Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 00:15   #1726
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Pai si daca producatoru a pus 180 in carte inseamna ca pana la viteza aia e sigura? adica la un impact la 180 km/h scap si la 200 mor sau cum?
Eu stiam ca, ce e scris de producator in cartea masinii aia e viteza maxima, ce iti arata in plus (10-20-30 km/h) pe vitezometru sunt erori sau alte nebunii
e sigura dpdv tehnic, mai concret, nu se face bucati. daca tu vrei sa testezi siguranta masinii la impact la 200kmh, inseamna ca meriti rezultatul. p.s. nu cred ca are rost sa umplem de off topic threadul, e la versus un thread fix pe tema asta, viteza maxima constructiva vs viteza maxima reala. 70% au votat ca au depasit viteza maxima constructiva.
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 08:59   #1727
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Mistretu stai flexat si nu mai jigni "cunoscatorule". Tu probabil traiesti in dimensiune paralela daca ai impresia ca ce e trecut in talon nu e limita fizica pe care o atinge masina. Sau poate producatorul ti-a oferit tie optiunea sa mergi cu 30 de km in plus chiar daca in talon e trecuta o anumita viteza "Maxima".
De ce ii zice " maxima"? Nu scrie "viteza aproximativa" scrie "viteza maxima" . Hai ca ai si tu dreptate destul offtopic,dar cu cei ca tine e imposibil sa nu dai reply.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 17:43   #1728
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

De fiecare data cand intru pe topicul asta numai discuti de genul asta vad : daca nu sunt discuti intre viteza reala si ce arata kilometrajul sunt din cauza vitezeri maxime .Din cate stiu eu majoritatea masinilor merg peste viteza maxima data de producator, producatorul da viteza maxima la care au fost testate diferite piese ale masini (pompa de ulei daca face fata sa stea masina in turatie f mare pe o perioada mare, ca nu se incinge si alte lucruri de genul asta ) producatorul garanteaza ca poti merge cu viteza maxima un numar mare de km fara sa ai defectiuni tehnice din cauza suprasolicitari.
Si ca sa nu fi total off topic viteza maxima pe care am prins-o cu masina mea Opel Astra f GSI din 92 motor C20XE (2000 16v) 150 cp a fost 205 km/h cu cutia scurta pe care am avut-o pe masina f16, momentan am pe masina cutia mai lunga f20 cu care am trecut de 220 km/h cam 230-240 km/h dar nu am poza dupa ce schimb cauciucurile si suspensia cu prima ocazie fac si poze bordul este pt varianta in 8v pt 16v cum am pe masina bordul era gradat pana in 250km/h
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16042010.jpg
Views:	254
Size:	336.9 KB
ID:	1559117  
speed line is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 17:55   #1729
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Nu te supara, tie nu iti merge sonda de temperatura sau chiar ai mers cu viteza aia cu motorul rece?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 17:58   #1730
speed line

Stage 5
 
speed line's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 825
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[Style in Motion]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

termoculpa facea figuri, facusem o improvizatie sa mearga pe trapta a 2 electroventilatorul prefeream sa merg cu motorul mai rece decat sa urce prea mult apa ( pana s-a dus alternatorul din cauza consumatorilor ) am schimbat termoculpa si tot nu pleaca la 90 de grade dar acum il tin pe prima treapta...si e ok..dar tot nu imi ajunge la 90 de grade apa

Last edited by speed line; 08-07-10 at 18:03.
speed line is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 22:01   #1731
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Ce model e ala de 14 si 60 de cai? A avut motoare de 1.4 de 60 si 80 de cai cu 2 supape pe cilindru ambele. Si zi-ne si noua cum ai mers cu 190 la 14 ani si pe unde ?
ps: "Viteza maxima constructiva - nu e viteza limita fizica maxima a masinii"

Deci ce e in talon trecut la viteza maxima e un fel de "maxima teoretica" iar maxima practica difera de la model la model ,nu? oh my god!
deci este 1.4 model din 97 70 cp nu 60 dublu carburator ... astai modelu deci 190 nu iam dat eu ci fratimiu eu nici macar nu am carnet de conducere so ... in drumu spre munte ia dat 190 .. dar va spun ca la 190 sa infipt in pamant si .. cam tremura nush era o senzatie .. fara cuvinte .. de atunci nu ia mai dat atata .. 170 max ia mai dat Va recomand un R19 .. Este o masina foarte buna nu tet lasa nicaieri la munte la mare .. ori unde te duce ..
__________________

Last edited by KrYpToN; 11-07-10 at 22:04.
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 15:55   #1732
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

190 a prins cand? pica de pe munte?... hai ma iarasi se incepe cu aberatii, i-auzi recomandare un renault de varsta cu noi
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-10, 16:04   #1733
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

stiam si eu ca sunt bune r19 ...mai ales alea chamade ( ca fiabilitate )...oricum ....krypton dai un glontz lui ala care a pus folia pe geamurile alea ...
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 18-07-10, 18:18   #1734
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
190 a prins cand? pica de pe munte?... hai ma iarasi se incepe cu aberatii, i-auzi recomandare un renault de varsta cu noi
Auzi mai vezi ca era drum drept si nu in panta sau ceva .. si daca tu ai 13 ani .. multi inainte dacia ta ce crezi ca are mai multi ??
R19 e foarte fiabil in 13 ani s-au schimbat consumabilele si cam atata .. crezi ce vrei eu nu te pun sa ma crezi ca a prins 190
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 00:57   #1735
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Reiese ideea ca un producator serios, gen bmw, audi, mercedes...dupa circa vreo 4-5 ani de teste pentru producerea unui noul model nu este instare sa dea o viteza maxim precisa, pentru ca el calculeaza o marja de siguranta?? eu nu cred ca a-ti vazut vreodata incercari de a atinge top speed ul in supercar uri, sa vedeti ca la majoritatea este foarte greu sa atinga viteza aia data de constructor! Eu cred ca o masina fara nici o modificare facuta nu poate depasi viteza data de producator......dar bineinteles...daca o conduce vreun "meserias" legile fizici capata alte nuante si e posibil sa mergi cu 200 si cu un logan!
Wake up!!
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 08:42   #1736
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by DjRainManFast View Post
Reiese ideea ca un producator serios, gen bmw, audi, mercedes...dupa circa vreo 4-5 ani de teste pentru producerea unui noul model nu este instare sa dea o viteza maxim precisa, pentru ca el calculeaza o marja de siguranta?? eu nu cred ca a-ti vazut vreodata incercari de a atinge top speed ul in supercar uri, sa vedeti ca la majoritatea este foarte greu sa atinga viteza aia data de constructor! Eu cred ca o masina fara nici o modificare facuta nu poate depasi viteza data de producator......dar bineinteles...daca o conduce vreun "meserias" legile fizici capata alte nuante si e posibil sa mergi cu 200 si cu un logan!
Wake up!!
eu cred ca tu te uiti prea mult la top gear si mergi prea putin cu masini in viata reala. wake up!!

p.s. nu compara supercar-uri, unde e logic, ca si producator de supercar-uri, sa iti dea viteza absolut maxima pe care o poate lua masina, unde chiar si un km/h in minus iti poate "strica" imaginea - pt ca asta vinde in segmentul lor. sa zicem ca ferrari ar pune viteza max constructiva la o masina 280 (desi ea s-ar duce si la 300) iar lambo - 290. probabil ca un potential cumparator de ferrari s-ar orienta catre lambo in cazu asta, pt ca e "mai rapida". vezi ca mai exista un thread pe "versus", viteza maxima constuctiva vs viteza maxima reala. mai mult de 80% au votat ca au mers mai tare de viteza din talon. chiar crezi ca 80% din forumul asta bantuie?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:49   #1737
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Mai mistretule ia mai citeste si tu in thread-urile pe care tu insuti le amintesti si vezi ca deja s-a ajuns la concluzia ca viteza din talon e cea reala. Smecherie mare masinile astea ale voastre care au in talon o viteza "aproximativa". Ce e peste e spaga cumparatorului .
Acum mai depinde si de culoare . Stie toata lumea ca masinile inchise la culoare prind mai mult decat cele deschise.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 11:49   #1738
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Quote:
Originally Posted by mafiozzo View Post
190 a prins cand? pica de pe munte?... hai ma iarasi se incepe cu aberatii, i-auzi recomandare un renault de varsta cu noi
Renault 19 e mult mai bun ca o dacie veche si ruginita
Masina mea e argintie ) o sai fac niste poze dupa ce o spal sa vedeti bolidu )
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 21:34   #1739
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

Voi chiar credeti ca daca mergeti cu un gps in bord pe autostrada descoperiti viteza reala ?? sau daca aveti bordul stricat!!! Traiti in lumea voastra de basm auto...si mergeti cu motoare de 1.4 75 cp cu 190 ))
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 19-07-10, 21:35   #1740
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Top speed afisat de bord (posibile erori +5,+40km/h) in masina personala !

si ce crezi frate ca la 800 de kg si 75 de cp nu prinde 190 ??
KrYpToN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -