Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-06-07, 00:07   #1
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Question muscle car

am observat la unele muscle car ca au capota decupata si o parte a motorului este iesita in afara. aceste piese sunt de obicei cromate si dau o infatisare "fioroasa" bestiei...stie cineva la ce ma refer? care este rolul celei piese? cum se poate monta?
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 00:19   #2
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: muscle car

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
am observat la unele muscle car ca au capota decupata si o parte a motorului este iesita in afara. aceste piese sunt de obicei cromate si dau o infatisare "fioroasa" bestiei...stie cineva la ce ma refer? care este rolul celei piese? cum se poate monta?
acea piesa este superchargerul si nu se monteaza numa asha de aspect ... ca sa fie mai usor de inteles... se aseamana la functie si la functionare cu un turbo
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 02-06-07, 15:13   #3
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: muscle car

nici nu mi-a trecut prin minte ca ar fi doar de aspect , cineva imi spunea ca este filtru de aer exterior si interesant e ca este tuner profesionist; pana la urma care este adevarul?
ce inseamna montarea unui supercharger ca si crestere a puterii? functioneaza el in permanenta sau intra in functiune doar la turatii mari?
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 00:08   #4
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: muscle car

Quote:
Originally Posted by darktemplar View Post
nici nu mi-a trecut prin minte ca ar fi doar de aspect , cineva imi spunea ca este filtru de aer exterior si interesant e ca este tuner profesionist; pana la urma care este adevarul?
ce inseamna montarea unui supercharger ca si crestere a puterii? functioneaza el in permanenta sau intra in functiune doar la turatii mari?
daca e oval si are plasa ,este vorba de un filtru de aer exterior, care se monteaza pe un motor kre e prea "inalt" sa incapa sub capota..
dar daca e ca o priza de aer ..ca sa zic asa.. este vorba de un supercharger montat deasupra motorului ( la americane se monteaza asa, la europene mai se poate gasi loc in compartimentul motor)..
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 01:05   #5
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: muscle car

de multe ori este un "blower" ... un fel de filtru de aer .. prin care ishi ia aeru' superchargeru .... vezi the fast and the furious muscle car-u de la sfarsit. Superchargeru intra in funtiune de la turatii mai mici decat turubo.Pentru montarea unu supercharger de multe ori ete nevoie deo decompresie, eventual o montare a unei garnituri de chiulasa mai groasa + schimbare a pistoanelor+ bielelor+ supapelor etc. Cel mai bine ar fii sa te interesezi la o firma specializata daca te intereseaza asa ceva
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 03-06-07, 18:49   #6
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default Re: muscle car

"daca e oval si are plasa ,este vorba de un filtru de aer exterior, care se monteaza pe un motor kre e prea "inalt" sa incapa sub capota.."
E ceea ce se numeste un shaker hood, si e o priza de aer ce se foloseste de presiunea dinamica a aerului din acea zona pt a mari masa aerului admis in motor (un fel de RAM AIR primitiv). Asta daca nu e un compresor ROOTS cum s-a mentionat mai sus.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -