Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-08-05, 17:09   #1
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default am si eu nevoie d ajutor k nu stiu c sa cumpar??pls

sal! am si eu o intrebare pt k nu stiu care e diferenta sau c face piulita d p barile anti ruliu (asa l zice corect in romana nu???)
rog sa mi explice cineva dak este importanta piulita pt k am vazut la unele modele k nu au asa ceva pt reglat.
din piulita se regleaza bara doar k sa se potriveasca la gauri cu capetele suspensiilor sau se regleaza elasticitatea barii???k in nfs ??? mersi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	787346_7_full_794.jpg
Views:	170
Size:	63.6 KB
ID:	38269  
__________________
ps: Cumpar vinyl-uri audiofile in stare buna, fara zgarieturi, rog seriozitate !

gen muzical cautat : manele
vpower16v is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 18:46   #2
ozzy

Stage 3
 
ozzy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 89
Default

nu cred ca aia e o bara anti ruliu...e doar o bara pt rigidizarea caroseriei...bara anti ruliu din cate stiu eu se mai cheama si bara stabilizatoare si arata altfel...ca sa nu mai vb de locul unde este plasata si cum lucreaza........daca nu am dreptate nu am, dar sa imi explice cineva logic daca am sau nu am dreptate
ozzy is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 23:27   #3
cristi_x

Stage 1
 
cristi_x's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 23
Default Re: am si eu nevoie d ajutor k nu stiu c sa cumpar??pls

Quote:
Originally Posted by ozzy View Post
sa imi explice cineva logic daca am sau nu am dreptate
Logic nu pot sa-ti explic de ce,dar ai dreptate.E o bara de rigidizare ce practic uneste cele 2 amortizoare din fata marind viteza de reactie a masinii la schimbarea de directie.Practic intareste sasiul.
Bara anti ruliu se afla undeva sub masina...la suspensie si are rolul de a diminua balansul caroseriei in curbe.
vpower16v...am un sfat pentru tine.Vad in imagine k vrei sa-ti iei o bara de rigidizare indoita.Dak ai spatiu ti-as sugera sa-ti iei una dreapta ptr k e cu mul mai eficienta.Si ink ceva...nu stiu ce masina ai dar ptr un efect garantat ar trebui sa-ti montezi niste arcuri si/sau amortizoare sport.Acestea sunt prioritare in imbunatatirea manevrabilitatii.Apoi acea bara...
Si da...k sa raspund la intrebare...piulitele au rol doar de fixare,nu si de reglare.Sper k te-am ajutat.
cristi_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -