Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-05, 00:14   #1
Rolex_Logan

Stage 3
 
Rolex_Logan's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 145
Default LOGAN ... Ce poti sa faci cu el

peste cateva luni o sa imi iau un logan 1.6 90 de cai ... cadou de majorat
vreau si eu sa stiu cat mai pot sa adaug la cei 90 de cai pe care ii are deja si cam la ce pret s-ar ridica distractia ...
si ce implica aceasta crestere a puterii si cuplului
__________________
Oricat ai evita radarele politiei tot te va prinde unu mai devreme sau mai tarziu. Fii cu ochii in 4!!!

Renault Clio Symbol Expression 1.4 16v
Rolex_Logan is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 14:04   #2
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

poti sa o modifici incepand cu un filtru de aer si terminant cu montarea unui turbo.

iar la exterior poti cumpara kituri gata facute, sau sa-ti faci unul pe comanda

pe partea de sunet la fel poti incepe cu schimbarea instalatiei audio si imbunatatirea ei in functie de finante

daca cauti o masina care sa fuga/puternica loganul nu e cea mai potrivita alegere. https://www.4tuning.ro/forum/viewtopic.php?t=3398

cu toate ca pentru inceput 90-100CP sunt suficienti, pana te deprinzi cu covrigul in trafic.

+ daca vrei sa faci tuning i-ati o masina SH la care sa nu-ti fie teama sa-ti bagi mainile prin motor si sa experimentezi pe ea, ca doar e prima masina,
cu loganul mie teama ca mai mult de un filtru si o toba nu o sa prea pui, nu o sa prea umblii la motor din cauza \"garantiei\"
200SX is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 15:30   #3
UniculSGM
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
UniculSGM's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,551
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
Default

Intai invata sa il conduci asa cum e din fabrica, pe urma gandeste-te la altceva. Sa intrii in randul soferilor e cel mai important, ca de conducatori auto suntem satuli cu totii pana peste cap.
__________________

www.rustans.ro
UniculSGM is offline   Reply With Quote
Old 10-05-05, 21:57   #4
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default

incearca alta masina, ca, din Logan nu prea cred ca scoti ceeace doresti, mai bine incearca un Golf 2,3 + Tunning.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 12-05-05, 23:05   #5
Iuiu

Stage 3
 
Iuiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 99
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Pai ce tre sa prinda neaparat 100 in 8 secunde? Poate numai sa arate bine shi sa aiba un sistem audio beton shi intorci capul dupa el pe strada.
https://www.4tuning.ro/gal/displayimage.php?p=19979
Daca ar arata asha nu crezi ca ar fi destul?
__________________
Iuiu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 17:40   #6
darcu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 80
Default

nu de fapt ar trebui sa mearga cat mai incet ... io zic ca daca ti-ai pus un cd kenwood o aripa de avion in spate te declari multumit de treaba facut si poti sa te duci sa te culci .....
darcu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 18:45   #7
COObra

Stage 5
 
COObra's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,460
Default

Quote:
Intai invata sa il conduci asa cum e din fabrica, pe urma gandeste-te la altceva. Sa intrii in randul soferilor e cel mai important, ca de conducatori auto suntem satuli cu totii pana peste cap.
mai mult de atat nu trebuie spus. bravo!
COObra is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 19:44   #8
Iuiu

Stage 3
 
Iuiu's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 99
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

Sunteti rai. Nu toata lumea din Romania are bani de mashini tari. Cumperi ce poti shi dupe aia modifici ce ai. Poate vrei sa o faci remarcata intre miile de Logan-uri, pui un eleron, cd, sub, etc.
Normal ca nu e facuta pt. play-uri, cum nu e nici a mea; daca asta ai asta modifici. Nush poate in Bucuresti vin numai mashini tari la legale da la noi la Iasi cele mai multe au fost cele de la A si B, <oras sarac> da daca pui ceva pe ea te remarci la grupa ei. E patrata, e frigider pe roti, e caruta da e mashina cea mai vanduta in Romania. Mie nu-mi place, de asta am pus ceva in plus( nu mult) shi am luat Kalos, da' sunt multi care o prefera.
Iuiu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 20:41   #9
darcu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 80
Default

nu ca un Kalos ar fi cu mult mai bine :P
da` nu de asta era vb. eu zic ca 'tuning' fara sa umbli la motor nu e tuning e taraneala .inteleg ca nu sunt bani (stiu si eu foarte bine) dar decat sa-ti faci un avion si te depaseasca unu cu oltictu` mai bine il lasi asa ...
darcu is offline   Reply With Quote
Old 20-05-05, 22:16   #10
RaveBoy

Stage 5
 
RaveBoy's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 302
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"darcu\"
nu ca un Kalos ar fi cu mult mai bine :P
da` nu de asta era vb. eu zic ca 'tuning' fara sa umbli la motor nu e tuning e taraneala .inteleg ca nu sunt bani (stiu si eu foarte bine) dar decat sa-ti faci un avion si te depaseasca unu cu oltictu` mai bine il lasi asa ...
Ai ceva cu oltciturile ??? !!! Loganurile 1.4 le papa baiatu imediat .... cu ala de 1.6 nu am incercat da dupa rodaj o sa incerc
RaveBoy is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 00:58   #11
darcu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 80
Default

din contra chiar ma batea gandul sa imi iau unu ... acuma cred ca imi iau o Dacie sport ... si clar ca un oltcit imbunatatint oleaca (mai ales TRS-ul ) face orice Dacie,Cielo si alte ***uri pana in 100 cp .Eu ziceam de orice masina in general nu neaparat de Logan ...
darcu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-05, 18:31   #12
dandan

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 103
Default

Sunt convins de faptul ca nu ai capacitatea de a-mi contura mie sau altcuiva un profil.Esti demna de dispret.Ti s-a vorbit frumos si tot contra vantului te pisi.
Stiu cine esti si te-am vazut de vreo doua ori dar asta nu inseamna ca sti destule si te rog sa spui daca ai fost la Ct sau nu la cursa.
Daca ai ceva de spus nu fi imbecila sa derapezi de la subiect, deschide un nou topic si discutam alte aspecte acolo.
Esti o taratura careia probabil ii plac masinile care dupa cum se vede e lipsita de mijloacele financiare necesare.Automobilismul e un sport scump si nu-l poti practica fara bani iti recomand sa te prostituezi daca nu ai facuto inca si vei castiga mai mult, nu stiu cati clienti o sa ai dar probabil multi ar da un ban sa se pise pe tine.
Tie nu-ti datoreaza nimeni explicatii!
Incerci sa te faci remarcat prin faptul ca ai indrazneala tupeul sa te certi cu cei care intradevar muncesc , produc si organizeaza.
Pana sa ajungi la nivelul nostru tine cont de sfaturile mele si taci ca nu faci decat proasta atmosfera si creezi presiune aupra unora ce nu au nici o vina.
Nu stiu daca se vad sau nu cele doua facultati absolvite de mine si sincer important e ce stiu eu nu ce aberezi tu, insa tu pari a fi trecut prim mai multe poste. Pari nu sunt sigur dar asa se vede de la mine.Daca erai desteapta poate faceai tu curse\"

Pt cei care n-au citit arena.......
Astea sunt cuvintele domnului Sebastian.
Demn de dispret....in rest n-am cuvinte
dandan is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 10:19   #13
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: LOGAN ... Ce poti sa faci cu el

Quote:
Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
peste cateva luni o sa imi iau un logan 1.6 90 de cai ... cadou de majorat
vreau si eu sa stiu cat mai pot sa adaug la cei 90 de cai pe care ii are deja si cam la ce pret s-ar ridica distractia ...
si ce implica aceasta crestere a puterii si cuplului
lasa fratioare......ia-ti u logan,poate imi iau si yo logan.....si vei avea cu cine sa te dai sigur .....oricum zice lumea ca la logan mai mult de o evacuare si un filtru nu prea ai ce sa pui.nu e de ajuns?yo unu nu vreau o herghelie......100 si ceva de cai yo zic ca sunt de ajuns Dak vreti sa mah contraziceti n-aveti decat
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 30-05-05, 10:23   #14
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

dar pe la ce pret se vor duce toate astea tot nu la-ti lamurit pe baiat.....adik si pe mine ca mah intereseaza si pe mine


George_P. is offline   Reply With Quote
Old 31-05-05, 21:41   #15
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default

chiar nu vreti sa ne informati si pe noi?.....sa nu aveti idee.......da-ti si voi cu parerea ca nu se supara nimeni
George_P. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -