Go Back   Forum 4Tuning > Curse > LifeStyle & (I)legale & intalniri

LifeStyle & (I)legale & intalniri top speed, cerculete, fum, semafoare, stradute dosnice, parcari, vise - viata de noapte

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-06, 23:04   #61
JKV

Stage 5
 
JKV's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 422
Default

Da sunt niste concluzii de tras:
-avand in vedere ca la Pescarus ne vdm sa vorbim, daca vi se pare ceva dubios INCUIATI-VA MASINILE!!!
-avand in vedere ca suntem 'pietoni', trebuie sa PURTAM BI-ul/CI-ul la noi ca sa evitam o \"excursie\" la sectie.

Sebi a zis mai multe si le-a zis bine.
JKV is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 01:53   #62
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

pe mine m-a costat distractia asta o plimbare de 2 ore jumate prin Herastrau pe canceru ala ca sa nu ma vada sa ma ia si pe mine la sectie...mai treceam din cand in cand sa vad masina...daca mai planuiesc domnii politisti sa ne mai faca de-astea macar sa o faca mai pe la vara
__________________
TRUCKER BY DAY,BIKER BY NIGHT
HORIA_STI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 08:09   #63
GolfuletzS
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
GolfuletzS's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 5,385
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Design Team]
Default

horia eventual sa dea si un telefon cand vin
GolfuletzS is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 08:32   #64
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

Fa-ma sa inteleg daca poti, cum de am ajuns un neam de idioti . . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 09:46   #65
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"HORIA_STI\"
pe mine m-a costat distractia asta o plimbare de 2 ore jumate prin Herastrau pe canceru ala ca sa nu ma vada sa ma ia si pe mine la sectie...mai treceam din cand in cand sa vad masina...daca mai planuiesc domnii politisti sa ne mai faca de-astea macar sa o faca mai pe la vara

Dar iti era greu sa le zici ca ai fost in Herastrau la un restaurant???
shadow is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 10:47   #66
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"shadow\"
Quote:
Originally Posted by \"HORIA_STI\"
pe mine m-a costat distractia asta o plimbare de 2 ore jumate prin Herastrau pe canceru ala ca sa nu ma vada sa ma ia si pe mine la sectie...mai treceam din cand in cand sa vad masina...daca mai planuiesc domnii politisti sa ne mai faca de-astea macar sa o faca mai pe la vara
Dar iti era greu sa le zici ca ai fost in Herastrau la un restaurant???
degeaba... motoc daduse ordin sa-i ia pe toti in speranta ca zar`ul era printre noi... cam stupid dar asa este !!
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 13:32   #67
needBrain
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
needBrain's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 1,911
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

in leg cu legitimarea:stiu ca dupa ora 22:00 suntem obligati sa avem la noi BI/CI,sau alt act doveditor cum ar fiasaportul,permisul de conducere,etc
in cazul in care organul de politie da prin statie verificarea datelor AUTOMAT primiti amenda pt ca se considera ca nu ati avut actele.cat despre excursia pana la sectie:atat timp cat v-ati legitimat,si nu sunteti urmariti(ac lucru se va constata in urma legitimarii)nu au dreptul sa va duca la sectie.
singurul lucru pt care ar putea sa va \"dea in cap\" ar fi (in cazul in care chiar ati stat cuminti,pe langa masini la taclale) perturbarea linistii publice,dar,acest lucru se constata in urma RECLAMATIILOR unor \"buni samariteni\"

si noi am patit chestii asemanatoare in cta,dar nu a ajuns nimeni la sectie,totul s-a rezolvat cu o simpla legitimare la fata locului
__________________
Make a wish
needBrain is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 14:25   #68
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GolfTuning\"
horia eventual sa dea si un telefon cand vin
da sa ceara voie
HORIA_STI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 14:27   #69
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"GolfTuning\"
horia eventual sa dea si un telefon cand vin
da sa ceara voie
HORIA_STI is offline   Reply With Quote
Old 06-02-06, 21:17   #70
TheMadMan
Sun Racers Member

Stage 5
 
TheMadMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 321
Member of:
[Sun Racers]
[PEUGEOT]
Default

da cand ai aparut tu acolo ba horica?
ca sa mor de te-am vazut. bine eu mi-am dus masina in parca cand a aparut cu ventou ca mi-era sa nu ma ia de folie.
sau abia aparusei si nu te-am obs?
cine stie...


apropo pana la urma cum a fost cu dacia aia lovita?
TheMadMan is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 12:45   #71
B-84-ZAR

Stage 3
 
B-84-ZAR's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 100
Default

Horia saracu se plimba prin parc shi pentru ca eu eram ascuns pe bancheta din spate a mashinii lui! Sa traiasca ala de a inventat folia neagra :P
Shi faza cu daciile lovite e urmatoarea: Cand lumea incepea sa se intoarca de la sectzie unu cu o octavia B a inceput sa se dea de-a latu p-acolo numa ca nu i-a reusit foarte bine shi a intrat cu spatele in mijlocul partzii psterioare a unei dacii berline pe care a urcat-o pe trotuar pana in gard parca (nu stiu daca avea daune in fatza) shi o nova in usa de la sofer spargandu-i shi geamul! Octavia avea doar stopul spart shi putzin zgariata! Cand a venit cel cu nova au plecat impreuna la sectzie iar berlina ramasese acolo! Apoi eu am plecat shi nu stiu ce a facut ala cu berlina!
__________________
Merg la risc asa ca FERITI-VA
B-84-ZAR is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 13:31   #72
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TheMadMan\"
apropo pana la urma cum a fost cu dacia aia lovita?
daca aia nu era lovita atunci... daca este cea la care te referi. bafta!
DnI is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 13:45   #73
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Police Brutality... bine zicea cineva \"cautati senzationalul ????\"

Din ce spune lumea care a fost in seara aceea la Pescarush, s-a intamplat un eveniment care nu ne face deloc cinste noua, amatorilor de senzatii cu volanul si membri ai comunitatii 4tuning. De ce ?

Sa le luam pe rand. Era vineri seara. Ce se intampla vineri seara la Pescarush ? Cum adica ce ? Se intalneste 4tuningul fizic, la o intalnire si la un pahar de vorba. Ce inseamna asta ? Multa lume, multe masini, multi spectatori, multi ochi asupra noastra. Se pare ca unii dintre noi nu vor sa invata din greselile altora. Nu demult, lui DVD i-au luat permisul pt ca se invartea cu frana de mana trasa, cu 7 km/h si cand parcarea era GOALA !!!

Vineri seara este totodata cea mai aglomerata seara din saptamana, cand toata lumea vrea sa iasa cu masina la plimbare, sa coata femeia la un Cico sau sa dea o buca pe Matasari. Nu este normal ca organele si echipajele de politie sa creasca in numar ?? Ba da. Cautati o statistica de accidente petrecute seara, sa vedeti ca vineri si sambata se intampla cele mai multe, week-end, timp liber, bautura, condus... De aici si multa politie pe strazi.

La Pescarush... stie pana si tanti Florica, \"gospodara blocului\" ca se aduna amatorii de curse si masini. Este normal, atata timp cat adunarea in grup a mai multor persoane neautorizate este interzisa, sa fim monitorizati. Si asta se stia de multa vreme, si anume ca Loganul alb sau Solenza albastra stau vizavi si privesc ce se intampla.

Cand lumea statea linistita a venit vreun gabor sa va intrebe de sanatate, sa va ia la rost, sa va ceara documentele, sa va legitimeze, sa se ia de cineva ca are folie, cand trei sferturi de acolo au masinile nu tocmai in conformitate cu legea ?? Ma indoiesc.

Deci... s-au adunat: multa lume, politie care ne urmareste si... cineva care s-a gandit ca trebuie sa-si manifeste indemanarea pe piatra cubica, pe langa vreo o suta de oameni cu varsta medie 17 ani si alte cateva zeci de masini, nu tocmai de colo. Ce rezulta de aici ?? Inevitabilul.

ZAR-ul, care este unul dintre putinii care stiu sa controleze masina excelent, a facut prostia sa isi etaleze indemanarea in acel loc. Momentul/locul nepotrivit. Sa faci figuri in fata politiei se numeste SFIDARE, ceea ce, in traducere libera, in mintea unui polititst se traduce cu \"multa muie, sa ma *** in mortii ma-tii, sugi ****\" si asa mai departe. Este absolut NORMAL ca atunci cand faci asa ceva, in conditiile date, sa apara politia. Masina a fost mereu acolo, insa a fost nevoie de ceva care s-o starneasca, s-o faca sa iasa din intuneric si sa va ia la intrebari.

Deci am lamurit-o ca politia a venit pe buna dreptate acolo, ca cineva punea in pericol siguranta publica. Inca nu ne-am cumparat sosea ca sa facem ce vrem noi, acolo este drum public.

Haide sa terminam si cu \"Brutality-ul\" asta senzational. Politia are cele mai bune, mai elaborate si mai eficiente cursuri de psihologie la academie. Acolo inveti cum sa faci din vorbe un om obisnuit, si sa scoti de la el ceea ce ai nevoie, fara sa faci abuz de forta. Absolut tot ce s-a intamplat acolo, in acea seara de vineri la Pescarush, a fost complet legal si bine intemeiat din partea politiei. ZAR-ul sa zica mersi ca nu are dosar penal inca, pentru fuga dupa ce i-a fost facut semnal vizual de catre politie sa opreasca (daca i-a fost facut, evident). Au venit si i-au luat placutele de inmatriculare cand proprietarul nu era prezent. Nu scrie nicaieri in regulament ca trebuie sa fii prezent ca sa-ti ia numarul. Poate ca au vazut ca frana de mana este blocata si ca masina nu este apta de mers pe carosabilul umed, asa ca au retinut numerele. Pana aici este totul legal. Au venit sa-i ia la intrebari pe ceilalti. Exista cineva care a prezentat buletinul si tot a fost dus la sectie ?? Ma indoiesc. Toti cei care au fost dusi la sectie, fie nu au avut actul de identitate la ei, fie nu au vrut sa-l arate. Daca, cineva a fost dus la sectie dupa ce a prezentat actul de identitate, numai si numai atunci se poate numi abuz. A fost cazul in seara aceea ? Ca eu nu am auzit pe nimeni sa zica \"pai le-am arata buletinul si tot m-au dus la sectie\". Ce a mai facut politia ? Nu v-au readus de la sectie cu masina. Asta nu este nimic in afara legii sau abuz, ci doar nesimtire cu care deja ne-am obisnuit.

Concluzii - nu s-a facut nici un abuz din partea politiei in acea seara, cel putin din ce s-a spus pana acum. Intr-un loc public si aglomerat, ultimul lucru pe care vrei sa-l faci este sa atragi atentia asupra ta. Era greu sa mergeti intr-o parcare mai izolata si sa va faceti de cap ? Neglijenta celor prezenti in frunte cu ZAR-ul a dus la toata aceasta tevatura. Este bine ca nu exista turnatori, dar este rau ca nu stim sa ne vedem interesul. Si anume sa ne simtim bine si sa stam cat mai in umbra, sa nu atragem privirea cozoroacelor. Ca in turma, cand iese o singura gazela, imediat este halita de lei. Asa si la noi... cine vrea sa iasa in evidenta, risca sa fie \"mancat\" de politie. Care este concluzia finala ?? Era un incident inevitabil, care astepta de mult sa se declanseze.

Haideti sa privim si partea cealalta... Pana acum nu s-a intamplat nimic rau la ilegale, slava Domnului. Dar asa s-a zis si despre legale si in ultimele luni au fost 2-3 incidente cat de cat grave. Sper ca va este clar ca daca se continua in ritmul asta, multa lume si unul face figuri prea aproape de grup, o data si o data se va intampla ceva destul de nasol. Cauze sunt multe, eroare umana, carosabil inadecvat, neprevazutul. Ce o sa se intample atunci ???? Dosare penale la greu, numere luate, aglomeratie mare la Udriste, monitorizare dubla, mult mai multi ochi pe noi, incat sa ne simtim mereu cu rasuflarea in ceafa, urmariti ca aia din programul de protectie a martorilor. Credeti ca asa o sa fie mai bine ?? Poate numai atunci cand se va intampla ceva cu adevarat dramatic, tragic, poate numai atunci lumea o sa deschida ochii si o sa-si dea seama ca nu este greu sa mai mergi 10 minute pana la o parcare goala si izolata, in loc sa faci figuri in drumul mare, riscand la fiecare metru sa lovesti pe cineva.

Atunci cand s-a adunat lumea la Pescarush pentru un priveghi, s-a intamplat la fel. A venit Motoc cu politia dupa el. Atunci a fost clar un abuz, nimeni nu facea figuri, ne adunaseram pentru o cauza nobila, iar politia a cautat nod in papura. Acum insa a fost diferit.

Brutality ??????? Sau mai bine zis Multumire, ca poate, cine stie, nu au lasat sa se intample ceva mult mai grav... La varsta nostra credem ca nu ni se poate intampla noua nimic, niciodata. Dar daca se intampla ?? De fapt, aici nu este vorba \"daca se intampla\". Multa lume, masini, viteza, muschi umflati, teribilism. Aici este vorba de \"cand o sa se intample ?\"
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 15:13   #74
B-84-ZAR

Stage 3
 
B-84-ZAR's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 100
Default

In mare parte ai dreptate hondarule doar ca eu nu stiam ca militzia e acolo eram doar in trecere shi m-am oprit sa ma dau 2 min.
Eram cu Mircea in mashina shi la un moment dat m-am uitat in ochii celui din logan shi mi-am dat seama ca e gabor desi nu se vadea echipamentul! i-am zis lu Mircea ca ala e gabor dar a zis ca's nebun :P Dupa care am oprit. Atunci l-am vaz pe ala ca s-a dat jos shi avea o statzie in mana Si in departare se vedea un Passat. Fiindca am probleme cu electromotoru nu mai aveam timp sa plec ca nu mai ma prindea nici draq prin cartieru francez (am Balon de 65 la cauciucuri ) asa ca m-am tirat in parc pe jos pana sa ajunga garda acolo!
Multzi au prezentat buletinul shi tot au fost dusi la sectzie tocmai pt a lua pe toata lumea de acolo shi a vedea daca ma aflu printre ei!
Dar numerele mele nu avea voie sa le ia din moment ce mashina era parcata shi incuiata shi nu apucase sa vada nici un document al mashinii sau vreo persoana care sa fii recunoscut ca a condus-o!
A folosit aceasta metoda pt a reusi sa ma aduca la udriste sa vb fatza in fatza cu mine!
Numnerele le-a scos el personal shi le tzinea la el in birou!
B-84-ZAR is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 15:17   #75
B-84-ZAR

Stage 3
 
B-84-ZAR's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 100
Default

Shi am aflat shi de ce venise Motoc acolo:
Cica cu vreo ora inainte sa vina el acolo trecea p-acolo consilierul lyui Tariceanu sau cineva din biroul lui nu stiu exact cine, shi in timp ce mergea omu linistit p-acolo unu care se dadea cu frana de mana era sa-l faca praf asa ca a dat shi el niste telefoane shi l-a trimis direct pe sefu al' mare acolo!
Prin urmare am fost la momentul nepotrivit la locul nepotrivit(
B-84-ZAR is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -