Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-07, 00:55   #1
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Exclamation Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Versiunea OPC a lui Zafira va primi un motor de 1.9 litri de 190 de cai putere.

Piata monovolumelor sportive este in floare. Daca versiunile sport ale modelelor de familie reprezinta o mina de aur pentru constructorii care au dat startul pe acest segment, versiunile diesel ale monovolumelor sport incep sa ridice capul in lume.

Acesta este si cazul celor de la Opel, care se pare ca pregatesc o lovitura pe aceasta piata: Zafira OPC biturbo diesel. Noua versiune va fi echipata cu un motor de 1.9 litri cu doua turbine care dezvolta 190 de cai putere. Acesta este derivat direct din motorul-prototip prezentat de Opel la Geneva acum trei ani. Atunci, acesta era un biturbo diesel de 1.9 litri si 212 cai putere.

Noul propulsor va dispune de ultima tehnologie GM in domeniu, expertii afirmand ca valoarea cuplului maxim va fi atinsa inca de la 1400 rpm. In ceea ce priveste cifrele performantelor, acestea se indreapta spre 7.5 secunde pentru 0-100 km/h.

Zafira va fi primul, dar nu si ultimul model Opel care va primi acest motor. Astfel, pronosticurile arata ca germanii pregatesc o versiune de 215 CP pentru noul Vectra.
Attached Images
File Type: bmp untitled.bmp (162.8 KB, 136 views)
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 14:10   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

dieseeeel (((
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 18:03   #3
BAMBAKE

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 251
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

o sa urmeze si benzina cat de curand!
BAMBAKE is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 20:42   #4
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Voi ati condus vreodata diesel de va plangeti de el?
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 20:45   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

ar fi tare sa vedem si d-astea la legale=))
cu "minivan soccer moms " cu chef de liniute )
sigur..ar fi fost mai frumos sa vedem alt gen de masini la liniute, nu monovolume..dar sa zicem k se " extinde "treaba)
arata misto pt clasa ei.. concurenta clara pt mazda 5
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:38   #6
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

mistow ce daca e diesel lasa`l k trage ma bineeoricum crek e buna masina
Patrulei is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:42   #7
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

promite mult se pare ca apere din ce in ce mai tare pe piate motoarele diesel
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:58   #8
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Dieselu e motoru viitorului!!!! cuplu de Diesel e incomparabil!!!
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-07, 23:23   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

cuplu dar sunetu, senzatia ca traieste cand bagi picioru s-au dus req... turatia pana la 6-7000 ture... o vezi cum incepe sa moara de la 3500-4000 cand o benzina de-akolo incepe cum trebuie
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 14:22   #10
platon911
Opel Driver

Stage 5
 
platon911's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,838
Member of:
[Opel]
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

mie nu imi trebuie sunet....imi trebuie masina f performanta si consum mic.......am condus BMW de 180CP Diesel.......si nu avea zgomot decat suieratu turbinei.....dar nu ma deranja deoarece fugea grav rau si consuma maxim 10 l alergata...........la 240km\h consum 18l .......ce mai vrei frate!!!!?? si se poate scoate sunet si de la Diesel cu o evacuare jmekera o sa se auda penal
platon911 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 16:29   #11
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Este clar ca viitorul apartine motoarelor diesel in batalia cu motoarele Otto . Dar ma indoiesc de fiabilitatea motorului de OPEL (GM ) 1.9 si 190 hp . Daca era motor de BMW mai inghiteam . Nu cred ca este motorist mai bun ca BMW la ora actuala . Cel putin motorul diesel de 3000cc BMW este imbatabil si ca performante si ca fiabilitate . Problemele pe care le au in general masinile BMW si in general toate marcile se datoreaza furniturilor Bosch (pompe de injectie , injectoare , senzori , calculatoare ,etc).
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 21:14   #12
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by MerlinSpitfire View Post
Este clar ca viitorul apartine motoarelor diesel in batalia cu motoarele Otto . Dar ma indoiesc de fiabilitatea motorului de OPEL (GM ) 1.9 si 190 hp . Daca era motor de BMW mai inghiteam . Nu cred ca este motorist mai bun ca BMW la ora actuala . Cel putin motorul diesel de 3000cc BMW este imbatabil si ca performante si ca fiabilitate . Problemele pe care le au in general masinile BMW si in general toate marcile se datoreaza furniturilor Bosch (pompe de injectie , injectoare , senzori , calculatoare ,etc).
ce opel nu fac mot f fiabile ? sant sigur ca mot biturbo este testat si supratestat in tot felul de conditii>caldura -frig >extrem, supraturare... cred ca a fost testat peste 1 mil de km !!!!!

cu timpul o sa vedem .
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 23:12   #13
IONUT-GBP

Stage 5
 
IONUT-GBP's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,729
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by MerlinSpitfire View Post
Este clar ca viitorul apartine motoarelor diesel in batalia cu motoarele Otto . Dar ma indoiesc de fiabilitatea motorului de OPEL (GM ) 1.9 si 190 hp . Daca era motor de BMW mai inghiteam . Nu cred ca este motorist mai bun ca BMW la ora actuala . Cel putin motorul diesel de 3000cc BMW este imbatabil si ca performante si ca fiabilitate . Problemele pe care le au in general masinile BMW si in general toate marcile se datoreaza furniturilor Bosch (pompe de injectie , injectoare , senzori , calculatoare ,etc).
si Turbo..stiu multi preteni cu 3`re care au avut probleme cu turbo si de curand un la un seria 7 2005 i s`a dus Turbo si ceva la directie
__________________
IONUT-GBP is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 09:51   #14
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Frumoasa versiune de motorizare!Mie imi plac dieselurile:
1)cuplu mult mai mare la turatii scazute(poate o muri un diesele la 4000 ture si benzina acolo incepe insa la 1500-4000 ture dieselu e in floare si benzina e moarta!!!)
2)consumul f mic
3)sunetul de afara e f putin mai ridicat insa vb unuia de mai sus cu o evacuare o faci sa suna de se scoala paru pe tine...cat la interior nu are relevanta pt ca toate masinile cu pretentii au antifonari performante!
4)la orice tip de motor perg pe VAG...sunt cele mai bune si audi in ultimul timp a avut vanzari peste BMW!Era un articol in top gear si spunea clar si raspicat ca audi face cele mai bune motoare diesel din lume!si orice ati zice voi stiti bine asta...doar ii bat pe aia la Le Mans de ii urla!si mai pregatesc si un V12 6.0 L...ala e demential
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 12-06-07, 10:04   #15
MerlinSpitfire

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 179
Default Re: Zafira OPC va fi biturbo diesel!

Quote:
Originally Posted by IONUT-GBP View Post
si Turbo..stiu multi preteni cu 3`re care au avut probleme cu turbo si de curand un la un seria 7 2005 i s`a dus Turbo si ceva la directie
Eu m-am referit strict la motor nu la turbo directie si alte furnituri . E clar ca bosch poate de asemenea compromite orice masina . Si OPEL 1.7 dti are probleme cu pompa si calculator de pompa (care este nepermis de scump ) , pompele tip vp44 (cu electronica inglobata )de la 2.0 dau si ele multe probleme (nu numai pe opel cipe orice masina echipata cu ele ) ,dar eu m-am referit strict la motor . Nu cred ca se poate face comparatie intre motoarele BMW si OPEL oricat de ieftine ar fi ultimele . OPEL n-a fost niciodata un motorist de marca si nu este nici acum cand este GM ( cap de pod in EU pt concernul american ).
MerlinSpitfire is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -