![]() |
PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
1 Attachment(s)
Oficialii Grupului PSA si-au exprimat dorinta de a largi colaborarea cu BMW la transmisii si sisteme de climatizare. Mai mult decat atat, PSA doreste sa prelungeasca acordul existent
Francezii de la PSA doresc sa extinda parteneriatul lor cu BMW la utilizarea unor componente comune si la anumite achizitii. Astfel, francezii vor sa utilizeze aceleasi transmisii cu BMW si sisteme de climatizare similare. Pentru moment, colaborarea dintre Grupul PSA si Grupul BMW se restrange la motoarele pe benzina de 1.6 litri implementate pe modelele Mini si tehnologie pentru motoarele diesel de 2.0 litri. BMW ar putea primi un motor cu trei cilindri de la Grupul PSA, care va intra in gama constructorului francez in anul 2011. Noul motor cu trei cilindri este extrem de economic si ar putea fi utilizat chiar si pe vehiculele din proiectul Megacity al celor de la BMW. Bavarezii de la BMW ar putea furniza si ei motoare pentru cei de la PSA, de data aceasta fiind vorba de propulsoare de cilindree mare, cu sase cilindri. Peugeot si Citroen au deja un parteneriat cu Toyota pentru constructia modelelor 107 si C1. De asemenea, Peugeot are un parteneriat si cu Mitsubishi, pentru constructia modelelor Outlander si 4007. Mai mult decat atat, Peugeot va crea o versiune proprie a modelului i-MiEV. Prin intermediul acestor parteneriate, Grupul PSA isi reduce semnificativ costurile de dezvoltare si productie, gratie faptului ca utilizeaza componente comune cu alti constructori. Sursa: Automarket |
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
....asta nu e de bine. Inseamba ca bmw or sa inceapa sa faca rabat la calitate.
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Quote:
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Quote:
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Quote:
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Quote:
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Quote:
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
design, confort, stabilitate, suspensii, tare ma tem ca si siguranta.
|
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
1 Attachment(s)
Quote:
un test amuzant facut de topgear : https://www.youtube.com/watch?v=EAMnDF3ismQ si rezultatele la euro ncap ale celor doua masini. |
Re: PSA doreste sa imparta mai multe componente cu BMW
Siguranta - posibil
Confort - cu siguranta Design - chestie total subiectiva, nu preai mi place niciuna. Seria 5 mi se pare cam urata, mai ales spatele, C6 mi se pare cam ciudat, design mai non conformist, iti trebuie timp sa te obisnuiesti cu asa ceva iar avand in vedere ca nu prea vezi pe strazi... Stabilitate ? - aici nu cred, e imposibil sa le ai pe toate, si confort beton si stabilitate, sunt destul de sigur ca la tinuta de drum etc Seria 5 sta mai bine, doar setup-ul suspensiilor favorizeaza asta Dar mai sunt si alte capitole pana sa afirmi ca o masina este peste cealalta, dotari, interior (ergonomie, calitate), motorizari (la capitolul asta BMW sta chiar bine), cum se conduce si asa mai departe. MI-ar placea sa vad un test comparativ facut de niste profesionisti, asta daca exista vreunul. Inainte sa trag vreo concluzie. |
| All times are GMT +2. The time now is 14:41. |
- Copyright 2026 4Tuning