Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 03-02-11, 15:03   #1
cristy7610

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 244
Default ce modificari pot face la motorul acesta?

salutare.am un opel astra g cu motor y17 dt de 75 cp.in afara de remapare ce s-ar mai putea face la acest motor.multi vor spune ca nu are rost sa bag banii in acest motor dar e prea tarrziu ptr asta deoarece am investit destul in aceasta masina si parca nu as vrea sa o mai dau acum.orice idee sau sfat e bine venit.multumesc anticipat
cristy7610 is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:48   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ce modificari pot face la motorul acesta?

Ai 2 variante
Swap sau tuning la motorul actual.
Din cate stiu nu prea s-a insistat pe motorul asta de Opel la capitolul tuning, cel mai mult stiu eu ca s-au scos vreo 120cp desi banuiesc ca ar mai fi loc.Urmeaza odata cu cresterea puterii, cedat ambreiaj,transmisie,franele vor fi prea mici,etc.Destul de multi banuti dar asa vei avea satisfactiile cele mai mari.Sa fii primul care chiar face ceva din motorul asta.
La swap e simplu.
2.0 aspirat 150cp sau LET.
Eventual un upgrade la frane pentru siguranta ta.
Asa vei avea un Astra Classic mai rapid decat orice alt Astra Classic de pe la noi , dar vor fi probleme la ITP-uri pentru ca nu prea poti fi omologate motoarele alea decat cu multi bani, daca te opreste politia o sa ai probleme mereu. Fiecare cu avantajele si dezavantajele lui.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 20:41   #3
cristy7610

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 244
Smile Re: ce modificari pot face la motorul acesta?

multumesc mult ptr sugestii.in privinta ambreiajului cred ca se poate rezolva prin schimbarea acestuia cu unul sport, la fel si cu franele care se pot schimba ...solutii ar fi,trebuie doar banii si timp.multumesc inca odata...mai astept si alte idei
cristy7610 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 15:25   #4
Gica

Stage 5
 
Gica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,316
Member of:
[Colectionar Machete]
[PEUGEOT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ce modificari pot face la motorul acesta?

Daca nu se exagereaza cu modificarile, gen alta turbina nu cred ca ar fi problema pe transmisie. Ambreiajul sigur o sa cada la valori mai mari.
Cum a spus si Bluey, daca swap-ul nu este o varianta poti incerca reteta clasica: intercooler cu traseul marit, eliminat catalizator, traseu gol cu/fara toba intermediara sau finala si soft. Din cate imi aduc aminte pe tipul asta de motor au fost 2 tipuri de turbina cu geometrie fixa si geometrie variabila...poti incerca si un melc mai mare si cred ca e de ajuns. La frane poti incerca alte placute, lichid de frane care lucreaza la temperaturi mai mari.
Gica is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 23:36   #5
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: ce modificari pot face la motorul acesta?

Quote:
Originally Posted by Gica View Post
La frane poti incerca alte placute, lichid de frane care lucreaza la temperaturi mai mari.
eu zic ca pana la 150-200 cp nu prea este nevoie de alte frane, pt ca masina nu este grea si franele pe cale le are sunt bune. dar dupa toata probabilitatea(turbina mai mare intercooler...) o sa simti masina daca ar avea nevoie de ceva mai bun.
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -