Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-01-10, 13:47   #1
sunblease7

Stage 5
 
sunblease7's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 336
Member of:
[Super Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
[Colectionar Machete]
Default BMW ActivE Concept

Pentru ca tot e invitat de onoare la Detroit Auto Show, prezentam astazi cel mai nou concept electric bazat pe Seria 1 Coupe. Dupa versiunea electrica Mini E, BMW ActivE este cea de-a doua tentativa a companiei de a monopoliza piata automobilelor ECO.

Desi pare greu de crezut, exteriorul nu difera de versiunea clasica a Seriei 1 Coupe. Motorul electric, in schimb, il inlocuieste pe cel termin si atinge performanta de 170 CP si 250 Nm. De asemenea, ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h.





Bateriile se reincarca de la o priza de 220V in cca 180 de minute, iar autonomia totala a motorului este de 160 km. Modelul poate fi admirat saptamana aceasta la Detroit Auto Show.
sunblease7 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-10, 16:13   #2
Joltanu`

Stage 4
 
Joltanu`'s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 218
Default Re: BMW ActivE Concept

Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.
Joltanu` is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 19:29   #3
Car Lover

Stage 4
 
Car Lover's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 185
Member of:
[Opel]
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by Joltanu` View Post
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.
In publicitate nu prea conteaza "fisticicuri" din astea.
Car Lover is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 20:08   #4
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: BMW ActivE Concept

Se alege prafu usor usor de toate marcile auto cu traditie... pacat !
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 20:30   #5
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by Joltanu` View Post
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.
cea mai tare remarca, si bun spirit de observatie.
nu cred ca prin asta se alege praful de bmw sau de marcile de traditie. vezi ca se cam practica asta si pe la altii.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 18:35   #6
coseru_i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 404
Default Re: BMW ActivE Concept

Ce sa faca si marcile de traditie... In loc sa faca numai motoare de 5000 cmc care sa consume mult si sa ofere 300 cp, ei se apuca sa faca motoare electrice... Nu inteleg, doar mai avem inca 20-30 de ani pana sa ramanem fara petrol.
De ce s-or grabi, nu stiu...
coseru_i is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 18:38   #7
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: BMW ActivE Concept

Pai sa cumpere firmele petroliere toate firmele producatoare de baterii,de electricitate.
Eu n-am inteles : ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h " ? Deci cum e posibil ca in 0 secunde sa atinga 0-100 de km/h ?
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 18:55   #8
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by StreetStyle22 View Post
Pai sa cumpere firmele petroliere toate firmele producatoare de baterii,de electricitate.
Eu n-am inteles : ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h " ? Deci cum e posibil ca in 0 secunde sa atinga 0-100 de km/h ?
se numeste warp acceleration
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:02   #9
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW ActivE Concept

Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:02   #10
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.
Am scapat de comunism..si tot degeaba. Stai linistit.
Da,se pare ca Bmw e creatorul Enterpriseului.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:06   #11
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.
daca se considera ca e deplasat postul, se va sterge stai linistit. si tocmai pentru ca a fost postat acum cateva minute nu cred ca moderatorul poate fi prezent pe toate topicurile deodata si sa curete daca e cazul, instantaneu.
asa ca nu te simti persecutat pe aici.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:06   #12
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by Joltanu` View Post
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.
totusi , si mai interesant este cum de te-au lasat nesupravegheat la calculator (cutia cu culori )
beck is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:08   #13
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: BMW ActivE Concept

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
daca se considera ca e deplasat postul, se va sterge stai linistit. si tocmai pentru ca a fost postat acum cateva minute nu cred ca moderatorul poate fi prezent pe toate topicurile deodata si sa curete daca e cazul, instantaneu.
asa ca nu te simti persecutat pe aici.
Nu era absolut nimic deplasat la postul ala, daca si ala e deplasat inseamna ca 85% din baza de date a forumului ar trebui stearsa.

Era ceva de genu' "0 secunde pana la 100 km/h ? E cu adevarat performant !". Anuntul asta e de cateva zile, cum a putu sa stearga postul meu asa putea sa rectifice si greseala aia dar probabil a gasit-o mai putin importanta. Felicitari inca o data...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 19:36   #14
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: BMW ActivE Concept

0-100 kmh=9s
Bateriile utilizate de BMW ActivE Concept au fost realizate de Bosch si Samsung, fiind asezate in locul rezervorului de benzina de la versiunea de serie. Aceasta configuratie permite o repartitie a maselor 50/50 si pastrarea tuturor locurilor posterioare ale variantei de productie cu motor pe benzina, singurul minus aparand in dreptul portbagajului, al carui volum a coborat pana la 200 de litri.
__________________
INOXWORKS

480 hp/t
beck is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -