Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 24-12-09, 10:53   #31
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Volvo vs. Geely !

Quote:
Originally Posted by brownshark View Post
ionut ; stii bine ca Schneider la nemti e marfa d alimentara...oricum un tv Schneider o sa se vada CATEGORIC mai bine decat o plasma sau lcd. apropo, mi-am gasit un tv GRUNDIG diag.80 cm, 45kg, 6 dif., cele d bass 24 cm...pricepeti calitate...
Nu stiu, nu ma intereseaza ce marfa e atata timp cat eu sunt multumit
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:03   #32
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Si culmea, Electrolux e... suedez
Da?
Atunci de ce scrie pe produsele ELECTROLUX ce l-e gasesc īn comert, de ex. becuri ecologice, MADE IN ROMANIA?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:25   #33
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Volvo vs. Geely !

Cyber, Electrolux are sediu in Stockholm (Suedia) dar are si 22 de fabrici in Europa. Probabil de aceea becurile sunt facute la noi, iar alte electronice in alte tari.
Oricum, si eu sunt multumit de produsele Electrolux, nu degeaba sunt primi producatori in Europa si detin 25% din piata mondiala de electrodomestice.

Sarbatori fericite.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:48   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Normal. Īmi picase numai fisa cu Made In Romania

Sarbatori fericite si din partea mea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 11:52   #35
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Volvo vs. Geely !

inainte d '89 frigidere gaesti a facut vagoane d combine frigorifice pt electrolux si la pitesti aeroterme/calorifere/aspiratoare
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 12:18   #36
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Oricum singurele electronice / electrocasnice romānesti de care-mi aduc aminte cu placere, erau sculele audio din serie I.E.I. Electronica Industriala Bucuresti. Daca-mi aduc aminte ce de chiefuri mai trageam cu ele.........au mama.
Amuzant era tuner-ul T 350 acela cu selectorul ejectabil ca la TV dar īn loc de butoane avea senzori de tabla cu LED īntr-e ele. Se punea o musca pe senor, ti se schimba postu
Nu stiu ce se face azi la IEI sau daca mai exista dar din cīte am auzit pe cai neoficiale se fac produse pt. LG īn sectorul Audio / Video / TV (MP3, TFT / Plasme / LCD / DVD si alte maruntisuri din astea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 13:00   #37
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Volvo vs. Geely !

bosch nu e firma nemteasca? am si eu dinainte de revolutie niste boxe cu carcasa din lemn si membrana difuzorului din cauciuc. merg si acum de duduie peretii. tot romanesti.... am schimbat la ele 3 serii de twitere si pe cuvant boxele alea merg constant de peste 20 de ani, acum am trecut la un sistem philips pentru pc, dar boxele inca mai merg la ai mei in camera si se aud si foarte bine. nu au moarte, cauciucul ala din ce reteta sunt de nu sunt crapate absolut deloc
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 14:19   #38
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Ba da. bosh e firma nemteasca, alrounder. Astia fac tot de zeci de ani. De la bujii pīna la boxe, alternatoare, sisteme electronice de comanda pt. masini (CPU) comutatoare semnalizatoare, faruri, becuri etc. De pe la finele anilor 70 a fuzionat HELLA cu BOSH si de atunci a preluat HELLA systemele de iluminat pt. masini.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 16:27   #39
koss_x_treeme

Stage 3
 
koss_x_treeme's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 76
Default Re: Volvo vs. Geely !

Cred ca bosch e printre putinele firme nemtesti care s-au mentinut. Grunding eu stiam ca e detinut de turcii de la Beko. Acum nu stiu ce si cum dar pot sa zic ca produsele sunt de calitate de mijloc. Nici buna dar nici proasta. O sa ajunga china daca o tine in ritmul asta sa cumpere tot. . Problema e ca sunt multe stifturi chinezesti proaste dar sunt si multe produse de calitatea foarte foarte buna facute de marci cu licenta in china. Oricum china a fost de cand se stie putere economica si comerciala. Drumul matasii si chestii dastea. In epoca digitala si de consum s-au orientat spre altceva si uite ca au reusit sa se apropie de titlul de cea mai mare putere economica. In legatura cu volvo calitatea va fi acceasi poate chiar mai buna. Uitativa ce masini fac VAG sau mercedes.. in china, mai dotate, mai bune.
koss_x_treeme is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 16:42   #40
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Volvo vs. Geely !

Quote:
Originally Posted by koss_x_treeme View Post
Cred ca bosch e printre putinele firme nemtesti care s-au mentinut. Grunding eu stiam ca e detinut de turcii de la Beko. Acum nu stiu ce si cum dar pot sa zic ca produsele sunt de calitate de mijloc. Nici buna dar nici proasta. O sa ajunga china daca o tine in ritmul asta sa cumpere tot. . Problema e ca sunt multe stifturi chinezesti proaste dar sunt si multe produse de calitatea foarte foarte buna facute de marci cu licenta in china. Oricum china a fost de cand se stie putere economica si comerciala. Drumul matasii si chestii dastea. In epoca digitala si de consum s-au orientat spre altceva si uite ca au reusit sa se apropie de titlul de cea mai mare putere economica. In legatura cu volvo calitatea va fi acceasi poate chiar mai buna. Uitativa ce masini fac VAG sau mercedes.. in china, mai dotate, mai bune.
uiti un amanunt. au patronaj german. zi`mi o firma cu patronaj chinez care fac lucruri de calitate
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 24-12-09, 17:19   #41
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Nu stiu ce patronaj ar mai avea Grundig din moment ce este complet desfiintat. Grundig avea o linie de montaj īn Turcia.
Singurul lucru ce am mai vazut aici cu numele de Grundig, sīnt niste DVD Playere de calitate mediocra care īn comert costa 39.95 EURO iar pe eticheta din spate scrie MADE IN CHINA.

Firmele nemtesti UNIVERSUM, PALADIUM, PRIVILEG erau firme indigene a le lui QUELLE VERSAND.
Unii poate īsi mai aduc aminte de acele faimoase cataloage de moda QUELLE de pe vremuri groase de 3 - 4 cm.
Quelle dupa ce a murit patroana QUELLE SCHIKEDANZ a īnceput sa aiba mari probleme moment īn care a fost preluat de concernul KARSTADT si de RUSI
iar īncepīnd cu data de 11.12.2009 QUELLE VERSAND.......... NU MAI EXISTA.
Este Falimentat si īnchis PE VECI.
Deci care mai aveti cataloage de moda QUELLE, pastrati-le ca amintire.
Singurul lucru ce mai exista momentan de la Quelle este Pagina de internet cu niste informatii neclare:

http://www.quelle.de/.

īn 11.12.2009 īn ultima zi de existenta a lui QUELLE VERSAND am fost pe la magazinul lor aici īn Duisburg, care era aproape gol, plin de cartoane si palete de lemn iar angajatii plīngeau pur si simplu.

Last edited by CyberCSX; 24-12-09 at 17:24.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 11:17   #42
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Volvo vs. Geely !

mare dreptate ai, QUELLE era cva d referinta pt germania...usor, usor se distruge tara asta....mare pacat.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 11:38   #43
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Da. Germania se duce dracului.
Acum e aici cum era īn Romānia pe la mijlocul anilor 70 īnainte de ce ceasca a luat-o razna.
Daca vrei sa-ti spun CUI ĪI DATORAM moartea lui Quelle, Neckerman, Otto (Neckermann si Otto nu mai au nici astia mult ca sīnt cu un pas īn groapa), ei uite ca īti spun.

Multumim lui EBAY moartea shopurilor astea de traditie. De cīnd cu marea haldina de gunoi SH mondiala ebay, se duc dracului pīna si magazinele din oras. Centrele comerciale aici se transforma īncet, īncet īn GOST CITYs.

Last edited by CyberCSX; 25-12-09 at 11:42.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 12:45   #44
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Volvo vs. Geely !

Cyber reprezentanta QUELLE din Romania inca traieste..sunt concerne care au reprezentante nationale care traiesc indepedent ..Sunt banci in Romania care anu asta au facut profituri uriase fata de banca mama din tarile lor care merg cam naspa se numesc piete atipice ..Nu stiu ce va mai aitati atat intr-o lume globalizata e greu sa mai gasesti ceva original :toate sunt facute in China Taiwan sa nu mai zic de masini BMW fabricat in Africa de Sud Rusia Mercedes fabricat in Turcia Ungaria etc etc..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 13:10   #45
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Volvo vs. Geely !

Da Quelle RO apartine de sectorul Rusesc de acea mai traieste dar fi linistit ca nu mai are mult.

Cu globalizarea īti dau perfecta dreptate si odata cu globalizarea, pica si calitata. La BMW-ul tau de ex. mai sīnt si o groaza de piese facute īn Romānia. Mai ales la modelele noi.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -