Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-06, 23:38   #1
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default TOT TiCO...

stiu ca e cam penibil...dar cati cai se pot scoate cel mai mult dintr-un motor de tico??
nu conteaza banii, mijloacele...sau ca nu o sa mai fie fiabil motorul...
sunt curios...se poate ajunge la 100 de cai?

dat-va si voi cu parerea...deci nu doar un filtru si o toba, ORICE!
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 23:40   #2
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: TOT TiCO...

sunt nebun...lasand la o parte ca e prea "handicapat" sasiul...sau ca o sa zboare de pe sosea...sau ca o sa se rastoane in curba...

merge pus vreun fel de turbo...sau supercharger???
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 00:07   #3
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,220
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: TOT TiCO...

eventual merge schimbat motorul ... pus ceva mai mare.. + turbo .... cred.
se pot face multe lucruri chiar si la motorul stock ... daca te gandesti ca motorul de 1.400 cmc de Dacie se poate ridica in 200 CP ... daca nu conteaza fiabilitatea...
__________________
Golf Mk1 - 1.8T 1978 Project!
Detman is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 00:18   #4
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: TOT TiCO...

cu motorul stock ma intereseaza ce se poate face...
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 08:24   #5
TopArt
Registered

Stage 5
 
TopArt's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 607
Default Re: TOT TiCO...

Quote:
Originally Posted by Dirty Pusherman
cu motorul stock ma intereseaza ce se poate face...
...nimic ! nimic daca sunt doar vise imposibile si sadomasochiste !

nu se poate sa te gandesti doar ca ai un motor de 100 CP pe ticozaur DAR sa nu iti inchipui macar ca e necesar sa umbli si la stabilitate si siguranta (greu, dificil, destul de imposibil)

hai sa incercam sa evoluam un pic de la discutii tampe si sa incercam sa tratam toate aspectele legate de tuning. stiu, traim in romanica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim sadomasochisti, inculti, balcanici si aerieni.
TopArt is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 13:31   #6
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: TOT TiCO...

deci nu se poate stoarce atat de mult....
ok, am inteles!
eram doar curios...
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 15:18   #7
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: TOT TiCO...

Se poate..dar vei schimba "motorul" odata cu uleiul. Poti incerca sa il mai comprimi sau i se poate pune o turbina...nu exista nu se poate...se paote dar pentrua cest lucru este necesara o suma destul de mare de bani si sa intelegi ca motorul ala nu te va mai tine.
__________________
Nu m-as inscrie intr-un club care accepta pe cei ca mine membrii.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 15:45   #8
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TOT TiCO...

Eu m-as combina cu un motor de motocicleta pe Tico.
Si treaba cu stabilitatea e relativa.
Nu te trimite nimeni sa faci drifturi cu el sau sa ii dai talpa in curbe mai mici de 90.
Daca motorul de 700 in 3cil de pe Smart se poate duce in 130Cp de ce nu s-ar duce si cel de pe Tico?Cu modificari bineinteles.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 15:50   #9
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: TOT TiCO...

Tico-ul nu este atat de instabil pe cat cred unii. Eu sunt posesor de o astfel de "bicileta" si ii stiu foarte bine limitele. Daca ii pui amortizoare tari nu e problema...intrebati-l pe pesteimputit ca a tras frana de mana la 100 la ora...dar avea niste amortizoare de fiesta...
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 16:32   #10
Dirty Pusherman

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 429
Default Re: TOT TiCO...

aa...pai ii pun motor de smart in cazul asta
Dirty Pusherman is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 17:20   #11
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TOT TiCO...

Quote:
Originally Posted by Dirty Pusherman
aa...pai ii pun motor de smart in cazul asta
Costa un motor de Smart cat un Tico in stare buna.
Cred ca ai avea mai mult succes cu unul de motocicleta (si performante mai bune).
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 14:31   #12
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: TOT TiCO...

sincer motorului de tico CRED ca i se poate adapta o turbina + carburator +intercooler + restu de acareturi de la un reno5 turbo.
eventual turbina ar merge inlocuita cu un garrett gt4
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 16:37   #13
Leutzu_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 740
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Suzuki]
Default Re: TOT TiCO...

I se poate...dar cum ziceam va merge 10-20mii km si va trebuii sa schimbe motorul...vorbeste cu SGM si daca te hotarasti te ajuta el.

Last edited by Leutzu_; 22-06-06 at 16:40.
Leutzu_ is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 17:28   #14
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: TOT TiCO...

As face si eu un Tico cu 200Cp si sa mearga doar 1000Km.
Nu credeti ca si-ar scoate banii???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-06-06, 18:44   #15
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: TOT TiCO...

si mergi cu el doar la curse nu ? bati aproape orice pe 400 m ...
topser is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -