Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-05-07, 20:20   #1
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Deconectarea alternatorului???

Are cineva idee cat % din puterea unui motor se pierde prin alternator???
Un link ceva.
Am citit zilele trecute intr-o revista auto ca M6 ar avea un circuit care deconecteaza alternatorul la talpi grele si il reconecteaza in momentul unor turatii mai "stabile".
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 16:55   #2
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

chestia asta cu cat % din putere iti ia, este legata de cati consumatori ai in momentul respectiv
daca nu ai nici un consumator pornit , nici clima.. adica nimic.. nu cred ca iti ia mai mult de 5% din putere, dar pompa de servo cat % iti ia?
__________________
'06 Skoda Octavia 2 vRS 2.0TFSI 250CP++ >ex '04 Renault Megane Sedan 1.9DCI Privilege >ex '04 Smart Fortwo 0.7 Turbo
'02 Renault Laguna 2 GrandTour 1.9dCi >ex '79 Dacia 1300 Old School
'99 Daewoo Nubira 1 1.6 16v Automata + GPL >ex '12 First Bike Curier >ex '10 Moto Bike 48cc
BASU is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 17:16   #3
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

nu iti ia asa de mult.. 1%-3% din puterea motorului ia
deci nu ajuta asa de mult
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 17:42   #4
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by BASU View Post
chestia asta cu cat % din putere iti ia, este legata de cati consumatori ai in momentul respectiv
daca nu ai nici un consumator pornit , nici clima.. adica nimic.. nu cred ca iti ia mai mult de 5% din putere, dar pompa de servo cat % iti ia?
1.Tu nu ai pompa de servo
2. Smartul ala nu prinde viteza maxima cu farurile aprinse (testat pe 2 masini diferite) deci cei 5% s-ar putea sa fie mai mult.
A masurat cineva sau a vazut cineva un site cu masuratori in privinta asta???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 19:52   #5
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

schimba-ti ma turbina ce dracu te gandesti la alternator?
zGb is offline   Reply With Quote
Old 24-05-07, 20:00   #6
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
schimba-ti ma turbina ce dracu te gandesti la alternator?
Schimbam si aia dar era o idee.
Deocamdata imi trebuie o baterie mai incapatoare pentru cei 140A consumati de muzica :P
Se simte cum vine in nas masina daca stau in a 2a la ralanti cu muzica la 40% din nivel ...
bluey is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 13:21   #7
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

pompa de apa ia cam 12 c.p.(sursa summitracing) deci alternatorul ar putea lua mai mult. ar trebui convertit alternatorul in dinam. ideea e ca datele motorului referitoare la putere se masoara la volanta deci 100 c.p. la volanta ajung 100-(x% alternator+y%pompa apa+z%a.c.+tz%servo+tzaspe%paleta de la fulia pompei etc)=puterea la roata. asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji de un amarat de alternator. cred ca in loc de dinam merge pus un hamster intr-o cusca
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 27-05-07, 13:35   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by codrin44 View Post
pompa de apa ia cam 12 c.p.(sursa summitracing) deci alternatorul ar putea lua mai mult. ar trebui convertit alternatorul in dinam. ideea e ca datele motorului referitoare la putere se masoara la volanta deci 100 c.p. la volanta ajung 100-(x% alternator+y%pompa apa+z%a.c.+tz%servo+tzaspe%paleta de la fulia pompei etc)=puterea la roata. asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji de un amarat de alternator. cred ca in loc de dinam merge pus un hamster intr-o cusca
12cp????
Pai asta e enorm.
La o masina de 300 cp nu e chiar asa mult dar la una de pana in 100cp...
mai ales ca ii obtii prin apasarea unui buton nu prin cine stie ce filtru de aer minune sau evacuare cu diametrul cat casa.
Sa inteleg ca e mai eficient decat un filtru de aer sport????
bluey is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 15:00   #9
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Deconectarea alternatorului???

daca asa de mult consuma o pompa de apa, sa inventam una antrenata de gazele de evacuare Trebuie si-un radiator ranforsat,ceva.

Revenind, cum se dezactiveaza alternatorul din buton?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 15:10   #10
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
daca asa de mult consuma o pompa de apa, sa inventam una antrenata de gazele de evacuare Trebuie si-un radiator ranforsat,ceva.

Revenind, cum se dezactiveaza alternatorul din buton?
nu se dezactiveaza prin buton..fara sa umbli la el inainte nu are cum
si chiar daca nu iti mai incarca bateria, tot il roteste motorul..
si tot consuma din puterea lui
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 15:40   #11
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Deconectarea alternatorului???

da,dar tot castigi ceva daca nu mai e in sarcina
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 16:13   #12
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: Deconectarea alternatorului???

unii pe 400m renunta la cureaua de la alternator/pompa...De ce oare?
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 22:20   #13
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by sebaaa View Post
nu se dezactiveaza prin buton..fara sa umbli la el inainte nu are cum
si chiar daca nu iti mai incarca bateria, tot il roteste motorul..
si tot consuma din puterea lui
Se intrerupe excitatia.
Pentru cei care nu cunosc functionarea alternatorului schema este urmatoarea:
Alternatorul ca sa functioneze are nevoie de un camp magnetic, care este generat de o bobina(de fapt mai multe) ce se invart in interiorul altor bobine.
Aceasta bobina (rotorul) se alimenteaza de la 12v.
Taind aceasta alimentare automat alternatorul nu va mai genera curent.
La motoarele de pe Daciile mai vechi si de pe Oltcit se observa chiar si o modificare a mersului motorului la deconectarea alimentarii alternatorului.
Deci exista posibilitatea ca prin deconectarea lui sa castigi mai mult decat ai castiga printr-o trompeta de filtru de aer luata din Vitan pe care ai putea avea surpriza sa o gasesti infipta in supape.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 10-06-07, 23:55   #14
andreiuuu

Stage 3
 
andreiuuu's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 110
Question Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Se intrerupe excitatia.
Pentru cei care nu cunosc functionarea alternatorului schema este urmatoarea:
Alternatorul ca sa functioneze are nevoie de un camp magnetic, care este generat de o bobina(de fapt mai multe) ce se invart in interiorul altor bobine.
Aceasta bobina (rotorul) se alimenteaza de la 12v.
Taind aceasta alimentare automat alternatorul nu va mai genera curent.
La motoarele de pe Daciile mai vechi si de pe Oltcit se observa chiar si o modificare a mersului motorului la deconectarea alimentarii alternatorului.
Deci exista posibilitatea ca prin deconectarea lui sa castigi mai mult decat ai castiga printr-o trompeta de filtru de aer luata din Vitan pe care ai putea avea surpriza sa o gasesti infipta in supape.
Mai baieti cu riscu de a ma face de ras.. intreabare : daca dai muzica tare se cupleaza alternatoru ala sa incarce bateria mai bine sau nu stiu ce si iea din putere???
__________________
andreiuuu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 00:06   #15
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Deconectarea alternatorului???

Quote:
Originally Posted by andreiuuu View Post
Mai baieti cu riscu de a ma face de ras.. intreabare : daca dai muzica tare se cupleaza alternatoru ala sa incarce bateria mai bine sau nu stiu ce si iea din putere???
Cam asa ceva.
La mine cu 165Cp daca merg la 40Km/h in a 3a si dau muzica mai tare vine in nas masina
Trebuie sa-mi iau o baterie mai sanatoasa.
Si chiar nu a masurat nimeni niciodata???
bluey is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -