Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini de serie (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie.html)
-   -   BMW ActivE Concept (https://forum.4tuning.ro/219-masini-serie/162943-bmw-active-concept.html)

sunblease7 11-01-10 13:47

BMW ActivE Concept
 
Pentru ca tot e invitat de onoare la Detroit Auto Show, prezentam astazi cel mai nou concept electric bazat pe Seria 1 Coupe. Dupa versiunea electrica Mini E, BMW ActivE este cea de-a doua tentativa a companiei de a monopoliza piata automobilelor ECO.

Desi pare greu de crezut, exteriorul nu difera de versiunea clasica a Seriei 1 Coupe. Motorul electric, in schimb, il inlocuieste pe cel termin si atinge performanta de 170 CP si 250 Nm. De asemenea, ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h.


<embed width="450" height="366" src="http://www.4tuning.tv/embedded/TscRU58fu2L" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" pluginspage="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer" type="application/x-shockwave-flash"></embed>


Bateriile se reincarca de la o priza de 220V in cca 180 de minute, iar autonomia totala a motorului este de 160 km. Modelul poate fi admirat saptamana aceasta la Detroit Auto Show.

Joltanu` 11-01-10 16:13

Re: BMW ActivE Concept
 
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.:lol:

Car Lover 12-01-10 19:29

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by Joltanu` (Post 2966681)
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.:lol:

In publicitate nu prea conteaza "fisticicuri" din astea;).

Ford_V6 12-01-10 20:08

Re: BMW ActivE Concept
 
Se alege prafu usor usor de toate marcile auto cu traditie... pacat !

Spark 12-01-10 20:30

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by Joltanu` (Post 2966681)
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.:lol:

cea mai tare remarca, si bun spirit de observatie.
nu cred ca prin asta se alege praful de bmw sau de marcile de traditie. vezi ca se cam practica asta si pe la altii.

coseru_i 17-01-10 18:35

Re: BMW ActivE Concept
 
Ce sa faca si marcile de traditie... In loc sa faca numai motoare de 5000 cmc care sa consume mult si sa ofere 300 cp, ei se apuca sa faca motoare electrice... Nu inteleg, doar mai avem inca 20-30 de ani pana sa ramanem fara petrol.
De ce s-or grabi, nu stiu...

StreetStyle22 17-01-10 18:38

Re: BMW ActivE Concept
 
Pai sa cumpere firmele petroliere toate firmele producatoare de baterii,de electricitate.
Eu n-am inteles : ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h " ? Deci cum e posibil ca in 0 secunde sa atinga 0-100 de km/h ? :lol:

Spark 17-01-10 18:55

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 2986734)
Pai sa cumpere firmele petroliere toate firmele producatoare de baterii,de electricitate.
Eu n-am inteles : ii trebuie doar 0 secunde pentru 0-100 km/h, cu o viteza maxima de 145 km/h " ? Deci cum e posibil ca in 0 secunde sa atinga 0-100 de km/h ? :lol:

se numeste warp acceleration :lol:

_anaconda_ 17-01-10 19:02

Re: BMW ActivE Concept
 
Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.

StreetStyle22 17-01-10 19:02

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2986806)
Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.

Am scapat de comunism..si tot degeaba. Stai linistit. :)
Da,se pare ca Bmw e creatorul Enterpriseului. :D

Spark 17-01-10 19:06

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 2986806)
Daca nu ma insel, am lasat un mic comentariu (putin sarcastic) aici referitor la acceleratia fulminanta de 0 secunde pana la 100 km/h. S-a optat pentru stergerea lui, in acelasi timp greseala persista. Felicitari moderatorului care a facut asta, e tot ce pot sa spun.

daca se considera ca e deplasat postul, se va sterge stai linistit. si tocmai pentru ca a fost postat acum cateva minute nu cred ca moderatorul poate fi prezent pe toate topicurile deodata si sa curete daca e cazul, instantaneu.
asa ca nu te simti persecutat pe aici.

beck 17-01-10 19:06

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by Joltanu` (Post 2966681)
Foarte tare! Totusi, este interesant cum urca cei doi pasageri in spate, cand cei din fata sunt deja pe locurile lor si masina e in doua usi.:lol:

totusi , si mai interesant este cum de te-au lasat nesupravegheat la calculator (cutia cu culori )

_anaconda_ 17-01-10 19:08

Re: BMW ActivE Concept
 
Quote:

Originally Posted by Spark (Post 2986816)
daca se considera ca e deplasat postul, se va sterge stai linistit. si tocmai pentru ca a fost postat acum cateva minute nu cred ca moderatorul poate fi prezent pe toate topicurile deodata si sa curete daca e cazul, instantaneu.
asa ca nu te simti persecutat pe aici.

Nu era absolut nimic deplasat la postul ala, daca si ala e deplasat inseamna ca 85% din baza de date a forumului ar trebui stearsa.

Era ceva de genu' "0 secunde pana la 100 km/h ? E cu adevarat performant !". Anuntul asta e de cateva zile, cum a putu sa stearga postul meu asa putea sa rectifice si greseala aia dar probabil a gasit-o mai putin importanta. Felicitari inca o data...

beck 17-01-10 19:36

Re: BMW ActivE Concept
 
0-100 kmh=9s
Bateriile utilizate de BMW ActivE Concept au fost realizate de Bosch si Samsung, fiind asezate in locul rezervorului de benzina de la versiunea de serie. Aceasta configuratie permite o repartitie a maselor 50/50 si pastrarea tuturor locurilor posterioare ale variantei de productie cu motor pe benzina, singurul minus aparand in dreptul portbagajului, al carui volum a coborat pana la 200 de litri.


All times are GMT +2. The time now is 04:52.

- Copyright 2026 4Tuning