![]() |
În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
1 Attachment(s)
În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
Aşa cum orice brand care se respectă are propria clasă de maşini mini, a venit şi rândul celor de la Volkswagen să creeze un “mini VW”. Managerul Volkswagen, Martin Winterkorn, a anunţat decizia producătorului german de a construi o nouă familie de maşini. Este vorba despre o serie de automobile de clasa A, bazate pe conceptul Volkswagen Up! Micile Volkswagen-uri se vor fabrica în uzina grupului din Slovacia, situată în vecinătatea capitalei Bratislava. Nu se ştie dacă masinile vor avea motorul amplasat în spate, dar este aproape sigur că vor fi modele cu 3 şi 5 uşi. Este posibil ca miniurile să primească şi o propulsie hibrid sau chiar electrică, însă informaţii certe vom afla mai aprope de data lansării, stabilită pentru începuturile lui 2011. Platforma maşinii va fi folosită ulterior şi de alte branduri din grup, cel mai probabil de Seat şi Skoda. Inginerii celor două mărci au spus că modelul Volkswagen Up! ar putea fi prea scump pentru a fi produs sub brandul ceh şi sub cel spaniol. |
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
daca ei o fac, ei sa o conduca! eu nu ma urc in cubul ala cu scaune!
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
ma bucur sa vad ca incep sa se produca din ce in ce mai multe modele foarte mici in 5 usi. sunt ideale pentru oras si foarte practice, dar:
Quote:
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
E varianta hibrida sau electrica, nu cred ca va fi pretul mic cel putin deocamdata, si nici concurenta nu cred ca are pret mic la variantele astea...
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
de-a dreptul hidoase. desi in general si sunt fan masini mai mici. dar un aygo, noul spark, noul ka, fiesta, corsa, etc ... arata mult mai bine ca asta si au si un pret mai acceptabil (considerand ca s-a spus ca vor fi cam scumpe)
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
:lol::lol: ce forma are :flamed:
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
ii mic are forma de CUB in toata regula :))
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
la cum arata speram sa fie practica daca nu nu cred ca va vea succes
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
O idee foarte buna din partea lor. Dar ar fi fost bine daca produceau pe benzina pentru ca pretul uneia sa fie relativ mic.
Dar cand vad comentarii de genul de mai sus... icter. Cred ca lumea iar nu intelege faptul ca masinile astea nu sunt masini de "reising", ci masini utile pentru traficul superaglomerat din marile metropole ale lumii... dar n-ai cu cine frate! |
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
@mustang ... nu cred ca e vorba de racing. doar de faptul ca si altii au facut masini mici, si culmea ... la unii chiar le-au iesit frumoase, utile si ieftine; nu doar utile si atat.
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
Quote:
Mini-vw asta este hibrid sau electric nici ei nu stiu ce motorizare sa va pune, de utile nu ai cum sa stii daca sunt, pe piata consumatorilor inca nu sunt astfel de masini, si la ora actuala nici nu renteaza o astfel de masina. |
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
Quote:
|
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
Volkswagen va produce gama “New Small Family” în Slovacia
S-a luat decizia cu privire la locaţie/ investiţii de 308 de milioane de euro în Bratislava. Bucureşti, 23 aprilie 2009- Cel mai mare producător de maşini din Europa, Volkswagen, a luat o decizie cu privire la locaţia unde se va produce gama “New Small Family”. Prof. Dr. Martin Winterkorn, preşedinte al consiliului de administraţie a Volkswagen: "Echipa Volkswagen din Slovacia este pregătită pentru a oferi flexibilitatea necesară pentru producerea gamei “New Small Family”. Patru branduri se produc deja cu succes în Bratislava.” Primele vehiculele din gama “New Small Family” vor fi livrate către clienţii din întreaga lume la începutul anului 2011. Producţia va asigura circa 1500 de locuri de muncă în Bratislava. Adrian Davidescu, analist dezvoltare şi prognoză pentru Volkswagen România confirmă că “New Small Family va dezvolta o gamă de modele derivate din conceptul UP” Primul studiu pentru aceste maşini economice de oraş şi-a facut debutul la cea de-a 62-a ediţie a Salonului Auto- (IAA) din Frankfurt, în 2007. Cea de-a doua versiune a conceptului a urmat la doar câteva săptămâni mai târziu, la salonul auto de la Tokyo - 2007. Iar la 20 de luni de la prezentarea primului studiu, Volkswagen a pus acum bazele producţiei viitoarei game “New Small Family”. http://www.gamma.ro/newsletters/admi...s/153/nsf0.jpg http://www.gamma.ro/newsletters/admi...s/153/nsf1.jpg http://www.gamma.ro/newsletters/admi...s/153/nsf2.jpg http://www.gamma.ro/newsletters/admi...s/153/nsf3.jpg |
Re: În sfârşit apare şi “Mini Volkswagen”
pfff ce fain e:X:X:X imi place la nebunie!
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:42. |
- Copyright 2026 4Tuning