Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-01-05, 00:27   #76
SpeedeR

Stage 5
 
SpeedeR's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 2,156
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

cea mai desteapta varianta
SpeedeR is offline  
Old 28-01-05, 13:10   #77
TheSinner2

Stage 5
 
TheSinner2's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 649
Default

tre... am condus un tico vreo 7 luni si cam 10.000 de km ... stiu ce poate masina aia.. si pt ce a fost facuta... cred ca poate cam mult.. dar de aici si pana la povestile tale.. e cale lunga. mai masoara o data distanta... cauta un tico.. incearca sa repeti experienta... si o sa vezi
__________________

NU tolerez prostia si ipocrizia. Deci n-am treaba cu tine !

Vand 17" 5x120: https://forum.4tuning.ro/641-piese-bm...atch-17-a.html
TheSinner2 is offline  
Old 29-01-05, 04:24   #78
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default

ma, eu ti-am zis ce-am obtinut. poate o fi fost distanta mai mare sau poate am gresit la calcule. distanta o s-o masor din nou, de un tico decent insa nu-sh de unde o sa pot sa fac rost, o sa-ncerc cu un matiz.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline  
Old 01-12-05, 09:37   #79
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default

ok imi premit sa readuc acest topic sus intru cat ma intereseaza in mod exceptional....

deci:

se dau un tico cu evacuare inox (fara serpi) si un filtru conic k&n

acum se mai dau cam aproximativ 600 euro...
care e in stare sa faca ceva???
scopul este ating 60cp
este posibil...
are cine sa il faca...????
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline  
Old 13-09-07, 14:39   #80
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

Fratilor eu am scos 12.5 sec pana la 100 dar eram 4 malai in masina , si eu zic ca am scos bine 12.5 , se poate si m-ai mult ( precizez masina stoc , si cu 132 de mii la bord )
__________________
Out of my mind , be back in five minutes
neo184 is offline  
Old 13-09-07, 19:40   #81
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

Prietene... e un topic vechi de 2 ani...
B11EAU is offline  
Old 13-09-07, 20:42   #82
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

Intreaba-l pe quick_5hifter ce poti face la un tico..Bine...asta daca ai banii necesari.
Si nu...un filtru sport si u toba mare n-o sa-ti faca dragon din el:P
dreaq is offline  
Old 14-09-07, 09:52   #83
neo184

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

puii mei nu mam uitat la data
neo184 is offline  
Old 12-01-11, 00:25   #84
naum

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

Quote:
Originally Posted by BogdanCMS View Post
Pai tuning exterior, in afara de jentzi,nu prea am ce sa-i fac,ca nu sunt piese de tuning pt Tico.Eram mai mult interesat de tuning motor.Tu zici ca nu se merita decat evacuare si filtru?Asta din cauza arhitecturii motorului sau din alte cauze?As putea sa-i schimb motorul,eventual cu unul de Renault 5 sau e prea puternic pt caroseria asta?Totusi e o caroserie f firava.
scuze ca intervin dar daca vrei sa scoti ce e mai bun din tico intai tb sa demontezi motorul....apoi sa cureti fiecare piesa in parte sa nu mai contina mizerie deloc.
din propria experienta iti spun sa mergi la un mecanic ca sa il si aseze dupa ce il desfaci.
PRIMUL pas e sa iei chiuloasa si sa o planezi ca sa o comprimi uni spun ca tb 2 zecimi ,eu am luat pana l;a limita,iar apoi iei arcurile de supapa de la o chiuloasa de daihatsu cuore model 90 impreuna cu supapele de admisie cele de evacuare le pastrezi de la tico ii pui ghiduri si gata.
naum is offline  
Old 12-01-11, 00:32   #85
naum

Stock
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2
Default Re: Ce pot sa fac la un TICO?

Quote:
Originally Posted by naum View Post
scuze ca intervin dar daca vrei sa scoti ce e mai bun din tico intai tb sa demontezi motorul....apoi sa cureti fiecare piesa in parte sa nu mai contina mizerie deloc.
din propria experienta iti spun sa mergi la un mecanic ca sa il si aseze dupa ce il desfaci.
PRIMUL pas e sa iei chiuloasa si sa o planezi ca sa o comprimi uni spun ca tb 2 zecimi ,eu am luat pana l;a limita,iar apoi iei arcurile de supapa de la o chiuloasa de daihatsu cuore model 90 impreuna cu supapele de admisie cele de evacuare le pastrezi de la tico ii pui ghiduri si gata.
in continuare iti faci rost de o toba de evacuare de motocicleta cea mai potrivita este de cbr 600 honda.deoarece motorul fiind aspirat si chiuloasa fiind modificata arderea va fi ff violenta...iar evacuarea tb sa fie un pic mai lina ,daca ai catalizator ii poti scoate ceramica la un service de tobe dar sa pastrezi neaparat toba de mijloc daca nu vrei sa il mananci fript in 3-4 mi de km sau mai putin
naum is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -