Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-09, 02:17   #676
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

In general ce ati nominalizat voi aici,vine ca raspuns al unor producatori de a creea o masina Ieftina si utila,ptr pietele din Estul Europei,sau America Latina.LA sase-opt mii de euro,nul poti tocmi pe giuggiaro sati deseneze produsul finit,sa fiim seriosi.Asta e dorinta unei cote anume de piata,sa aibe motor,caroserie,roti,si un portbagaj in care sa intre damigeana cu zaibar,sacii cu varza,cratitele cu jumeri,soacra,socru,nasii,finii...ma rog,tot arsenalul.CE e ciudat,in Romania,am vazut poate sute de astfel de masini, ca si masina de firma,de serviciu,stiu ca aveam o flota de Albea in intretinere,si numai eu stiu cata bataie de cap poate sa dea un mutant de asta unui piesar,din afara retelei Fiat...deci,clienti asi gasesc,poate mai multi ca si modele de prestigiu din Europa.Ca sunt urate,e drept,dar nu asta a fost scopu lor,ci acela de a fi o masina ieftina,accesibila tuturor,cu minusurile de rigoare,desigur.Numai bine.
__________________
Powered by thor
thor is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 10:07   #677
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

eu nu am inteles nimic din ce ai scris acolo.. citeste si tu inca odata ca sa vezi daca intelegi! ca ai niste greseli destul de mari !

Si daca ar fi facut masina "doar ca sa iti faci treaba cu ea, ca sa fie ieftina si tot asa" de ce a trebuit sa o faca urata? ca nu inteleg.?! fieru e mai scump daca e mai frumos sau cum?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:01   #678
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

A vrut sa zica ca producatorii de masini nu au platit un designer renumit sau unul care face o masina frumoasa sa schiteze masina,ca masina e foarte ieftina si ei vor sa scoata profit. Si ca scopul masinilor ieftine,nu e sa fie frumoase.

Cel putin asa am inteles eu.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 11:50   #679
r0xanicutza

Stage 4
 
r0xanicutza's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 224
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

si eu am tras aceasi concluzie
si are dreptate
r0xanicutza is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:33   #680
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

pai stai putin.. noi avem cativa copii de 12-15 ani pe forum care daca le dai sa schiteze o masina ti-o fac destul de frumusica! producatorii astia chiar atat de saraci sunt in talente ?!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:55   #681
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai stai putin.. noi avem cativa copii de 12-15 ani pe forum care daca le dai sa schiteze o masina ti-o fac destul de frumusica! producatorii astia chiar atat de saraci sunt in talente ?!
ia dale tu dolb sa schiteze o masina frumoasa. o vor face (sa zcem prin absurd ca nu vor exagera intr`un SF) si peurma incearca sa bagi in productie acea masina sa o faci usor de utilizat, piesele sa se inbine, sa nu fie intortocheata si usor de utilizat si etc etc. ce`ti va iesi?
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:59   #682
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
ia dale tu dolb sa schiteze o masina frumoasa. o vor face (sa zcem prin absurd ca nu vor exagera intr`un SF) si peurma incearca sa bagi in productie acea masina sa o faci usor de utilizat, piesele sa se inbine, sa nu fie intortocheata si usor de utilizat si etc etc. ce`ti va iesi?
si in plus... cu putin costuri...
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 12:59   #683
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

oricum ..ceva mai frumos decat albea, micra, 206 sedan, c4 sedan, and Co.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:00   #684
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

@d0lb. Ia ca exemplu ce producator vrei tu,din cei enumerati cu masini urate,cum ati explici ca fac si masini frumoase,care fura ochiul,dar si nasulii?Crezi ca cei care aproba acel proiect,sunt chiar atat de incopetenti?sa zicem ca designerii sint varza,dar boardul,cei care aproba ca sigla producatorului respectiv sa apara pe acea masina,sunt aceeasi!!De buna seama,ca fenomenul auto e vast si amplu,uneori ambigu,de neinteles ptr majoritatea dintre noi,doar ca eu unu asa vad situarea produsului pe piata.M-am intrebat si eu,de ce au facut si scos pe piata o asemenea masina??si singurul raspuns plauzibil a fost cel care l-am postat mai sus.
thor is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:05   #685
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

thor..sa luam prin exemplu peugeot 206 sedan! din fata masina arata binisor dar din spate arata oribil ! asta doar din cauza ca portbagajul e foarte inalt, iar stopurile sunt f mici pentru o masina din "clasa" ei spre exemplu daca ar fi facut portbagajul putin mai frumos, mai mic mai cu stil ( care nu necesita cine -stie - ce designer ) si ar fi pus niste stopuri asemanatoare cu cele de la 407 dar putin modificate , crezi ca ar mai fi aratat la fel de urat? eu nu cred ! Am vazut mai demult un documentar pe Discovery cum iesea o masina ( shelby ) din schita in produs finit si nu mi s-a parut ceva EXTRAORDINAR de complex incat sa ai nevoie de un designer ca giugiaro sau bertone !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:22   #686
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

vere....206 sedan are stopurile de la hatch....daca faceau alte stopuri ca sa multumeasca ochiu tau creste si costu foarte mult, daca faceau portbagaju mai mic avea nu mai avea rost sa-l faca sedan ca deja aveau un hatch cu portbagaju cat o poseta...... problema nu e ca nu stiu sa faca masini frumoase, problema sunt costurile, in cazul masinilor low cost se duce o lupta intre designeri si ingineri, designerii vin cu schita intiala si pe urma se baga inginerii si schmiba cum ii taie capu pt ca, costurile de productie sa nu fie mari ca sa poata sa o vanda in 8 000 de ieuroi..... pricepi matale, ca daca ar fi dupa cum zici tu toate masinile ar costa 20 000.....
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:22   #687
thor

Stage 3
 
thor's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 152
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

206 sedan se face in iran si in turcia,din cat stiu eu. Ai dreptate,au lipit efectiv un portbagaj la un hatcbak,pur si simplu au transformato din doua volume,in trei.Daca ai urmarit pe Discovery ai vazut ca ultimul cuvant al au tehnicienii,cei care fac ca schita sa fie functionala.de asemenea,f mult la clasa asta,conteaza costurile de productie!si aici eu cred ca se taie in carne vie!
thor is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:24   #688
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

fii sigur ca designul initial de logan era frumusel.....insa pt a se in cadra in limita a 7 mii de euro au modificat serios la el
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:29   #689
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

Quote:
Originally Posted by thor View Post
206 sedan se face in iran si in turcia,din cat stiu eu. Ai dreptate,au lipit efectiv un portbagaj la un hatcbak,pur si simplu au transformato din doua volume,in trei.Daca ai urmarit pe Discovery ai vazut ca ultimul cuvant al au tehnicienii,cei care fac ca schita sa fie functionala.de asemenea,f mult la clasa asta,conteaza costurile de productie!si aici eu cred ca se taie in carne vie!
asa este, tehnicienii au ultimul cuvant insa masina a iesit 80 % ca in schita! iar schita era facuta de copil de 18 ani

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
fii sigur ca designul initial de logan era frumusel.....insa pt a se in cadra in limita a 7 mii de euro au modificat serios la el
cred ca nu ai vazut primele schite cu loganul ! acu arata bine fata de ce se schitase!

PS: mai zic odata.. nu stiam ca tabla costa mai mult daca pe masina se pune cat mai putina ( la 206 sedan, inloc sa faca economie de tabla si sa faca un portbagaj mai SCURT si mai MIC - nu de hatch.. dar in genul masinilor normale - c-klasse, octavia 2 , , ei au facut portbagaj imens cu f multa TABLA si tot ei se lauda ca reduc costurile ! )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-01-09, 15:32   #690
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Cea mai urata masina a momentului

octavia 2 si c klasse sunt mult mai mari decat 206, fi sigur ca pe alea e mai multa tabla decat pe 206.....iar costurile se reduc prin forma care trebuie data tablei
dogy_10 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -