Se-ngroasa gluma cu Trabi!
Ne-a placut mereu Trabantul din fosta Germanie de Est. Dupa ce a cazut Zidul Berlinului, micul vehicul din carton a ramas doar o amintire a scindarii Germaniei...E clar, Trabantul iti starneste rasul chiar si cand ai maseaua umflata. Cu bucurie v-anuntam ca Trabantul va reveni in forta. Daca ieri aveam o poza, azi avem o doza...de poze cu noul Trabant, in miniatura, ce-i drept, dar nu va trece mult si-l vom vedea pe strada. Si cum o asemenea poveste merita continuata, ca doar e vorba de Trabant reloaded, o dam pe sleau, cu riscul de a va plictisi...
Ciudat lucru sa iasa intai macheta si pe urma masina, dar nu-i bai la Herpa. Miniaturistii au avut ideea sa-l reinvie pe Trabi, si au primit imediat "verde". Nu puteau sa-l fabrice singuri, asa ca i-au chemat pe cei de la IndiKar Individual Karosseriebau GmbH. Seful de la IndiKar, mare fan Trabant, desi nu are unul, s-a aratat cumsecade in revigorarea lui Trabi.
Herpa va continua sa conduca proiectul, fiind responsabila de promovarea lui Trabi. La cererea fanilor, Initiativa Noul TRABI trece la nivelul urmator. Astfel, ne putem delecta privirile cu miniaturile sale, si e bine...Mai avem timp sa ne gandim daca luam si versiunea...mare...
De la macheta pana la un Trabi propriu-zis, bun de condus, mai e ceva...Herpa si IndiKar promit ca noul Trabant va fi prezentat anul viitor. Unii-s rai, si au zis ca seamana cu un dublu infarct, iar altii, mai indulgenti, l-au apreciat. Go, Trabi, Go!, altceva ce putem zice? Nu strica un coleg in plus pentru Fiat 500 si Mini Cooper. Machetele noului Trabant vor fi disponibile incepand cu aprilie, la un pret de 7 euro bucata. Sa speram ca varianta...mare...n-o sa valoreze tot 7 euro.