Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   Se intoarce Trabant? (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/64768-intoarce-trabant.html)

4TuningRO 28-01-08 13:30

Se intoarce Trabant?
 
1 Attachment(s)
https://forum.4tuning.ro/imagehosting...dcace352d5.jpg
Se intoarce Trabant?

Tot mai multe modele consacrate in deceniile trecute, cum ar fi Mini, Fiat 500 si VW Beetle, doresc sa revina in mod spectaculos in atentia publicului contemporan, sub o forma moderna. Nostalgicii sunt nerabdatori ca niste copii, dorind sa vada cat mai repede noile versiuni ale modelelor clasice pe care le zareau candva pe strada si se mirau ca-s asa noi si frumoase.

Nu ti-e usor sa vezi peste ani un Trabant daramat, care a ajuns cotet pentru gaini. De aceea, companiile IndiKar si Herpa doresc sa revigoreze celebrul Trabantel, prin intermediul unui concept care va fi expus la Salonul Auto de la Frankfurt 2009. Ironizata sau indragita peste masura, "masina din carton presat", cum auzeam in copilarie ca i se spune, s-ar putea alatura noilor Mini, Fiat 500 si Beetle.

Conceptul "New Trabi" are cinci usi si e vopsit in bleu, cu acoperisul alb. Calitatea noului Trabant s-ar situa undeva la ani lumina de vechiul model. Va corespunde normelor europene si celor de siguranta, iar interiorul va fi unul modern, similar modelelor stil retro Mini, Fiat 500 si Beetle, precizeaza "Auto Motor und Sport".

IndiKar are sediul aproape de Zwickau, locul in care au fost construite, intre 1957 si 1991, circa trei milioane de modele Trabant. Compania spera sa-l readuca pe Trabi in era moderna si nu putem decat sa-i uram succes!

Chucky bmw 28-01-08 13:41

Re: Se intoarce Trabant?
 
;)) ar fi tare daca chiar ar aparea pe piatza

xtrim 28-01-08 13:44

Re: Se intoarce Trabant?
 
Bravo lor ......si chiar arata bine masinutza asta,eu zic ca chiar mai bine decat Fiat500 ......Sunt curios cum o sa iasa in marime naturala :-P:peace::peace:

bogmotorsport 28-01-08 13:57

Re: Se intoarce Trabant?
 
foarte misto...bravo lor!cand o sa te intrebe cineva ce masina conduci si te vede la costum,tu o sa-i spui mandru:conduc un trabant cu clima,piele etc etc:evil::lol:...ar fi foarte misto:lol::lol::lol:

stefanb 28-01-08 14:17

Re: Se intoarce Trabant?
 
pastrandu`se proportiile.. W:lol:W. cred ca o sa vedem trabant cu V12 :D

Bogdan_ozzy 28-01-08 14:48

Re: Se intoarce Trabant?
 
De ce nu .. arata chiar bine :) ;)

Maske 28-01-08 14:53

Re: Se intoarce Trabant?
 
ce tare!!!

DACIA-Wrc 28-01-08 14:56

Re: Se intoarce Trabant?
 
:):):)
interesanta miscare din partea lor
oare cand o sa vedem o dacie 1300 cu clima, piele :P rescoasa pe piata

andrei_400 28-01-08 15:23

Re: Se intoarce Trabant?
 
frumos trabant , oare cand o sa vedeam unu si pe strazile din romania :rolleyes2:rockon:

Scoop 28-01-08 15:30

Re: Se intoarce Trabant?
 
Marca asta trebuie adusa inapoi la viata :D sper doar sa se intample si nu sa ramana doar in stadiu de concept

Marius_mym89 28-01-08 15:31

Re: Se intoarce Trabant?
 
geniala ideea daca intra in productie cred ca trabantul devine "nemuritor" in sensul ca si asa e cea mai longeviva masina si daca apare "upgrade-ul" asta....devine legenda...
dar trabantul original nu era facut de Wartburg??

tm_kata 28-01-08 15:32

Re: Se intoarce Trabant?
 
sa vedem si pretul....

STREET 28-01-08 16:00

Re: Se intoarce Trabant?
 
daca am inteles eu bine o sa aiba motor de bmw si o sa fie doar cateva sute de unitati

canon 28-01-08 16:11

Re: Se intoarce Trabant?
 
cam tarziu le-a venit ideea..si cand stam sa ne gandim ca in 2009 o sa apara

4TuningRO 28-01-08 17:47

Re: Se intoarce Trabant?
 
12 Attachment(s)
Se-ngroasa gluma cu Trabi!

Ne-a placut mereu Trabantul din fosta Germanie de Est. Dupa ce a cazut Zidul Berlinului, micul vehicul din carton a ramas doar o amintire a scindarii Germaniei...E clar, Trabantul iti starneste rasul chiar si cand ai maseaua umflata. Cu bucurie v-anuntam ca Trabantul va reveni in forta. Daca ieri aveam o poza, azi avem o doza...de poze cu noul Trabant, in miniatura, ce-i drept, dar nu va trece mult si-l vom vedea pe strada. Si cum o asemenea poveste merita continuata, ca doar e vorba de Trabant reloaded, o dam pe sleau, cu riscul de a va plictisi...

Ciudat lucru sa iasa intai macheta si pe urma masina, dar nu-i bai la Herpa. Miniaturistii au avut ideea sa-l reinvie pe Trabi, si au primit imediat "verde". Nu puteau sa-l fabrice singuri, asa ca i-au chemat pe cei de la IndiKar Individual Karosseriebau GmbH. Seful de la IndiKar, mare fan Trabant, desi nu are unul, s-a aratat cumsecade in revigorarea lui Trabi.

Herpa va continua sa conduca proiectul, fiind responsabila de promovarea lui Trabi. La cererea fanilor, Initiativa Noul TRABI trece la nivelul urmator. Astfel, ne putem delecta privirile cu miniaturile sale, si e bine...Mai avem timp sa ne gandim daca luam si versiunea...mare...

De la macheta pana la un Trabi propriu-zis, bun de condus, mai e ceva...Herpa si IndiKar promit ca noul Trabant va fi prezentat anul viitor. Unii-s rai, si au zis ca seamana cu un dublu infarct, iar altii, mai indulgenti, l-au apreciat. Go, Trabi, Go!, altceva ce putem zice? Nu strica un coleg in plus pentru Fiat 500 si Mini Cooper. Machetele noului Trabant vor fi disponibile incepand cu aprilie, la un pret de 7 euro bucata. Sa speram ca varianta...mare...n-o sa valoreze tot 7 euro.


All times are GMT +2. The time now is 07:55.

- Copyright 2026 4Tuning