Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-05, 14:58   #31
Soichiro
Guest
 
Posts: n/a
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ford_V6\"
normal ca mint . . . altfel cum crezi ca vand
Din pacate, te contrazic, la motoarele cu distributie variabila, cum sunt VTEC sau VVTi, una bucata CAI si cat-back ajuta destul de mult, nu din punct de vedere al puterii, nu creste cu foarte mult, insa urca mai bine in turatie la peak-power. Asta pentru ca la turatii mari, profilul axului se schimba comutand pe alta serie de culbutori mai \"agresivi\", astfel intra mai mult amestec combustibil in cilindrii. Astfel, un aer mai rece, deci mai dens, si in ceva mai multa cantitate, va asigura un randament al arderii mai bun. Ce ai omis sa spui este faptul ca o admisie si o evacuare mai permisiva este egala cu 0 atunci cand hartile de management al combustibilului nu sunt \"impinse\" la maxim. In speta, asa zisul chip tuning.
Adica, mai simplu, chip tuning fara filtru si evacuare e zero, si invers.

PS: Daca am gresit, rog o corectare civilizata, nu o jignire.
  Reply With Quote
Old 16-04-05, 17:39   #32
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default

Quote:
Pt ca Ford V6 care este moderator aici face misto! Chiar a fost caterinca.
nu am modificat eu postul ala . . . este un bug al forumului . . .
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -