Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-07, 13:25   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

nu uita vechile benzinare de la opel... omega care a fost la un mom dat cea mai rapida limuzina, spart record de viteza prin 1920 si ceva... vectrele a kre stim toti kat de nebune st...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-06-07, 09:27   #17
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
nu uita vechile benzinare de la opel... omega care a fost la un mom dat cea mai rapida limuzina, spart record de viteza prin 1920 si ceva... vectrele a kre stim toti kat de nebune st...

Daca te referi la motorul de 1.6 l cu injectie monopunct ai dreptate . Au fost niste motoare reusite (concepute de GM care au echipat si DAEWOO . Erau usor de intretinut (ieftine piesele la dezmembrari ) se duceau des axele cu came dar erau usor de schimbat . injectia monopunct dadea probleme (mai ales calculatorul (ECM )de fabricatie DELCO sau Delph ..Era cred ca singurul calc care se vindea cu memoria separat . Am comandat calculatorul din Germania si mi-a venit fara memorie . Memoria am luat-o din cel vechi . E adevarat ca pretul ECM a fost de 2 ..3 ori mai mic decat un calculator Bosch . Delco-urile (alea cu capac foarte lung ) se duceau dupa un timp se macerau cablajele in delco din cauza uleiului dar si alea se gaseau ieftin in dezmembrari . Daca se rupea cureaua de distributie nu erau lovite supapele . In anasamblu masina era ieftina ca intretinere . Generatia urmatoare de motoare cu 16 v nu a mai fost atat de fiabila si costurile de intretinere erau mari .Pierdeau presiunea de ulei , bateau culbutorii hidraulici . E adevarat ca motoarele erau mai sprintene . Nu cunosc trecutul glorios al acestei firme . Motoarele care erau pe vechile OPEL SENATOR 6 cil in linie erau puternice si mai fiabile asa cum erau toate marcile din generatia respectiva dar nu se puteau compara cu BMW , MERCEDES ,RENAULT . Din cate stiu dupa moartea lui Adam Opel cam prin anii '60 fiica acestuia a vandut la GM firma . Cert e ca acuma prin OPEL, GM are un cap de pod pe piata automobilelor in europa . Motoarele de OPEL sunt aproape identice cu motoarele DAEWOO fiind aceeasi conceptie GM . La diesel o multime de OPEL-uri au fost echipate cu motoare de ISUZU performante si fiabile .
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Old 14-06-07, 16:31   #18
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

am avut audi(mai multe modele, mercedes(e 190..)), bmw-uri mai multe tipuri, vw...>care mi s-au parut cele mai proaste,1 renault 25...si acum am vectra b 2002 2.6(ed speciala) 170 cp>pe talon si sant "indragostit" de masinutza asta ! o am de la 0 km, eu am deflorato..), si e f f f fiabila desii ii dau forja de o inebunesc, adica la drum lung 200-220, iar pe soarelui 260..., sub 150 nu prea coboara>numai in buc merg cu 10 km pt ca este traficul prea infect...)
la vectra b mea am schimbat doar catalizatorul si toba intermediara, bn si cele necesare>ulei...si am cu ea 150.000.

am avut si 3 kadett-uri, 2 sport si O berlina 1.6 l 90 cp-parca?,cu care am facut 350.000. fara sa am vreo problema !!!!!!!!!!!!!!!!!!! fara sa schimb la el nimic, in afara de consumabile, etc...etc...

renaultul nu mi se pare DELOC peste opel !
stiu ca vectra 2.0 136 cp a castigat intr-un an premiul de motorul anului(la put lui) ! SPER SA NU MA INSEL !

am devenit fan opel dupa primul kadett !

Last edited by TURBOSS; 14-06-07 at 16:36.
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 15-06-07, 20:37   #19
IONUT-GBP

Stage 5
 
IONUT-GBP's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,729
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Tare rau Opelu Kadett GSi ...m`a dat si pe mine un vecin cu un GSi(200km/h) am ramas ff impresionat si de motor si de evacuare cum suna ....
__________________

Last edited by IONUT-GBP; 03-04-09 at 16:54.
IONUT-GBP is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 14:14   #20
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by AdrianC4 View Post
Voi ati condus vreodata diesel de va plangeti de el?
Le-am condus eu pe amandoua. Benzina e mult superioara unu diesel.
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 16-06-07, 14:17   #21
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Interesanta mutarea asta.
Bobby boss is offline   Reply With Quote
Old 23-06-07, 09:53   #22
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Le-am condus eu pe amandoua. Benzina e mult superioara unu diesel.
INTOTDEAUNA !
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 20:19   #23
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

zvonul s-a materializat: "aceasta devine cel mai rapid monovolum diesel cu 7 locuri." :http://www.auto-bild.ro/noutati/opel...sel-18462.html
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -