Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-03-08, 09:42   #16
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: cai putere in plus la Logan

Quote:
Originally Posted by marius_eugen View Post
Cu cat ai un motor mai mare , cu atat ai nevoie si de un flux la evacuare cat mai lin , care sa reuseasca sa domoleasca burst-urile serpisorilor .

Asa e, dar asta nu cu un diamtru foarte mare obtii...
La 1.6 16v mai mult de un singur 50-55mm teava de evacuare nu trebue !!!
Altfel o sa acumlezi gaze pe traseu, si pana la urma o sa fie mia greu evacuarea decat daca e mult mia subtire teava.
"Serpisorii" le poti modifica dar numai in lungime asi face eu. Daca scoti catalizatorul, mai pui inca 3-4cm (depinde cat de mare era catalizatoru, cet de mutl rectiona evacuarea) daca scoti tot restul evacuarii si pui o singura toba simpla, pein cate trece fara probleme gazele inca mai poti pune 2-3cm la lungimea originala.

In 2 tipuri sunt evacuarile 4-2-1 si 4-1.
La 4-1 evident ca tai cele 4 teci inainte sa se face una si ple prelungisti cu cat ma scris mai sus.
Daca sunt 4-2-1 le masori cum era original si tei in 2 locuri, imparti acele lungimi pe care a mascris in ~2 si le resudezi.
Prin asta asiguri o golire mai buna si e egacuare fara restrictii, deco o sa tureze mult mai bine motorul.

Nu stiu din ce material e galeria de evacuare la 1.6 16V dar daca e tin teava normal si nu fonta puteti fece aceasta modificare fara problema.

Dupa asta puneti pe un stand masina si masurati cat ati castigat si cum sa modificat diagrame de Nm, daca inca nu esti satisfacut de unde se da puterea maxima masina schimba diametrul la serpisori, dar foarte putin sa urci, 1.5-2mm mai mult nu ca o sa fie prea mate si va pierde efectul.

Last edited by Hexer; 28-03-08 at 09:45.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 10:29   #17
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: cai putere in plus la Logan

Eu ma gandeam la traseu de 60 in cazul in care lasa un singur traseu . Eu o am de 50 mm , de Inox de la Borla si se aude si functioneaza impecabil . De asta ma gandeam ca de 60 pt un motor de 1.6 16v ar fi ok .
Daca tot se vorbeste despre scos catalizatorul , nu ar fi o idee sa faca din 4 la 2 pe 45 - 50 mm si apoi cele doua sa le lase ca doua trasee independente , cu toba intermediara si finala . Ce ziceti ?

Ca intrebare : pentru mine la Solenza 1.4 , 8v , cum as putea sa scap de catalizator si ce sa-i pun in loc , fara sa am probleme cu motorul ? Mentionez ca am o singura sonda lambda si este inainte de catalizator , deci nu ar avea nici o treaba cu scoaterea lui .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 20:39   #18
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: cai putere in plus la Logan

http://en.wikipedia.org/wiki/Manifol...engineering%29

Aici vezi de ce trebue sa uneasca macar la un loc tevile de evacuare (evident acel loc e calculat).

acei 4-2 si 45-50 e mult prea mult. eu spun fara sa calculez ca 30-35 si 40
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 30-03-08, 13:17   #19
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: cai putere in plus la Logan

MasterTuner are un motor de 1.6 16v de 135 cp la 6 800 rpm. Cu admisie de R1 multi throttle body, galerie evacuare custom 4 2 1, raport de compresie marit cu 1 punct si evident Unichip, complet gata de instalat. Poza cu dynotestul e intermediara, intre timp s-au schimbat injectoarele si s-a obtinut 135 cp. Daca se schimba axele pentru 800 E se poate ajunge la 160 cp, cele de pe motor fiind cele stock. De retinut cuplu de 160 Nm de la 1 500 rpm...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00301.JPG
Views:	345
Size:	1.94 MB
ID:	499327   Click image for larger version

Name:	hpim1698_736.jpg
Views:	308
Size:	874.6 KB
ID:	499337  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 30-03-08 at 13:21.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 19:00   #20
dj dodo

Stage 4
 
dj dodo's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 232
Default Re: cai putere in plus la Logan

as avea si eu o intrebare am pus un soft dim sport pe logan 1.5 DCI de 65cp ce pot sai mai fac sa creasca in putere ceva inbunatatiri la motor ma refer...
__________________
dj dodo
dj dodo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 08:05   #21
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: cai putere in plus la Logan

Quote:
Originally Posted by marius_eugen View Post
Eu ma gandeam la traseu de 60 in cazul in care lasa un singur traseu . Eu o am de 50 mm , de Inox de la Borla si se aude si functioneaza impecabil . De asta ma gandeam ca de 60 pt un motor de 1.6 16v ar fi ok .
Daca tot se vorbeste despre scos catalizatorul , nu ar fi o idee sa faca din 4 la 2 pe 45 - 50 mm si apoi cele doua sa le lase ca doua trasee independente , cu toba intermediara si finala . Ce ziceti ?

Ca intrebare : pentru mine la Solenza 1.4 , 8v , cum as putea sa scap de catalizator si ce sa-i pun in loc , fara sa am probleme cu motorul ? Mentionez ca am o singura sonda lambda si este inainte de catalizator , deci nu ar avea nici o treaba cu scoaterea lui .
am eu 60 mm si e 1.6 16v turbo ... la tine un 40-45 ar fi ok.
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 14:31   #22
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Exclamation Re: cai putere in plus la Logan

Intre timp a ramas acelasi sistem de evacaure de la Borla Sport pe 50 mm din Inox , DAR trebuie sa schimb catalizatorul ca nu-si mai face prea bine treaba .
Deci pentur un singur traseu sport , la 1,4 8V , cel pe 50 mm este super ok !

Ma intereseaza sa-mi pun un catalizator sport ( daca care sa-si faca treaba la ITP ) + un racord flexibil . Am vazut multe firme care au pe la 2,7 - 3,3 mil catalizatorul + 50 ron racordul , DAR ma omoara la manopera ( care pe drept vorbind , nu este mare jmecherie de montat ) si toti vor peste 1 mil .
Daca este cineva care se ocupa cu montarea si are o oferta buna , sa-mi dea de stire !

ON TOPIC : Daca schimbi motorul cu totul la o masina , NU inseamna ca ai imbunatatit acea masina ! Deci una este un flash , o admisie sport , o evacuare , bujii sport si ce se mai poate si alta este sa iei cu totul un motor si sa-l pui pe masina . Daca trebuie sa faci modificari in talon ... peste 95% din oamenii care si-au luat un Logan se lasa pagubasi , pentru ca , la banii dati pe Logan + diferenta de alt motor , isi cumpara o masina care avea de al inceput peste 130 CP , suporta bine acea putere si nu avea nevoie de multe are ranforsari pentru a suporta diferenta de putere intre motorul stock si cel modificat .
Daca oferta este pentru cei 5% care ar face o astfel de imbunatatire , atunci acest topic trebuea pus la bursa si nu la sfaturi despre cum sa-ti faci Loganul mai sprinten .

DJ DODO - daca ai luat cel mai "lenes" Logan din istoria lui , de ce te chinui sa-l faci acum mai puternic ? Incearca sa-l vinzi si la cel de 85 merita sa faci restul de modificari . Dupa ce bagi peste 15 mil in el abia atingi performantele celui de 85 CP si asta fortat . Cel de 85 il duci la peste 110 lejer !

Last edited by marius_eugen; 02-04-10 at 14:38.
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 03-04-10, 17:30   #23
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: cai putere in plus la Logan

De unde apareti fratilor atatea mecanicosi ai tuningului???
Cum poti sa zici ca pui serpisori degeaba???ai vazut cum arata niste serpi(galerie de evacuare)??ai vazut cum arata uni stock(cea originala e din fonta)??
Nu mai faceti recomandari dastea,traseu pe 50 pe un logan 1,4,o sa mearga mai prost ca stock,daca schimbi si axa,modifici admisia,atunci da se cere ceva mai mare.
Si on topic,pentru initiator,modifica admisia de aer(nu duar un filtru sport),serpisori,evacuare,comprimat motoru,si un soft....si daca ai bani de axe 800euro e foarte misto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eu_1 075.jpg
Views:	256
Size:	2.29 MB
ID:	1401806  
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 01:07   #24
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Exclamation Re: cai putere in plus la Logan

Eu nu am spus nimic de serpisori , deci nu stiu cu cine te certi referitor la serpisori .
Postul de mai sus se refera la motorul de 1.4 8v de pe SLZ , nu de pe Logan , iar evacuarea pe 50 mm este f buna . Nu ma intereseaza parerea ta ca nu ar merge nu stiu ce , pentru ca mie imi merge f bine de multi ani , este evacuarea Borla Sport Inox 50 mm , este perfect legala , se aude bine , merge bine , iei si ITP-ul cu ea si nu ai nici o problema .
Daca vb. de Logan 1.4 8V , in afara de a doua sonda lambda dupa catalizator , nu este o alta diferenta majora si nu vad de ce nu ar merge o evacuare pe 50 mm pe un Logan 1.4 8V .

Mai intai incearca , documenteza-te si apoi sa vb si las-o mai usor cu "mecanicosii" si cu "fratii" , ca nu toti au de aruncat 800 de euro pe "axe" . Cu 800 de euro faci multe alte modificari la masina .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 09:50   #25
LOGAN91

Stage 5
 
LOGAN91's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 550
Member of:
[RENAULT]
Default Re: cai putere in plus la Logan

Uite aici postu tau1. serpisorii nu te ajuta cu nimic ! Sunt destul dne bine calibrati si socotiti din fabrica , apoi masina e noua , deci starea lor este ireprosabila , deci nu ai de ce sa te atingi de ei .
Daca pui traseu de 50 pe 1,4,pierzi cuplu jos in ture,intradevar se simpte sus putin,si cum loganu e mai greu conteaza.Acum depinde si ce tobe mai ai,catalizatoare etc.De exemplu eu am pe 45 duar cu o finala si trage bine de jos in ture....
Cine are si e pasionat da si 800euro pe axe....
LOGAN91 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -