Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 11-03-09, 13:35   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi.


Stimaţi pasionaţi ai automobilului. Rog pe cei dintre dumneavoastră care deţin o maşină avānd o vechime de cel puţin 10 ani de la anul fabricaţiei, care īşi doresc o schimbare īn viaţă şi nu sunt afectaţi de criza economico-financiară globală, să intre īn Programul Rabla de anul acesta.

Administraţia Fondului pentru Mediu (AFM) a anunţat marţi, 10 martie, deschiderea primei faze din cele trei ale programului, comunicānd totodată şi cotele pentru fiecare marcă şi lista de dealeri acceptaţi īn Programul Rabla 2009.

Īn această primă etapă au fost puse la dispoziţia dealerilor 20.000 de locuri, prima de casare fiind şi ea majorată de la 3.000 RON la 3.800 RON, dar ar putea creşte dacă pānă īn iunie vor fi vāndute prea puţine maşini.

Producătorii auto Dacia, Renault-Nissan, Hyundai, Opel şi Chevrolet au primit cotele cele mai mari, şi anume 1.731 unităţi fiecare. Următoarele locuri sunt ocupate de Ford şi Skoda cu 1.632, respectiv 1.625 unităţi fiecare. Foarte aproape se situează Volkswagen cu 1.578 unităţi, Peugeot cu 1.566, Fiat 1.410 şi Suzuki 1.262 maşini.

Seat a obţinut 650 de poziţii, Toyota 519, Mazda 366 şi Citroen 317.

Kia poate vinde prin acest program 216 maşini, iar Mitsubishi 26.

Cel mai mic număr de maşini revine producătorilor Lada şi, surprinzător, Honda: două unităţi de fiecare.

Suma totală alocată acestui program (pe īntreg anul 2009) ajunge la 228 milioane de RON.

Poftim şi lista integrală a producatorilor, distribuitorilor şi importatorilor autorizaţi, dar si cea cu procedura ce trebuie urmată, ambele disponibile pe pagina de internet a Administraţiei Fondului de Mediu.

Last edited by Cosmin Arsene; 01-04-09 at 11:21.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 14:02   #2
Gaijin

Stage 3
 
Gaijin's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 122
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Eu am s a ma inscriu in programul rabla cu masina mea veche din '84 atunci cand vor scoate cei de la Dacia DUSTER pe piata , sper s anu rugineasca d etot pana atunci
Gaijin is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 14:20   #3
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Bai astia sunt nebuni, au pus Honda pe aceasi pozitie cu Lada, decand e o Lada la fel de dezirabila ca o Honda, ma rog, mai mult ca sigur ca nu se vor vinde nici jumatate.BTW, ai pus Mazda de 2 ori in lista. Sunt curios insa dupa ce criteriu s-a facut impartirea pe marci.
__________________
"You win some, lose some, and wreck some."
"I pity the fool who don't think NASCAR is a sport"
"Aerodynamics is for those who cannot manufacture good engines"- Enzo Ferrari

Last edited by the_one_and _only; 11-03-09 at 15:55.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 20:31   #4
madmaxtata

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 160
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Domnule Cosmin cred ca ar trebui sa fiti putin mai atent la ce redactati.
Mitsu are 156 de autoturisme repartizate.
madmaxtata is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 05:58   #5
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

n-am masina care s-o inscriu la programu rabla ca parca m-ar tenta s-o dau la aia sa-mi vand si masina mea si sa-mi fac un leasing la un lancer e geniala masina aia ... si pretzu e bun incepe de la 10.990 euro fara tva
__________________
Inteligenta artificiala nu se poate compara cu prostia naturala.


Renault Megane 1.6e
Acum Toyota Celica t23 ( under construction )
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 08:04   #6
bytzu11

Stage 3
 
bytzu11's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 169
Member of:
[DACIA]
[Opel]
Thumbs down Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

programul Rabla ruleaza...dar oare bancile ruleaza???...aici nu ne gandim...cati dintre noi pot sa dea o rabla si sa ia o masina noua...si sincer una noua buna depaseste 10000 euro...mai finanteaza vreo firma de leasing ???la un salariu mediu in romania...poor old country...
__________________
Muscle Car Fan...4ever......Dacia&Opel Driver...4now...

Last edited by aleks; 14-03-09 at 10:15.
bytzu11 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 12:00   #7
Priky

Stage 1
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 16
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

mai oameni buni haideti sa fim seriosi o clipa...fiecare isi cumpara masina dupa cum are posibiltati...daca omu are 5000 se duce si isi cumpara Logan ca e nou, are garantie etc..se mai gandeste si la costurile de intretinere..
cred ca fiecare are vrea un Audi, BMW etc...intradevar e mult mai luxos un A6 de prin 2002 pe care il cumperi in 8500E(in germania) dar nu toti pot suporta costurile de intretinere la el, consumul etc. si asa se duce omu si isi cumpara Loganul o masina de oras pe care foarte probabil nici nu il cumpara cu banii in mana ci mai degraba leasing sau credit bancar.
Asa ca nu mai judecati pe cei care au Logan fiindca se orieteaza si ei dupa posibilitati..
Priky is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 12:14   #8
Alexey

Stage 4
 
Alexey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 187
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

- RESPECTU TAU PERSONAL

Numai in tara asta de C*c*t esti respectat in functie de ce masina ai, intr-o tara civilizata lucrul asta nu se intampla, noi am ramas tot o tara de fitzosi cu un tic tac in stomac...nu conteaza ca nu ai bani ca nu ai casa, ca la 30 de ani stai cu parintii, sa ai masina tare, sa stai cat mai jos in scaun ca sa te hadmire dusmanii si sa agati femei care este. Incepe sa-mi fie tot mai scarba de oamenii de c*c*t din tara asta de c*c*t! Ar mai fi multe de zis dar nu merita timpul pierdut!
Alexey is offline   Reply With Quote
Old 12-03-09, 14:20   #9
clausweb
Audi Driver

Stage 5
 
clausweb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 348
Member of:
[AUDI]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Degeaba ne cumparam noi masini noi daca nu avem drumuri unde sa rulam cu ele. Da-i intr-o groapa cum sunt aici la noi prin Oradea pe centura si-ti cade roata. Astia pe aici plombeaza gropile cu piatra......ca la noi la nimeni!!!!
clausweb is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 16:40   #10
b-41-ras

Stage 4
 
b-41-ras's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 241
Member of:
[Toyota]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Quote:
Originally Posted by clausweb View Post
Degeaba ne cumparam noi masini noi daca nu avem drumuri unde sa rulam cu ele. Da-i intr-o groapa cum sunt aici la noi prin Oradea pe centura si-ti cade roata. Astia pe aici plombeaza gropile cu piatra......ca la noi la nimeni!!!!
sa vezi ce e la noi de gropi in bucuresti ca iti e frica daca ai o garda mai joasa sa iesi pe strada borduri puse in ciuda spoilarelor si sa nu mai zic de locurile de parcare tara de cacat condusa de oameni de cacat
b-41-ras is offline   Reply With Quote
Old 13-03-09, 18:28   #11
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

mai oameni buni loganul pentru drumurile noastre e destul de bun dar e prea scump pentru ce ofera,consumul e cam mare,piesele sunt cam scumpe.
dar se pot vedea ce oameni au fabricat o,dacia e singura marca care in 2009 iti ofera cadou ABS.
si mai spunea cineva mai sus ca se vinde foarte bine in Germania,pai se vinde datorita pretului nu ca ar fi o super masina,si sa fim seriosi ca in Germania isi cumpara logan cei foarte saraci care nu au bani sa isi ia o masina de a lor.
concluzia mea e ca e o masina buna,dar daca as avea banii aia nu mi as lua un logan
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 14-03-09, 17:27   #12
crazzybmw

Stage 3
 
crazzybmw's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 169
Member of:
[FullSpeed Racing]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

.....
crazzybmw is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 19:02   #13
Bogdan WBT

Stage 3
 
Bogdan WBT's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 159
Member of:
[AUDI]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

in germania inca de acum doi ani loganul a fost in topul vanzarilor. volkswagen a incercat o varianta super ieftina concurent ddirect al loganului si au esuat. a fost pus in vanzare daor in germania dar a fost retras deoarece avea o calitate a metrialelor sub logan. eu zic ca este o idee buna si mai scapam de rable ciar daca e si o smecherie cu companiile auto ca sa mai scoata ceva bani de la oameni mai ales in situatia asta de criza.
__________________

AUDI A4 B8 2008 - ProLine Wheels - Bridgestone 245*40*18, Arcuri Eibach ProKit, Xenon proiectoare, Llumar all around, Praguri Sline, Bara fata Sline style, Difuzor bara spate Audi Sport Design, Spoler portbagaj, Etriere custom, Audi Original Sport and Design Accesories - Tips + Chrome Frontgrill, SQ FOCAL Sound System + Hertz Sub, VIPER 5902v SST HD
Bogdan WBT is offline   Reply With Quote
Old 16-03-09, 19:08   #14
clausweb
Audi Driver

Stage 5
 
clausweb's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 348
Member of:
[AUDI]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

Quote:
Originally Posted by b-41-ras View Post
sa vezi ce e la noi de gropi in bucuresti ca iti e frica daca ai o garda mai joasa sa iesi pe strada borduri puse in ciuda spoilarelor si sa nu mai zic de locurile de parcare tara de cacat condusa de oameni de cacat
Te cred! Vai si amar de infrastructura din Romania. Numai sa i-a bani si calitate de toata rusinea. Sa speram ca se vor mai schimba lucrurile pe la noi, dar cu actuala conducere nu vad cum!
clausweb is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 07:37   #15
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Programul Rabla 2009 a demarat. Iată şi lista completă a dealerilor validaţi

repartizarea s-a facut in functie de vanzarile din ultimele luni. iata un exemplu recent de vanzari:
http://www.apia.ro/date/2009-02-Analize.pdf
Lecca is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -