Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-09, 16:16   #1
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Oficialii Grupului PSA si-au exprimat dorinta de a largi colaborarea cu BMW la transmisii si sisteme de climatizare. Mai mult decat atat, PSA doreste sa prelungeasca acordul existent

Francezii de la PSA doresc sa extinda parteneriatul lor cu BMW la utilizarea unor componente comune si la anumite achizitii. Astfel, francezii vor sa utilizeze aceleasi transmisii cu BMW si sisteme de climatizare similare. Pentru moment, colaborarea dintre Grupul PSA si Grupul BMW se restrange la motoarele pe benzina de 1.6 litri implementate pe modelele Mini si tehnologie pentru motoarele diesel de 2.0 litri.

BMW ar putea primi un motor cu trei cilindri de la Grupul PSA, care va intra in gama constructorului francez in anul 2011. Noul motor cu trei cilindri este extrem de economic si ar putea fi utilizat chiar si pe vehiculele din proiectul Megacity al celor de la BMW. Bavarezii de la BMW ar putea furniza si ei motoare pentru cei de la PSA, de data aceasta fiind vorba de propulsoare de cilindree mare, cu sase cilindri.

Peugeot si Citroen au deja un parteneriat cu Toyota pentru constructia modelelor 107 si C1. De asemenea, Peugeot are un parteneriat si cu Mitsubishi, pentru constructia modelelor Outlander si 4007. Mai mult decat atat, Peugeot va crea o versiune proprie a modelului i-MiEV. Prin intermediul acestor parteneriate, Grupul PSA isi reduce semnificativ costurile de dezvoltare si productie, gratie faptului ca utilizeaza componente comune cu alti constructori.

Sursa: Automarket
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	625px-Peugeot_logo_svg.png
Views:	61
Size:	36.9 KB
ID:	1147427  
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 16:19   #2
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

....asta nu e de bine. Inseamba ca bmw or sa inceapa sa faca rabat la calitate.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 16:39   #3
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
....asta nu e de bine. Inseamba ca bmw or sa inceapa sa faca rabat la calitate.
Bmw are de mult timp tehnologie frantuzeasca la motoarele de 2000 cmc diesel....si nu au facut rabat de la calitate ba dimpotriva au scos niste motoare de exceptie. Numai confundati PSA cu Renault.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 17:14   #4
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
....asta nu e de bine. Inseamba ca bmw or sa inceapa sa faca rabat la calitate.
multe din motoarele pe care le laudati sunt facute in colaborare cu francezi, aia pe care nu ii suportati ca nu stiu sa faca masini si motoare bune. stai linistit, e de bine pt ambele parti implicate in acord
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 01:17   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by Alex_cristocea View Post
....asta nu e de bine. Inseamba ca bmw or sa inceapa sa faca rabat la calitate.
Exact din acest motiv C6 e superioara seriei 5.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 23:58   #6
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Exact din acest motiv C6 e superioara seriei 5.
Ai dreptate, facand rabat la calitate scade si pretul de vanzare, acesta fiind singurul lucru superior a unui C6 fata de o seria 5.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 08:07   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Exact din acest motiv C6 e superioara seriei 5.
Ai putea sa detaliezi putin punctele forte ale C6 si de ce este mai bun ca un Seria 5 ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 09:11   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

design, confort, stabilitate, suspensii, tare ma tem ca si siguranta.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 10:03   #9
cipri4n

Stage 4
 
cipri4n's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 171
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
design, confort, stabilitate, suspensii, tare ma tem ca si siguranta.
chiar daca nu-mi place sa recunosc se pare ca C6-le este peste seria 5 cel putin la siguranta si la confort.

un test amuzant facut de topgear : https://www.youtube.com/watch?v=EAMnDF3ismQ si rezultatele la euro ncap ale celor doua masini.
Attached Images
File Type: bmp c6 vs 5er.bmp (3.71 MB, 16 views)
__________________
Inchei scarbit, ai legatura, Andreea/Sa ne bucuram ca traim intr-o tara dīn lumea a 3-a.
cipri4n is offline   Reply With Quote
Old 31-10-09, 10:27   #10
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW

Siguranta - posibil
Confort - cu siguranta
Design - chestie total subiectiva, nu preai mi place niciuna. Seria 5 mi se pare cam urata, mai ales spatele, C6 mi se pare cam ciudat, design mai non conformist, iti trebuie timp sa te obisnuiesti cu asa ceva iar avand in vedere ca nu prea vezi pe strazi...
Stabilitate ? - aici nu cred, e imposibil sa le ai pe toate, si confort beton si stabilitate, sunt destul de sigur ca la tinuta de drum etc Seria 5 sta mai bine, doar setup-ul suspensiilor favorizeaza asta

Dar mai sunt si alte capitole pana sa afirmi ca o masina este peste cealalta, dotari, interior (ergonomie, calitate), motorizari (la capitolul asta BMW sta chiar bine), cum se conduce si asa mai departe. MI-ar placea sa vad un test comparativ facut de niste profesionisti, asta daca exista vreunul. Inainte sa trag vreo concluzie.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -