Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-10, 21:23   #151
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Din toate posturile tale ionut_cluj, ajung la concluzia ca singura data cand a fost Alfa la tine era de fapt doar pt vanzare, nu ca ai fi tinut-o tu mai mult de 1 luna.... Vad foarte bine ca te ocupi cu trafic de masini, dar te rog sa vorbesti despre marci care le-ai detinut mai mult de 6-8 luni, ca sa vezi si tu cat te costa o revizie, o distributie, un pivot, etc... Preturi pe net stim toti sa cautam, stai linistit. De curiozitate, care a fost masina care ai tinuto pt tine cel mai mult timp (cat timp?), si cam ce sfaturi ne poti da despre ea...? Ca poate ne cumparam toti ce-ai avut tu de le lauzi asa....

D-asta se duce de rapa forumu asta, asa cum zice si a3ds... Parerea mea ca e plin de linge-blide pe aici, pupincuristi si alte specii ratate care vorbesc ca sa nu adoarma.

Voi nu ati inteles o chestie si nici ionut ! alfa romeo sunt masini bune daca nu circula pe strazile noastre ! pica mai repede ca o germana ! si totusi
nu le poti judeca dupa aspectul asta ! daca afla romeo ar fi o masina cu tractiune spate , as fi cumparat un 159 2.4 jtd fara sa clipesc ! sunt superbe ca design si bune ca platforma tehnica ! nu uitati ca alfa 156 gta a tinut piept bmw ului m3 pe circuite in ciuda faptului ca avea doar 250 de cai si tractiune fata !

cat despre ultima fraza ! foarte urat ce ai spus , si tu si a3ds ! ganditi de 2 ori inainte sa tastati ceva pe aici !

Daca tot ai adus vorba de revizii pivoti si alte consumabile ! daca esti baiat destept si stii unde sa cauti , gasesti piese de calitate la preturi bune ce te astepti ? sa coste cat piesele de pe tico?

LE : mi am adus aminte de 2 exemple - In italia am vazut un alfa romeo 155 1.8 TS cu 540 de mii de kilometri in bord fara nici o problema !

In romania fusesem la iasi cu un fiat doblo cu motor diesel , am fost stupefiat sa vad ca are 450 de mii de km in bord si mergea fara nici o problema , nici macar nu trancanea ! la intrebarea cum de merge asa bine, soferul mi a raspus : consumabile de calitate la timp si intretinere permanenta! deci? se poate , nu mai blamati atat masinile italiene ! nu degeaba li se spune cuore sportive , daca ati conduce una cu o motorizare de cel putin de 2.0 o sa intelegeti de ce ! si nu neaparat ca au cine stie ce puteri , cat feelingul pe care til poate creea o alfa !

Last edited by DEVIL's Style; 17-09-10 at 21:27.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 21:34   #152
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Am omis sa raspund la o intrebare:

@B-99-SAA: Sfatul meu e sa nu judeci masina dupa ce poate face, judec-o dupa cum te face sa te simti. Piesele se schimba, tabla se dezdoaie, probleme electrice/electronice se rezolva, din punctul meu de vedere e mult mai important ca masina sa-ti creeze placere, sa fie un spatiu in care sa iti placa sa stai.
Nu mi-am luat masina puternica pentru ca nu sunt in stare sa o duc la limita, nu am niciun circuit la indemana si nu mi se pare o investitie inteligenta. Am preferat o masina (mereu) in care sa ma simt bine.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 21:43   #153
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Cred ca daca prinzi drag de masina, te va face sa te simti bine in ea fara sa ravnesti la altele.... Conteaza ce-ti place, si cred ca in general e important sa iubesti masinile, altfel te doare in pix de ele si nu dai doi bani nici pe Tico nici pe Alfa nici pe BMW! Observ ca ti-au trecut multe masini prin mana, pot sa zic ca esti norocos E bine de stiut ca ai ramas totusi la ceva, si ai masina proprie... te apreciez pt asta. Intr-adevar, toate se repara, dar parca ti se scarbeste cand vezi ca se duc piesele una dupa alta si cad in prostie. Dar daca ar fi sa combinam asta cu prima parte... cred ca treci peste rugina daca ti-e drag modelu Acuma na, fiecare isi stie buzunaru, de Alfa am zis doar ca mi se pare scumpa comparativ cu altele la intretinere (si nu ma refer la Tico cum a zis un coleg mai devreme).
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 21:53   #154
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

iti zic eu ca mai scumpa ca la un bmw nu e ! detin 2 modele 530d unul din 2000 si altul din 2005 , iubesc bmw pentru ceea ce ofera ea ! nu am cumparat o doar pentru emblema ! dar iti zic sincer ! crezi ca imi mai pasa de consumabile sau altceva? pe e39 mi a cazut sistemul de alimentare ! pompele electrice si cateva maruntisuri , dar nu ma tinut pe loc ! si crede ma ca nu ma lafai in bani ! dar asta e visul meu ! si pe actualul unde un injector costa 350 de euro [ wtf?] , si unde am gasit eu , aceeasi firma acelasi cod , ma costa doar 180 de euro ! e doar un exemplu ! mai am o toyota celica GTS din 2003 , o conduce mai mult mama , dar sincer la aia in afara de consumabile nu am schimbat absolut nimic ! planuri de viitor? sigur imi iau alta masina si tot bmw va fi ! deagaba imi arati audi , vw , alfa , care poate sunt mai ieftine ca preturi , intretinere sau eu mai stiu ce ! o sa il citez pe fratele meu , cand am fost sa cumpar e60 ul , in targ la bacau am dat peste un audi A6 s-line 3.0 tdi quattro full options la numai 15 mii de euro cu numere rosii pe el de cluj , avea 87 de mii de km in bord ! era o afacere de nota 10! la care fratele meu spune : da frate , o masina de nota 10 merita toti banii , dar.... nu e cinciar ! alte argumente sunt de prisos !

Ei..asa cum eu am fixatie pe bmw , fiecare din noi are fixatie pe o anumita marca! si acum de 32 de mii de euro imi pot lua o compacta noua , pe motorina full options, dar ...nu e bmw 535d , nu sunt singurul maniac de pe aici , ca mine sunt multi , nu conteaza ca au opel , vw sau alte marci sau anumite modele , orice le ai face sau zice , nu vor renunta la febletea lor din suflet !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 17-09-10, 21:54   #155
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Zvon: Alfa Romeo trece la Volkswagen?

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Cred ca daca prinzi drag de masina, te va face sa te simti bine in ea fara sa ravnesti la altele.... Conteaza ce-ti place, si cred ca in general e important sa iubesti masinile, altfel te doare in pix de ele si nu dai doi bani nici pe Tico nici pe Alfa nici pe BMW! Observ ca ti-au trecut multe masini prin mana, pot sa zic ca esti norocos E bine de stiut ca ai ramas totusi la ceva, si ai masina proprie... te apreciez pt asta. Intr-adevar, toate se repara, dar parca ti se scarbeste cand vezi ca se duc piesele una dupa alta si cad in prostie. Dar daca ar fi sa combinam asta cu prima parte... cred ca treci peste rugina daca ti-e drag modelu Acuma na, fiecare isi stie buzunaru, de Alfa am zis doar ca mi se pare scumpa comparativ cu altele la intretinere (si nu ma refer la Tico cum a zis un coleg mai devreme).
Am ramas fidel Saab, pentru ca am ramas foarte placut impresionat de gandirea lor in ceea ce priveste modul in care trebuie construita o masina. Asta incepand de la parbriz, care necesita mult mai putine ture de stergator din cauza formei, pana la butoanele din bord care-s facute special sa poata fi apasate si cu manusi, si multe multe alte detalii care te fac sa zambesti in prima instanta
Si, cum ai spus tu, nu ma intereseaza ce ofera alte masini, mie mi se potriveste ceea ce ofera Saab.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -