Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-09, 22:09   #91
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

hatchbackurile in 3 usi sunt numite SI coupe'uri. nu inseamna ca sunt get-beget. hatchback e hatchback, hatchback in 3 usi... e si hatchback e si coupe. nu inventez eu, e ceea ce e prezent ca denumire pe piata si in presa.

dar discutia era despre sportback... sa revenim.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 09:07   #92
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

film
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 09:30   #93
smg_radu

Stage 1
 
Join Date: May 2005
Posts: 20
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
hatchbackurile in 3 usi sunt numite SI coupe'uri. nu inseamna ca sunt get-beget. hatchback e hatchback, hatchback in 3 usi... e si hatchback e si coupe. nu inventez eu, e ceea ce e prezent ca denumire pe piata si in presa.

dar discutia era despre sportback... sa revenim.
Cred ca deja bateti campii mai trebuie doar sa va certati care e mai bun BMW , MERCEDES sau AUDi.Denumirea de coupe este folosita doar pentru marketing ,marcile auto au dezvoltat noi tipuri gen CLS care nu are 3 usi dar se " numeste ' tot coupe.

Masina arata bine dar cred ca modelul nou de A6 nu o sa isi mai aiba rostul. Poate ma in sel si in realitate este mai agresiva dar in poze si filmari il vad ca un inlocuitor pentru A6.
smg_radu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 09:35   #94
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Poate ma in sel si in realitate este mai agresiva dar in poze si filmari il vad ca un inlocuitor pentru A6.
Glumesti nu ? Ce legatura are un sedan din clasa mare premium (A6) cu o combinatie dintr-un coupe si sedan bazat pe platforma de A4 ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 10:53   #95
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Glumesti nu ? Ce legatura are un sedan din clasa mare premium (A6) cu o combinatie dintr-un coupe si sedan bazat pe platforma de A4 ?
aprob
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 10:59   #96
alexGTI
Audi Driver

Stage 5
 
alexGTI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,118
Member of:
[VW]
[AUDI]
[RENAULT]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

nu are cum sa inlocuiasca a6, deoarece in spate nu dispui ce acelasi confort, drept urmare nu poate fi folosit ca si o masina de reprezentanta/protocol, cum este a6
__________________
Actual cars:
'11 Audi S3 - Revo | Milltek | H&R | Forge | 19" | Evo-MS
'11 Audi A1 - Custom paint | 18" | Black optics

Gone:
'08 VW Golf GTI - 285 BHP - Milltek | D2 | INJEN | MOTUL | Superchips
'05 Mini Cooper S Cabrio - 170 BHP - Eibach | Aero | Custom exhaust
alexGTI is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 11:35   #97
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Toate Audi-urile au ca baza de plecare linia de coupe, inclusiv A3, cu toate ca e hatchback tot o usoara linie de coupe are. De oriunde ai privii un Audi arata a coupe sportiv...
Cat despre A5 Sportback, el a fost aprobat a se lansa cu multi ani in urma, reusind sa ofere clientilor spectaculozitatea unui coupe, practicalitatea unui hatchback si usurinta in folosire a unui sedan. Asta e adevaratul scop al acestei masini.
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 11:36   #98
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by smg_radu View Post
noi tipuri gen CLS care nu are 3 usi dar se " numeste ' tot coupe.
Dupa ce ai zis acum si mai ales modul in care ai zis-o nu cred ca iti permiti sa-i inveti pe alti ce inseamna coupe si ce nu. .... care este.

@Lecca, uni contructori le spun la msinile in 3 usi coupeuri ca sa prosteasca unii oameni. Ti-am zis si eu, ti-au zis si alti, daca nu vrei sa intelegi. La revedere, drum bun.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 12:17   #99
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

da prietene, asta e, sunt eu mai credul de fel poate, dar ce sa zic despre tine care credeai ca a3 sportback e vreun fel de break iar a3 in 5 usi e "a3 in 5 usi" ...

p.s. li se spune coupe'uri acestor masini in 3 usi pentru a evita complicatiile. de fapt ele nu sunt coupe-uri get beget, cum am zis mai sus, dar caroseria e asemanatoare. astfel ca le spunem tot coupe'uri, ca nu moare nimeni.

Last edited by Lecca; 20-07-09 at 12:21.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 12:22   #100
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Stii care e faza, voi majoritatea suneti o turma mare cu exact aceleasi pareri, dorinte, ce zice unul zic si ceilalti, pic de personalitate la nici unul nu exista...exact ce vad zi de zi peste tot. Si cand vb de distractie si masini la fel. Ce e la "moda" ala e mai "tare".
Off topic:"As putea compara pasiunea voastra pt bmw ca pasiunea unora pt minimal, adica totala, fara sa conteze altceva...asa cum am vazut la liberty anul asta...cum a venit trance-ul cum toti taranii de la oras s-au lasat pagubasi". Voi alegeti ce e mai prost si ce mai cu prost gust pe lumea asta.
Iar fara suparare A5 Sportback e muuult peste hidosenia de 5GT la design si performante si mai ales la siguranta... Acum iarasi imi va trimite nenea Administrator un avertisment sa ma "potolesc" ca i se pare lui ceva aiurea sa imi spun parerea pe forum...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 13:42   #101
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

ce-ai zis ai spus bine, dar nu in mod specific, ci la modul general. caci unora le poate place 5gt pur si simplu, nu pentru ca asa spune lumea. iar cand vine vorba de gusturi muzicale, sa stii ca n-are rost. fiecare asculta ce vrea, iar faptul ca tu asculti trance nu te face mai destept decat unul care asculta minimal, valabil cam pentru orice gen muzical. dar asta e cu totul alta discutie.

p.s. liberty parade e un rahat pansat, orice dj ar venii acolo.prefer oricand o seara in club decat aiureala asta de parada...
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 17:10   #102
PvDTranceAddicted

Stage 4
 
PvDTranceAddicted's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 274
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Bine zis, nu ma face mai destept, dar faptul ca eu am o parere proprie si propriile mele preferinte auto, muzicale, etc ma face un om cu capul pe umeri, nu gandesc ce gandesc ceilalti pt ca asa "trebuie" si asa e "moda" sa te schimbi precum bate vantul. Iar distractia nu vine daca faci ce fac altii ci faci ceea ce vrei u si ce simti si mai ales conduci ce vrei, cand vrei, nu iti cumperi masina cum fac x,y manelisti ca e la "moda" si agati pitzipoance cu ea.
Nu cred ca a fost vreodata vreo reclama auto in care sa se prezinte agatatul femeilor cu masina facand gesturi de dobitoc, o stiu doar pe cea cu noul LP560-4 in care soferul e la volan, nu atarna de volan, nu face pe nebunul, asta e arta, nu prosteala de la noi. Nu stiu ce credeti voi dar eu am o parere extraordinar de proasta despre cultura nationala si mai ales despre educatia romanilor in general. Aici totul e de-andoasela fata de strainatate. De-aia aici multe brand-uri sunt vazute cu anumiti ochi fata de tarile civilizate, din cauza oamenilor, detinatorilor si a comportamentului lor de maimuta necivilizata, fie ca vb de barbati sau femei, aici reguli nu sunt, fiecare e "smecher" in felul lui...
PvDTranceAddicted is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 20:42   #103
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by smg_radu View Post
Cred ca deja bateti campii mai trebuie doar sa va certati care e mai bun BMW , MERCEDES sau AUDi.Denumirea de coupe este folosita doar pentru marketing ,marcile auto au dezvoltat noi tipuri gen CLS care nu are 3 usi dar se " numeste ' tot coupe.

Masina arata bine dar cred ca modelul nou de A6 nu o sa isi mai aiba rostul. Poate ma in sel si in realitate este mai agresiva dar in poze si filmari il vad ca un inlocuitor pentru A6.
Ba, ce-mi place de voi, ingineri Audi in scutece, sa mor eu! Voi ganditi cand debitati cretinismele alea? I-auzi, A6 nu o sa-si mai aiba rostul? Poate nici A8-ul ca nu e agresiv. De cand utilitatea modelelor de lux este data de agresivitate? A8-ul reprezinta un segment de piata pe care concureaza Audi cu marci precum BMW(seria 5) Merc(E-kls) si Lexus(LS) de exemplu.
Daca ai mai fi auzit si de alte modele Audi hatchback, ai fi aflat ca denumirea "sportback" nu este noua(vezi A3 Sportback).
__________________
http://www.colectionarul.com/liwiu.html <<castiga un USB stick!!!
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 21:27   #104
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

arata bine !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 21:34   #105
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Audi A5 Sportback - Primele detalii oficiale

Quote:
Originally Posted by liwiu_evo View Post
Ba, ce-mi place de voi, ingineri Audi in scutece, sa mor eu! Voi ganditi cand debitati cretinismele alea? I-auzi, A6 nu o sa-si mai aiba rostul? Poate nici A8-ul ca nu e agresiv. De cand utilitatea modelelor de lux este data de agresivitate? A8-ul reprezinta un segment de piata pe care concureaza Audi cu marci precum BMW(seria 5) Merc(E-kls) si Lexus(LS) de exemplu.
Daca ai mai fi auzit si de alte modele Audi hatchback, ai fi aflat ca denumirea "sportback" nu este noua(vezi A3 Sportback).
Inainte sa postezi mai documenteaza-te, A8 e concurent pentru S / Seria 7/ LS nu Seria 5 / E
The_Mask is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -