Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 23-03-09, 10:11   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti (+ FOTO LIVE)

Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...


După ce am văzut-o la Salonul Auto de la Geneva şi am analizat-o din punct de vedere al design-ului, costului, viitorului pe care îl poate avea şi, nu în ultimul rând, din perspectiva a ceea ce se vrea a fi: crossover sau coupe, Dacia Duster va fi prezentată astăzi la World Trade Plaza din Bucureşti.

„În funcţie de efectele prezentării şi de interesul pe care îl va stârni Duster pe piaţa autohtonă, vom lua în considerare şi faptul să îl expunem o perioadă, să poată fi admirat şi de publicul român. Pot spune că ne-am întors de la Geneva cu un pachet de informaţii destul de interesant, însă prioritară pentru noi este piaţa românească. Părţi din acest concept vor fi utilizate în designul modelelor viitoare ale Dacia, care vor înlocui gama Logan şi care vor intra în producţia de serie în anul 2012”, a declarat vicepreşedintele Dacia, Constantin Stroe.

Şi iată cum, fără presiuni deosebite, am aflat chiar din gura oficialului de la Dacia că acest concept nu este doar un exerciţiu de design, o încercare de a dovedi că şi cei de la Mioveni pot fi creativi (pentru că aşa s-a spus iniţial), urmând ca părţi din acest Duster (ei au afirmat asta) să fie utilizate în designul viitoarelor modele ale Dacia începând cu 2012.

Mai mult decât atât, după ce presa a început să zvonească că acest concept va fi transformat în primul SUV al francezilor în România, şefii Dacia au dezvălui faptul că strategia grupului pentru 2009 vizează lansarea primului SUV din familie (dar nu integral inspirat din conceptul Dacia Duster, ci evident numai parţial), eveniment care va avea loc spre sfârşitul anului şi care va fi o altă premieră pentru constructorul autohton.

Modelul este rezultatul combinat al efortului a 20 de oameni din echipa Renault Design Central Europe din Bucureşti (RDCE) şi cea a Renault Design Tehnocenter din Franţa. O treime din echipa de creaţie a fost formată din români, care şi-au pus amprenta asupra temelor de design interior şi exterior, dar şi a elementelor grafice, în timp ce asamblarea s-a făcut în Franţa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia-duster111-concept-gen.jpg
Views:	3435
Size:	93.4 KB
ID:	843813   Click image for larger version

Name:	dacia 2.jpg
Views:	3061
Size:	97.0 KB
ID:	843814  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 10:45   #2
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

La tv zicea ca un singur roman "si-a pus amprenta". Dar daca au fost mai multi cu atata mai rau, viitorul este... eclectic. Nu as da banii pe o Dacie, mai ales cu elemente de la uratenia asta nici mort.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 11:04   #3
andrey0293

Stage 2
 
andrey0293's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 50
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

ori cat de bine ar arata tot o dacie ramane ( am vrut sa spun ca multi se feresc de firma DACIA )
andrey0293 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 11:14   #4
SEJ
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
SEJ's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 852
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Delta Racing Crew]
[VW]
[Opel]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
La tv zicea ca un singur roman "si-a pus amprenta". Dar daca au fost mai multi cu atata mai rau, viitorul este... eclectic. Nu as da banii pe o Dacie, mai ales cu elemente de la uratenia asta nici mort.
Quote:
Originally Posted by andrey0293 View Post
ori cat de bine ar arata tot o dacie ramane ( am vrut sa spun ca multi se feresc de firma DACIA )
Hai plecati acasa! cu vorbele astea, Dacia e o masina buna si fiabila ! Avand in vedere comparatia calitate pret nu mai zic!
Imi place cum arata masina, sunt curios ce pret va avea.
Nu mai vorbiti ca "dacia tot dacie ramane", vorbiti sa va aflati in treaba... o pot demostra practic am un logan si un caravelle ambele in jur de 84.000km loganul nu are nimic si a fost fortat rau de tot, in schimb VW-ul planetare,capete de bara si altele... nu zic ca generatia asta a VW au avut probleme cu cutia precum,normal si Skoda, nici BMW-urile sau mercedes nu stau prea bine la acest capitol sau multe alte marci de masini.
Asadar Dacia e o masina ieftina si buna pana in prezent! Iar acest model e o promovare in spre bnine sa speram!
__________________
SEJ is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 11:15   #5
molady11

Stage 5
 
molady11's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 481
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Dak ar scoate Dacia asta eu mi-as lua 1 bucata
molady11 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 11:36   #6
aditzu08

Stage 5
 
aditzu08's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 483
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Quote:
Originally Posted by andrey0293 View Post
ori cat de bine ar arata tot o dacie ramane ( am vrut sa spun ca multi se feresc de firma DACIA )

chiar se feresc multi daia e romania plina....si nici afara nu sunt putine...
aditzu08 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 12:19   #7
moartea16

Stage 4
 
moartea16's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 192
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

daca ar arata asa ar fi bestial pe bune daca nu mi-as lua si eu sincer chiar se merita
arata bestiala masinuta asta
frumosa foc si chair daca e dacie care ar fi problema ... masina arata super sper sa continue asa dacia
moartea16 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 12:32   #8
aleXpeed

Stage 5
 
aleXpeed's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 314
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Frumos foc noul concept, sa speram ca viitoarele modele vor fi inspirate mai mult din el. Dacia este o masina foarte buna pentru pretul ei altfel in casa nu am fi avut doua Loganuri.
aleXpeed is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 12:43   #9
david_makaidj

Stage 5
 
david_makaidj's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 323
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

masina pentru tarani....nu altceva
david_makaidj is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 12:58   #10
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Pretul am inteles ca va fi undeva in jur de 16-18.000 euro ... deci nu mai e chiar asa de ieftina ... sunt curios cati sunt dispusi sa dea banii astea pe o Dacie.
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 13:28   #11
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Quote:
Originally Posted by SEJ View Post
Iar acest model e o promovare in spre bnine sa speram!
) Ce metaforic esti. Promovarile se fac la serviciu, in functie, nu in bine.
Iar acest model e un carucior kaufland pe roti de masina, nu exista practic... ce exista momentan e un Logan, cu care mi-e frica sa intru mai tare in curbe cand am ocazia (sau ghinionul) sa il conduc. Un VW imi da mult mai multa liniste, nu mi se ridica de fund ca Loganu in curbe si nici nu imi da impresia de masina de carat saci cu cartofi cum imi da Loganul si cand stau inauntru si cand ma uit dinafara.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 13:50   #12
ad1

Stage 5
 
ad1's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 380
Member of:
[Moderators]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

E un exercitiu perfect de design, insa nu are niciun punct comun cu manufacturieru Dacia. Este rupta total de tiparul lor
ad1 is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:10   #13
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Quote:
Originally Posted by andrey0293 View Post
ori cat de bine ar arata tot o dacie ramane ( am vrut sa spun ca multi se feresc de firma DACIA )
da, este dacie si este foarte buna! si d-aia e romania plina de astfel de masini, si mai nou alte tari mult mai evoluate dpdv al pietei auto, cum ar fi germania, franta, austria, etc... probabil tie iti va da taticu la 18 ani un Q7 si d-aia faci mofturi aici...dar nu toti au bani iar dacia ramane in continuare cea mai ieftina si buna masina noua!
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:12   #14
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Quote:
Originally Posted by Calimero2003 View Post
Pretul am inteles ca va fi undeva in jur de 16-18.000 euro ... deci nu mai e chiar asa de ieftina ... sunt curios cati sunt dispusi sa dea banii astea pe o Dacie.
si la banii astia ia-ti u SUV nou...sa vedem ce-ti iei de 16-18.000
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 14:14   #15
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Duster va fi prezentată astăzi, 23 martie, în Bucureşti. Ne vedem acolo...

Frumos,care are Vw crede ca are f-22,iar care are logan crede ca are mig. Domnule,daca vw face asa masini bune de ce are nevoie de Esp ca stea pe curbe ? Sau mai bine zis,sunteti toti un Peter Solberg ca sa alergati bietele masini pe straziile patriei ?
On-topic: Mai bine construiesc un mini-muzeu Dacia si o expun acolo,ca la noi arunca lumea cu noroi in ea,ca e urata,ca e dacie vezi doamne,dar probabil toti au uitat cand mergeau cu dacia 1300,1310 la mare etc.
Calimero2003-pret pe un concept? Unde ai auzit asta ? Fii serios chestia asta nu se va vinde,e un concept ceva ce nu se va vinde.
andrey0293 - dacie ramane,si va ramane,dar uite ca loganul mcv si sandero se vand bine la nemti.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -