Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-05, 23:52   #1
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Primul dinamometru de sasiu cu frana din Romania

O noua premiera 4tuning

Primul dinamometru de sasiu cu frana din Romania

4tuning, a asistat exclusiv la lansarea oficiala si punerea in functiune a primului dinamometru de sasiu cu frana din Romania!
Dinamometrul este capabil sa masoare puteri de pana la 1000 de cai putere inertial si de 500 de cai cu ajutorul franei. Este dotat cu senzori de temperatura si presiune atmosferica astfel incat sa poata indica puterea motorului conform standardelor internationale. Pentru a asigura racirea cat mai buna a motorului se foloseste un ventilator de 7 KW/h capabil sa dezvolte un curent de aer de 120 km/h.

Softul dyno-ului este capabil sa masoare pierderile din transmisie astfel incat sa putem afla puterea atat la roata cat si la volanta, asa cum se defineste puterea motorului. Rolele au un diametru mare de 380 mm pentru o inertie cat mai mare. Multe dinamometre blazonate(MAHA, SUN, Shenck, Dastek)au role mai mici (320 mm)si cu inertii asemenea. Inertia mare duce la un timp de accelerare a masinii mai mare, ceea ce ajuta la motoarele turbo pentru obtinerea boostului maxim si la o cat mai fidela trasare a graficului. Altfel puterea masurata ar fi mai mica, turbinele neavand timp sa intre in parametrii. Diametru mai mare inseamna deformari mai mici ale anvelopelor si viteze maxime mai mari. Viteza maxima a acestuia este de 350 km/h.

Faptul ca este dotat cu frana permite masurarea puterii instantanee la turatii constante, astfel fiind posibila masurarea altor parametrii cum ar fi calitatea amestecului, temperatura gazelor de evacuare, boost-ul, sau oricare alta marime care altfel nu poate fi determinata in regimuri tranzitorii. Obtinerea acestor date in timp real permite reglarea parametrilor motorului astfel incat sa se obtina puterea maxima la turatia pe care frana o tine constanta si la sarcina pe care o doreste tuner-ul. Aceste optiuni fac din acest dyno scula necesara si suficienta pentru un tuning in timp real. Gata cu \"simtirea\" si cu sute de incercari de a obtine puterea maxima pentru un motor dat.

Fidelitatea masurarilor este foarte mare, doua masuratori succesive avand diferente de sub 0.5%, asta in conditiile in care atat motorul cat si transmisia si anvelopele isi schimba temperatura intre incercari. Pretul pentru o repriza ce include pana la trei-patru masuratori(cu eventuale modificari intermadiare de genul cu si fara filtru, cu avansul in doua trepte reglat, cu un soft sau cu altul) costa 50 de euro. Cei de la Mastertuner ne-au asigurat ca pana la iarna vom avea si primul dyno 4x4 din Romania.

Dinamometrul este localizat in Bd. Timisoara 60-62, langa dealerul SKODA Brady Trade.

In colaborare cu 4tuning, Mastertuner va ofera urmatoarea promotie:
reducere 50% pentru toti membrii 4tuning la testul pe dinamometru.

Deci NUMAI 25 euro testul pentru membrii 4tuning.
Inscrierile se fac pe site, in urmatorul formular, pe baza inscrierilor vom conveni impreuna programarile.

Promotia este valabila 2 saptamani!
Attached Files
File Type: avi dyno3_1__296.avi (2.26 MB, 1521 views)
File Type: avi dyno2_1__204.avi (3.09 MB, 841 views)
File Type: avi dyno1_1__270.avi (5.28 MB, 923 views)
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 00:14   #2
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

http://www.mastertuner.ro

inscrieri pt promotie AICI:
https://www.4tuning.ro/Tuning/dyno_test.asp
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 11:46   #3
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re:

Ar fi interesanta o comparatie obiectiva cu celelalte 2 dinamometre din Bucuresti(DimSport si Computest). Si o prezentate de avantaje/dezavantaje raportate la pret din persepctiva clientului (a omului care vrea pur si simplu sa-si masoare puterea si sa vada graficele de cuplu)si nu din punct de vedere al specificatiilor tehnice ale \"utilajului\" in sine, care pentru multi nu spun nimic.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 17:05   #4
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

buna idee, chiar o sa facem, marti, miercuri.... mergi cu noi?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 19:57   #5
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

iNSCRIERI PENTRU PROMOTIA DE REDUCERE DE 50%, la toti membrii 4tuning,
adica numai pt 25 euro masurarea, se fac NUMAI aici, pe site :
https://www.4tuning.ro/Tuning/dyno_test.asp
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 20:00   #6
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

se poate face inscrierea acuma si testul efectiv sa fie facut peste 2 saptamani o luna?

ce perioada este valabila reducerea?
200SX is offline   Reply With Quote
Old 02-07-05, 22:04   #7
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

reducerea e valabila 2 saptamani, poate negociem o prelungire.
inscrierile se pot face acum si sunt valabile pe toata perioada de promotie oferita catre membrii 4tuning.
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 03-07-05, 13:13   #8
D O G

Stage 4
 
D O G's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 206
Member of:
[Midnight Racers]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

D O G is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 20:57   #9
andREI23

Stage 2
 
andREI23's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 62
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"RoSonic\"
Ar fi interesanta o comparatie obiectiva cu celelalte 2 dinamometre din Bucuresti(DimSport si Computest). Si o prezentate de avantaje/dezavantaje raportate la pret din persepctiva clientului (a omului care vrea pur si simplu sa-si masoare puterea si sa vada graficele de cuplu)si nu din punct de vedere al specificatiilor tehnice ale \"utilajului\" in sine, care pentru multi nu spun nimic.
DA!
Eu am fost la CompuTest si mi-a iesit 106Cp. 106CP??! sunt nebuni si/sau prosti. Masinutza asta trebuia sa scoata minim 125CP.
Am foaia de la computest. M-am inscris si la promotia MasterTuner dar nu am primit nimic. Nici un mail, nici un tel. Ce trebuie sa fac exact!?
Sa astept sa fiu contactat sau sa ii contactez eu?
andREI23 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-05, 21:05   #10
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default

nu este nici o problema.
maine se vor anunta primele programari.
inca nu a fost facuta nici o programare.
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 09-07-05, 14:21   #11
andREI23

Stage 2
 
andREI23's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 62
Default

Deocamdata (dupa 3 inscrieri - o sa ma injurati - dar imi trece ) nu am primit nici un semn de viata de la Master Tuner.
Platesc si 40 EUR sa am un Dyno-test pe banc cu frana (BHP rating) cum au ei. Doar sa stiu unde dau banii astia...
Sunt cam \"disperat\"... stiu..
andREI23 is offline   Reply With Quote
Old 14-07-05, 02:45   #12
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

ia zi
ai fost?
cum a iesit?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 11:36   #13
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Pe mine m-au sunat azi si ma duc acolo maine sau poimaine. Va tin la curent.
Sper sa nu am parte de surprize neplacute...
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 01:13   #14
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Eu am facut un test si mi-a iesit 109 CP si 148 Nm. Deci foarte bine Exact cum are masina stock. (inca nu am facut nitro, pentru ca am butelia goala)
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 13:15   #15
BogdanSHA

Stage 5
 
BogdanSHA's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 573
Default

Exact de ce-mi era frica n-am scapat...
Mi-au iesit cuplu de 148Nm si 1o9 cai... din 137/9 cum vine din fabrica...
...acestea fiind spuse, astept pe oricine cu 11o cai sa ne dam si pe bani si pe suc si pe mandrie... . Lasati un nr de tel pe privat si vorbim.
Zetemte, ne bagam?

p.s. ce coincidenta sa iasa asa.. identic
__________________
...spuse el...si mai lua o gura de fan...
BogdanSHA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -