Quote:
Originally Posted by sebaaa
nu se dezactiveaza prin buton..fara sa umbli la el inainte nu are cum
si chiar daca nu iti mai incarca bateria, tot il roteste motorul..
si tot consuma din puterea lui
|
Se intrerupe excitatia.
Pentru cei care nu cunosc functionarea alternatorului schema este urmatoarea:
Alternatorul ca sa functioneze are nevoie de un camp magnetic, care este generat de o bobina(de fapt mai multe) ce se invart in interiorul altor bobine.
Aceasta bobina (rotorul) se alimenteaza de la 12v.
Taind aceasta alimentare automat alternatorul nu va mai genera curent.
La motoarele de pe Daciile mai vechi si de pe Oltcit se observa chiar si o modificare a mersului motorului la deconectarea alimentarii alternatorului.
Deci exista posibilitatea ca prin deconectarea lui sa castigi mai mult decat ai castiga printr-o trompeta de filtru de aer luata din Vitan pe care ai putea avea surpriza sa o gasesti infipta in supape.