Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-09, 11:28   #1
Cigo

Stage 3
 
Cigo's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 113
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[VW]
Default În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

Aşa cum orice brand care se respectă are propria clasă de maşini mini, a venit şi rândul celor de la Volkswagen să creeze un “mini VW”.


Managerul Volkswagen, Martin Winterkorn, a anunţat decizia producătorului german de a construi o nouă familie de maşini. Este vorba despre o serie de automobile de clasa A, bazate pe conceptul Volkswagen Up! Micile Volkswagen-uri se vor fabrica în uzina grupului din Slovacia, situată în vecinătatea capitalei Bratislava.

Nu se ştie dacă masinile vor avea motorul amplasat în spate, dar este aproape sigur că vor fi modele cu 3 şi 5 uşi. Este posibil ca miniurile să primească şi o propulsie hibrid sau chiar electrică, însă informaţii certe vom afla mai aprope de data lansării, stabilită pentru începuturile lui 2011.

Platforma maşinii va fi folosită ulterior şi de alte branduri din grup, cel mai probabil de Seat şi Skoda. Inginerii celor două mărci au spus că modelul Volkswagen Up! ar putea fi prea scump pentru a fi produs sub brandul ceh şi sub cel spaniol.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9071207.008.1L2.jpg
Views:	617
Size:	147.0 KB
ID:	888928  
Cigo is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:04   #2
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

daca ei o fac, ei sa o conduca! eu nu ma urc in cubul ala cu scaune!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 12:06   #3
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

ma bucur sa vad ca incep sa se produca din ce in ce mai multe modele foarte mici in 5 usi. sunt ideale pentru oras si foarte practice, dar:
Quote:
Originally Posted by Cigo View Post
Inginerii celor două mărci au spus că modelul Volkswagen Up! ar putea fi prea scump pentru a fi produs sub brandul ceh şi sub cel spaniol.
adica? sa fie cumva minim 10mii euro? nu mersi, in cazul asta exista 107, c1 si aygo.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:12   #4
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

E varianta hibrida sau electrica, nu cred ca va fi pretul mic cel putin deocamdata, si nici concurenta nu cred ca are pret mic la variantele astea...
johhny is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:22   #5
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

de-a dreptul hidoase. desi in general si sunt fan masini mai mici. dar un aygo, noul spark, noul ka, fiesta, corsa, etc ... arata mult mai bine ca asta si au si un pret mai acceptabil (considerand ca s-a spus ca vor fi cam scumpe)
Spark is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:23   #6
lucian1985

Stage 5
 
lucian1985's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 338
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

ce forma are
lucian1985 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:25   #7
kiddo

Stage 5
 
kiddo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 464
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

ii mic are forma de CUB in toata regula )
kiddo is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 13:36   #8
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

la cum arata speram sa fie practica daca nu nu cred ca va vea succes
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 14:40   #9
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

O idee foarte buna din partea lor. Dar ar fi fost bine daca produceau pe benzina pentru ca pretul uneia sa fie relativ mic.

Dar cand vad comentarii de genul de mai sus... icter.
Cred ca lumea iar nu intelege faptul ca masinile astea nu sunt masini de "reising", ci masini utile pentru traficul superaglomerat din marile metropole ale lumii... dar n-ai cu cine frate!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 14:45   #10
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

@mustang ... nu cred ca e vorba de racing. doar de faptul ca si altii au facut masini mici, si culmea ... la unii chiar le-au iesit frumoase, utile si ieftine; nu doar utile si atat.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 14:54   #11
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

Quote:
Originally Posted by Spark View Post
@mustang ... nu cred ca e vorba de racing. doar de faptul ca si altii au facut masini mici, si culmea ... la unii chiar le-au iesit frumoase, utile si ieftine; nu doar utile si atat.
de unde stii ca sunt ieftine si utile (mai ales partea asta), eu inca nu am vazut masinile astea pe piata, este vorba despre cele hibride si electrice, nicidecum cele diesel/benzina...
Mini-vw asta este hibrid sau electric nici ei nu stiu ce motorizare sa va pune, de utile nu ai cum sa stii daca sunt, pe piata consumatorilor inca nu sunt astfel de masini, si la ora actuala nici nu renteaza o astfel de masina.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 23:21   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
Mini-vw asta este hibrid sau electric nici ei nu stiu ce motorizare sa va pune, de utile nu ai cum sa stii daca sunt, pe piata consumatorilor inca nu sunt astfel de masini, si la ora actuala nici nu renteaza o astfel de masina.
degeaba tot zici... scrie "Este posibil ca miniurile să primească şi o propulsie hibrid sau chiar electrică". deci "si", nu numai hibrid sau electric
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 23:48   #13
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

Volkswagen va produce gama “New Small Family” în Slovacia

S-a luat decizia cu privire la locaţie/ investiţii de 308 de milioane de euro în Bratislava.

Bucureşti, 23 aprilie 2009- Cel mai mare producător de maşini din Europa, Volkswagen, a luat o decizie cu privire la locaţia unde se va produce gama “New Small Family”.

Prof. Dr. Martin Winterkorn, preşedinte al consiliului de administraţie a Volkswagen: "Echipa Volkswagen din Slovacia este pregătită pentru a oferi flexibilitatea necesară pentru producerea gamei “New Small Family”. Patru branduri se produc deja cu succes în Bratislava.”

Primele vehiculele din gama “New Small Family” vor fi livrate către clienţii din întreaga lume la începutul anului 2011. Producţia va asigura circa 1500 de locuri de muncă în Bratislava.

Adrian Davidescu, analist dezvoltare şi prognoză pentru Volkswagen România confirmă că “New Small Family va dezvolta o gamă de modele derivate din conceptul UP”

Primul studiu pentru aceste maşini economice de oraş şi-a facut debutul la cea de-a 62-a ediţie a Salonului Auto- (IAA) din Frankfurt, în 2007. Cea de-a doua versiune a conceptului a urmat la doar câteva săptămâni mai târziu, la salonul auto de la Tokyo - 2007. Iar la 20 de luni de la prezentarea primului studiu, Volkswagen a pus acum
bazele producţiei viitoarei game “New Small Family”.





addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 17:40   #14
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”

pfff ce fain e:X:X:X imi place la nebunie!
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -