ma intrebe ce masina are tata si cred ca si stiu cand... acum mult timp cand se contrazicea unu cu mine ( care avea bmw ) si imi zicea ca nu am dupa ce bea apa si i-am insirat toata lista sa ii inchid gura.. PROBABIL ! nu imi mai aduc aminte.... . in fine ideea e ca motoarele de pe bmw nu's asa stralucite.. cel putin astea de uz! .. alea puternice de la divizia M sunt bunicele insa n-as avea incredere!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 20:43   #38
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

de unde stii u ca avea 70 000km? ia facut sora ta si pe urma ai luat u masina? am inteles ca esti in combinatii cu masini si ar trebui sa stii foarte bine cum sta treaba cu kilometrii. sincer ma minunez cand vat toate masinile numai sub 150 000 chiar daca sunt de 3 ai sau 30.plus ca tot romanul are acum un prieten care`i da km inapoi.am cun o pers care avea un fiat... n`umi vine acum in minte modelul, masina aia mai mult repara la ea decat sa mearga, toti cunoscutii i`l forta sa ia naibii alta, genul de masina cu ghinion.si acum daca`l intrebi care e masina care ia placut cel mai mult el o sa zica de aia. dc? nuj poate ca a tinuto cel mai mult, poate ca asa a invatat mecanica asa e posibil ca o masina sa aiba decat o buba mai putin sau mai mult nesemnificativa si sa ti se para cea mai proasta dar nu inseamna ca brandul resectiv chiar e o petarda. fiecare se ataseaza sau se fereste de un brand din diferite motive sau explicatii chiar daca unele sunt logice sau nu.asa si cu babutza mea, la inceput am avut o groaza de probleme cu ea, si nu am dato acum... na e masina veche ce pretentii sa am de la ea?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 20:52   #39
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

pai stiu pt ca am achizitionat masina din germania de la persoana privata care avea carte service cu toate reviziile la zi , stampilate etc.

Cand am ajuns in romania am fost la bavaria unde cred ca stii f bine ca SE POATE AFLA NR DE KM mai nou.. pt ca s-au facut toti destepti ...... d'aia STIU !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 21:53   #40
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

oricum, nu cred ca va fi vorba de "imprumut" de motoare, ci de o cooperare in dezvoltarea si creearea de noi motoare.
si pentru ca s-a vorbit si de opel-fiat, opel NU a imprumutat motoare fiat (asa cum se zice ca va face si mercedes cu bmw), ci intreg concernul GM a participat in mod special financiar impreuna cu fiat la creearea motoarelor diesel "multijet" sau JTD, sau TiD/TTiD, sau CDTi, sau DDiS, folosite pe fiat, alfa, iveco, opel, saab, suzuki. multi spun ca e cel mai bun tip de motor diesel. eu nu afirm nimic pentru ca nu am "tangente" cu motoarele diesel. motorul de 1.3cdti 90cp nu are nevoie de un filtru de particule ca sa se incadreze in normele euro4, si are un consum de 3.3l/100. asta ca sa lamuresc unii oameni, cu scuzele de rigoare pentru offtopic.
asa ca, daca bmw ar face acest lucru impreuna cu mercedes, sunt convins ca pe partea de performante ar excela printre concurenta. la partea de economie nu s-ar obtine nimic spectaculos, pentru ca atunci cand zicem "bmw" sau "mercedes", ultimul lucru care trece prin cap e economia si motoare de capacitati reduse.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 23:19   #41
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
din 98-00 cu 300 de mii de km
Mercedes`urile din 98-00 cu 300k de km inca trec la pas pe langa bemveurile care sunt in aceasi situatie.
Asta explica multe!
Eu am auzit ca mercedes vor sa scoata stivuitoare ( ca doar au succes in toate domeniile in care sunt implicati ) si sa puna motoare bmw pe ele,ca sa nu mai strice motoarele mercedes. )
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 30-10-08, 23:39   #42
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

ar fi bine.. ca nu mi-ar strica inca unul !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 20:40   #43
narco

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

k sa vedeti k McLaren are motor bmw dinainte sa va certati aici :
5.McLaren F1: 240 mph+, 0-60 in 3.2 secs. BMW S70/2 60 Degree V12 Engine with 627 hp, base price is $970,000.
http://www.thesupercars.org/fastest-...d-top-10-list/

Last edited by narco; 09-02-09 at 20:44.
narco is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 21:38   #44
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
man .. intelege ca singurul motiv pentru care cei de la mercedes ar cumpara motoarele de la bmw ar fi doar ca sa se amuze atunci cand dau foc/distrug motoarele Nu cred ca s-ar injosi cei de la merc atat de mult incat sa imprumute motoare de la dacia.. pardon lada..pardon bmw
Stiu ca nu ar trebui sa ma bag dar partea postului tau cu "e la dacia.. pardon lada..pardon bmw" e o gluma proasta.Cat de prost ar fi bmw in opinia ta nu poti sa il compari cu dacia si lada.Daca esti fan mercedes este problema ta,bravo tie dar la unele modele bmw e mai tare iar la altele mercedes.Mai sunt si fani bmw nu numa mer,pardon merc,pardon mercedes
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 21:58   #45
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mercedes S-Klasse va avea motoare BMW!

di unde stii ca sunt fan mercedes? ca ultima oara cand m-am gandit , eram fan alfa romeo
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -