Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-09, 18:31   #106
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Asta da masina nu BMW M5...interiorul e fabulos, arata a lux combinat cu sport intr-o maniera foarte eleganta. E crima masina, Ieri am vz si un E Coupe pe strada si e o minunatie, Mercedes stie sa deseneze
Iar ca performante nimic de zis, performance engine of the year 2009 isi spune cuvantul
iti dau 100 la 100 dreptate
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:39   #107
AndreiKai

Stage 2
 
AndreiKai's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 51
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

AMG pwnz :>
AndreiKai is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 20:26   #108
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

frumos si performant

Quote:
Originally Posted by C63 AMG View Post
Inteleg totusi ca imbecililor astora le-au luat nici mai mult nici mai putin de 4 ani ca se realizeze ca de fapt motorul asta e mai "performant" decat ce pe M5...pana acum ziceau invers, acum s-au sucit. Deci daca mai da careva 2 bani pe spusele astora de-acum incolo atunci eu cred ca ala e prost, sincer..
eu nu cred pe nici un reprezentat care lucreaza la un dealer auto care sunt cei mai mincinosi apai niste ziaristi..si in al doilea rand nu stiu cand iti isi cumpara masina doar din cauza premiilor astea

Quote:
Originally Posted by alinush27 View Post
Foarte frumoasa , nimic de zis dar cat mai au de gand s-o lungeasca cu motorul asta ? Toata clasa AMG exceptand G-ul si SLK-ul , are acest motor : C , CL , fostul CLK , CLS , E coupe si sedan , ML , R , S , SL . Foarte buna strategia adoptata de cei de la Benz din punct de vedere financiar dar totusi , sa nu exageram , chiar toata flota merge pe un 6.2L V8. Asteptam sa vedem ce mai scot in continuare ; din cate am inteles ar fi in dezvoltare un V8 bi-turbo de 5.5L .
mai e si 6.0L biturbo 65AMG
__________________

Last edited by adrian78bmw; 01-07-09 at 20:33.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:08   #109
matiz87

Stage 5
 
matiz87's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 496
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

impresionant nici nu am replica...bravo lor ! inca odata isi demonstreaza valoarea !
matiz87 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:39   #110
purity

Stage 2
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 59
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

e frumos dar stopurile alea imi lasa impresia de ''ieftineala''.poate la interior e mai frumos ca m5 dar la aspectul exterior..e de comentat aici
purity is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 21:42   #111
C63 AMG

Stage 5
 
C63 AMG's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 803
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by Cosmin Arsene View Post
Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie


Dacă la sfârşitul anilor ’80 tuner-ul german AMG, independent pe atunci, s-a remarcat prin excepţionalul 300E sedan cu motor V8 de 5,6 şi 6 litri şi peste 400CP, după preluarea de către Mercedes, AMG şi-a diversificat şi rafinat activitatea foarte mult. Noua inovaţie este acum modelul E63 AMG care are la bază sedan-ul Mercedes-Benz E-Class. Rivalii BMW M5 şi Caddillac CTS-V trebuie să fie foarte atenţi la ce urmează.
.[/B]

Pentru cine e interesat, articolul complet (in limba engleza) il gasiti aici:

http://www.motortrend.com/roadtests/...iew/index.html


Si un review de la carandriver:

http://www.caranddriver.com/reviews/...t_drive_review


Aparent, din cate am citit eu, masina e extrem de reusita, si nu am vazut sa aiba nici un minus major. De fapt, comentatorii au avut numai cuvinte de lauda la adresa ei: sasiu, transmisie, suspensie, directie, motor, totul e "spot on", cum ar zice englezu'..

Last edited by C63 AMG; 02-07-09 at 16:14.
C63 AMG is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:09   #112
Radoo_84

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 232
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

E frumos si performant intradevar, dar tot M5 as prefera!
Radoo_84 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:19   #113
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

pret de lista : 105.000 DDP, wtf ? La aceasi bani te alegi cu un RS6 V10 Biturbo...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:53   #114
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by PvDTranceAddicted View Post
Asta da masina nu BMW M5...interiorul e fabulos, arata a lux combinat cu sport intr-o maniera foarte eleganta. E crima masina, Ieri am vz si un E Coupe pe strada si e o minunatie, Mercedes stie sa deseneze
Iar ca performante nimic de zis, performance engine of the year 2009 isi spune cuvantul
bmw m5 e60 de de vreo 4 ani pe aici asa ca nu le compara, poate cu viitorul. masina nu am ce sa zic e interesanta, nu spun ca e frumoasa pentru ca dupa mine gullwing e singura masina germana care e si frumoasa. acum sa o vedem pe la emisiuni auto, in teste comparandu-se cu rivalele. pana atunci nu imi dau cu parerea.

PS nu imi place volanul. il strica spitele alea 2 de jos, parca nu isi au locul.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 22:57   #115
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by laur_nsl View Post
bmw m5 e60 de de vreo 4 ani pe aici asa ca nu le compara, poate cu viitorul. masina nu am ce sa zic e interesanta, nu spun ca e frumoasa pentru ca dupa mine gullwing e singura masina germana care e si frumoasa. acum sa o vedem pe la emisiuni auto, in teste comparandu-se cu rivalele. pana atunci nu imi dau cu parerea.

PS nu imi place volanul. il strica spitele alea 2 de jos, parca nu isi au locul.
De cand esti tu un etalon la a stabili cine e frumos sau nu ? Oricum asta e o chestie subiectiva. Iar ca are sau nu premiul de motor of the year ma doare in basca. DIn punctul meu de vedere e mult mai tare ca 5 V10 BMW. De ce ?

Unu la mana 63 AMG este mai usor si ca 4 V8 de pe M3. Cu ala de pe M5 nu se pune problema. Doi la mana este si usor mai puternic, are mult mai mult cuplu si nu trebuie turat la infinit sa scoata cei 500CP (si eventual selectat din IDrive sa dea 500 nu 400CP). Cu siguranta este mult mai usor de exploatat. Ca ala are premiu si asta nu...wow .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 23:07   #116
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Test-drive cu Mercedes-Benz E-Class AMG: o minunăţie

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
De cand esti tu un etalon la a stabili cine e frumos sau nu ? Oricum asta e o chestie subiectiva. Iar ca are sau nu premiul de motor of the year ma doare in basca. DIn punctul meu de vedere e mult mai tare ca 5 V10 BMW. De ce ?

Unu la mana 63 AMG este mai usor si ca 4 V8 de pe M3. Cu ala de pe M5 nu se pune problema. Doi la mana este si usor mai puternic, are mult mai mult cuplu si nu trebuie turat la infinit sa scoata cei 500CP (si eventual selectat din IDrive sa dea 500 nu 400CP). Cu siguranta este mult mai usor de exploatat. Ca ala are premiu si asta nu...wow .
tare am impresia ca esti vreun pilot de teste si eu nu stiu. cate m5-uri ai condus si cate e 63 amg. nu zic ca nu ai dreptate dar ma intrebam asa. si treaba ai cu selectatul din IDrive e o chestie buna pentru ca se consuma ma putin mai putin co2 etc. e adevarat ca, chestia asta cu frumusetea e subiectiva dar nu imi spune ca asta e frumoasa te rog, totusi putin de bun simt.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 23:10   #117
vladberca

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 131
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

waaaaa hahaha, v ati udat toti ca a aparut "noul" e 63))) ce e frate nou la el? transmisia si caroseria... motorul?! e un mare faaasss... daca vreti motor rafinat si performant, cautati l sub capota lui X5M sau a lui X6M...
mai slab ca rs6, apropiat ca performante cu mai vechiul M5 .... waaa hahaha, sa l ridicam in slavi!!! apropos, volanul e oribil, asa arata un volan sport?!
vladberca is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 23:18   #118
Claw166

Stage 5
 
Claw166's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 609
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by vladberca View Post
waaaaa hahaha, v ati udat toti ca a aparut "noul" e 63))) ce e frate nou la el? transmisia si caroseria... motorul?! e un mare faaasss... daca vreti motor rafinat si performant, cautati l sub capota lui X5M sau a lui X6M...
mai slab ca rs6, apropiat ca performante cu mai vechiul M5 .... waaa hahaha, sa l ridicam in slavi!!! apropos, volanul e oribil, asa arata un volan sport?!
mdaa , si se pare ca unii au uitat ca BMW M5 E60 a fost conceput acum aproape 5 ani ...
Claw166 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 23:21   #119
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

Quote:
Originally Posted by Claw166 View Post
mdaa , si se pare ca unii au uitat ca BMW M5 E60 a fost conceput acum aproape 5 ani ...
ma rog 4 dar ideea ca e apropiat ca performante ce un rival cu ceva ani la bord. tare as vrea sa vad ce face cand vine noul m5. he's gonna wet his pants
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 23:45   #120
vladberca

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 131
Default Re: Noul Mercedes E63 AMG - Prima imagine

viitorul m5 va avea un v10 biturbo, mai potent decat v8 ul de pe X5M si X6M!!!... tinand cont ca aceste masini de teren au acceleratia identica cu actualul m5, este lesne de inteles cine va fi etalonul in clasa mare...
Pana in 2011 ne putem linisti setea de putere trecand pe la G power
vladberca is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -