Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-08, 18:42   #1
turbowrc

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

salve all.....sunt un posesor al unui a3 1.9 tdi asz 131 cp
am si eu niijte intrebari cum pot marii puterea majinii fara a afecta motorul
deocamdata am resoftat-o la RBN , sunt f multumit de cum trage,insa parka parka as vrea sa mearga mai tare putintel
pana acuma am facut urmatoarele majini: tt 180cp,bmw 530d(2004),a6 3.0tdi,tuareg tdi v10,skoda octavia2 rs,corado vr6....si multe altele...deci eu consider ca merge ceva majinutza....e usoara etc
am zis ca as mai putea opbtine un pic de putere renuntzat la toata evacuare,inclusiv la cataliz...am schimbato cu tzeava inox fi60 din fatza pana in spate,atat fara tobe fara nica......dar parca nu simt nici o diferentza fata de inainte...e posibil?am inteles ca este posibil sa si pierd din putere daca e prea groasa evacuarea....e adevarat?
majina si in momentul de fatza nu scoate gram de fum in plina forja!
astept pareri,idei... va multumesc anticipat
turbowrc is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 19:22   #2
LASERLOCK

Stage 2
 
LASERLOCK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 39
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Incearca sa montezi o turbina mai mare + intercooler mai "baban" inaintea radatorului de racire +resoftare iara cu evacuarea aia
LASERLOCK is offline   Reply With Quote
Old 26-02-08, 19:34   #3
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by turbowrc View Post
pana acuma am facut urmatoarele majini: tt 180cp,bmw 530d(2004),a6 3.0tdi,tuareg tdi v10,skoda octavia2 rs,corado vr6....si multe altele...deci eu consider ca merge ceva majinutza....e usoara etc
tu te ai dat cu masinile respective...da ele s au dat cu tine ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 02:44   #4
turbowrc

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

ma gandeam ca cu o turbina mai mare si intercooler etc...totusi se cam duce motoru incet incet....

cat despre c a spus phaeton avand in vedere ca am facut liniile de p plecare loc pana la 170 km/h eu cred ca si ei s-au dat cu mine....acum nu zic ca i-am facut cu cateva majini bune....dar i-am impresionat...

Last edited by turbowrc; 27-02-08 at 02:48.
turbowrc is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 08:21   #5
3B_S2

Stage 4
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 179
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by turbowrc View Post
ma gandeam ca cu o turbina mai mare si intercooler etc...totusi se cam duce motoru incet incet....

cat despre c a spus phaeton avand in vedere ca am facut liniile de p plecare loc pana la 170 km/h eu cred ca si ei s-au dat cu mine....acum nu zic ca i-am facut cu cateva majini bune....dar i-am impresionat...
vad ca itzi plac miscarile de genu asta,asta e bine pana la un punct,in fine.si totusi de ce vrei sa faci toate astea cu un diesel?ai putea f bine sa faci asta cu o benzinara turbo.e mult mai usor sa storci cai dintr-un astfel de motor.si intradevar,fa modificarile initiale(evacuare,filtru) si pe urma resofteaz-o,k sa poate recunoaste si sa se adapteze la noile modificari si creierul masinii.
3B_S2 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-08, 21:59   #6
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

mai frate...tu aveai 130 de cai, iar dupa resoftare sa zicem k ai 160.
bun.. masina ta nu are mai putin de 1.3 tone
tt are tot cam asa..
intre tine si el sunt 20 de cai diferenta + ca este benzina
cum poti sa zici k l ai facut...
a6`le de 3 litri este quattro. ia suta in 7.1 (daca tin eu minte bine)
tu daca atingi 100 in 8 secunde este extraordinar de bine.
sa nu mai vorbesc despre cuplu touaregului v10, care la viteze relative mici, mananca pamantul.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 11:05   #7
turbowrc

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

pai na....normal ca benzina e altceva.....dar ma multumesc cu ce am cu un tdi
si sincer nu iash mari turbina si alt intercooler....dar asa daka ii mai pun un filtru sport + evacuarea care i-am facut-o ...mai necesita inka o data resoftare?

mai nene phaeton....tu ce vrei sa faci aici sa te contrazici cu mine?
dupa resoftare am 175 cp......+ evacuarea...zic eu 180....majina are 1275kg 6 trepte.....asreara am facut plecare d pe loc cu un glf 4 gti 25 edition. care are exact aceiasi greutate cu a mea...si l-am facut + ca shoferu nu era un antitalent
cu tuaregu de pe loc mia dat 1 majina,kiar 2...asta pana pe la 70 la ora dupa care la 120 eram deja in fata lui bine
cat despre a6 am facut atat si benzinaru de 3.0 cat si tdi-ul de 3litrii
nu stiu de ce incerci sa ma convingi ca defapt majina mea nu merge si nu o pot compara cu modelele de mai sus....plm daca asa s-a intamplat....nu vb fabulatii...pe bune
turbowrc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 11:09   #8
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

invata si tu sa scrii in romana!!

poti ajunge usor cu 131 de cai la 200..chiar si mai mult. turbina de v6 tdi, soft, intercooler...
evacuarea si filtru dau fix 0,5 cai la TDI. filtru ..mai rau poate strica debitmetru.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 13:58   #9
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Pentru putere mai mare poti incerca sa schimbi injectoarele cu unele Kerma. O turbina buna am inteles ca este modelul Garett GT2260V (de pe BMW 530d). Bineinteles ca o sa ai nevoie si de un intercooler mai mare (posibil de pe Transporter 2.5TDI).

Daca ai chef de citit, www.tdiclub.com poate fi o sursa buna de informatii. Sunt cativa aici care au depasit 200cp cu "batranul" 1.9TDI.

Acuma, daca tu spui ca ai 175cp, mai mult ca sigur ca si cuplul depaseste 400Nm, ceea ce inseamna solicitari crescute asupra ambreiajului si volantei. Ar fi bine sa te interesezi si de un kit de ambreiaj + volanta mai mari. Daca tot ai planuri sa ajungi la 200cp+ poate n-ar fi rau sa te gandesti si la schimbarea franelor...
__________________
Current: 2010 Suzuki SX4 1.6 4WD GS
Ex: 2000 VW Passat Sedan B5 1.9TDI-PD115(AJM)/M5
-----------------------------
Stop nesimtirii !!!

Last edited by shpeedy; 28-02-08 at 14:01.
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 14:13   #10
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

si a suspensiei...
injectoarele stock tin ok 220-230 de cai.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 14:52   #11
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
injectoarele stock tin ok 220-230 de cai.
Da, ai dreptate.
Uitasem ca injectoarele de pe ASZ sunt la la fel ca cele de pe ARL (PD150). Scuze...
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 19:01   #12
turbowrc

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 125
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

aha.....pai si daka fac upgrade de turbina,schimp si intercoolerul.....ii fac o resoftare....schimb ambreajul ..volanta....nu prajesc motorul?cat o sa ma tzina?ca nu vreau sa-mi crape cat de curand...
turbowrc is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 19:48   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by turbowrc View Post
ma gandeam ca cu o turbina mai mare si intercooler etc...totusi se cam duce motoru incet incet....

cat despre c a spus phaeton avand in vedere ca am facut liniile de p plecare loc pana la 170 km/h eu cred ca si ei s-au dat cu mine....acum nu zic ca i-am facut cu cateva majini bune....dar i-am impresionat...
i-ai facut sau nu?? ca eu nu cred! hai sa zicem TT-u mai treaca mearga , dar touareg tdi v10?!? sa zicem ca il faci pana la 100 dar pe urma te mananca de viu
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 20:17   #14
shpeedy

Stage 4
 
shpeedy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 231
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by turbowrc View Post
aha.....pai si daka fac upgrade de turbina,schimp si intercoolerul.....ii fac o resoftare....schimb ambreajul ..volanta....nu prajesc motorul?cat o sa ma tzina?ca nu vreau sa-mi crape cat de curand...
Stai tu calm ca motorul nu crapa asa usor. Poate ca n-o sa te mai tina 400k km, ci doar 320k km, dar nu cred ca vrei sa lasi masina mostenire urmasilor tai
shpeedy is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 20:24   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: cum maresc puterea la un 1.9 TDI ASZ

Quote:
Originally Posted by shpeedy View Post
Stai tu calm ca motorul nu crapa asa usor. Poate ca n-o sa te mai tina 400k km, ci doar 320k km, dar nu cred ca vrei sa lasi masina mostenire urmasilor tai
din cate stiam daca faci chip-tuning la un motor care e deja uzat 100-150.000 km nu o sa ai viata lunga la el

iar apoi, daca ii faci upgrade-ul ala despre care se vorbea, nu cred eu ca o sa te tina 320 de mii de km! dau 220 cu indulgenta!
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -