Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   TOT TiCO... (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/18984-tico.html)

Dirty Pusherman 15-06-06 23:38

TOT TiCO...
 
stiu ca e cam penibil...dar cati cai se pot scoate cel mai mult dintr-un motor de tico??
nu conteaza banii, mijloacele...sau ca nu o sa mai fie fiabil motorul...
sunt curios...se poate ajunge la 100 de cai?

dat-va si voi cu parerea...deci nu doar un filtru si o toba, ORICE! :twisted: :twisted: :twisted:

Dirty Pusherman 15-06-06 23:40

Re: TOT TiCO...
 
sunt nebun...lasand la o parte ca e prea "handicapat" sasiul...sau ca o sa zboare de pe sosea...sau ca o sa se rastoane in curba...

merge pus vreun fel de turbo...sau supercharger??? :rolleyes2

Detman 16-06-06 00:07

Re: TOT TiCO...
 
eventual merge schimbat motorul ... pus ceva mai mare.. + turbo .... cred.
se pot face multe lucruri chiar si la motorul stock ... daca te gandesti ca motorul de 1.400 cmc de Dacie se poate ridica in 200 CP ... daca nu conteaza fiabilitatea...

Dirty Pusherman 16-06-06 00:18

Re: TOT TiCO...
 
cu motorul stock ma intereseaza ce se poate face... :D

TopArt 16-06-06 08:24

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by Dirty Pusherman
cu motorul stock ma intereseaza ce se poate face... :D

...nimic ! nimic daca sunt doar vise imposibile si sadomasochiste ! ;)

nu se poate sa te gandesti doar ca ai un motor de 100 CP pe ticozaur DAR sa nu iti inchipui macar ca e necesar sa umbli si la stabilitate si siguranta (greu, dificil, destul de imposibil)

hai sa incercam sa evoluam un pic de la discutii tampe si sa incercam sa tratam toate aspectele legate de tuning. stiu, traim in romanica, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim sadomasochisti, inculti, balcanici si aerieni.

Dirty Pusherman 16-06-06 13:31

Re: TOT TiCO...
 
deci nu se poate stoarce atat de mult....
ok, am inteles! ;)
eram doar curios...

Leutzu_ 21-06-06 15:18

Re: TOT TiCO...
 
Se poate..dar vei schimba "motorul" odata cu uleiul. Poti incerca sa il mai comprimi sau i se poate pune o turbina...nu exista nu se poate...se paote dar pentrua cest lucru este necesara o suma destul de mare de bani si sa intelegi ca motorul ala nu te va mai tine.

bluey 21-06-06 15:45

Re: TOT TiCO...
 
Eu m-as combina cu un motor de motocicleta pe Tico.
Si treaba cu stabilitatea e relativa.
Nu te trimite nimeni sa faci drifturi cu el sau sa ii dai talpa in curbe mai mici de 90.
Daca motorul de 700 in 3cil de pe Smart se poate duce in 130Cp de ce nu s-ar duce si cel de pe Tico?Cu modificari bineinteles.

Leutzu_ 21-06-06 15:50

Re: TOT TiCO...
 
Tico-ul nu este atat de instabil pe cat cred unii. Eu sunt posesor de o astfel de "bicileta" si ii stiu foarte bine limitele. Daca ii pui amortizoare tari nu e problema...intrebati-l pe pesteimputit ca a tras frana de mana la 100 la ora...dar avea niste amortizoare de fiesta...

Dirty Pusherman 21-06-06 16:32

Re: TOT TiCO...
 
aa...pai ii pun motor de smart in cazul asta :D

bluey 21-06-06 17:20

Re: TOT TiCO...
 
Quote:

Originally Posted by Dirty Pusherman
aa...pai ii pun motor de smart in cazul asta :D

Costa un motor de Smart cat un Tico in stare buna.
Cred ca ai avea mai mult succes cu unul de motocicleta (si performante mai bune).

pesteimputit 22-06-06 14:31

Re: TOT TiCO...
 
sincer motorului de tico CRED ca i se poate adapta o turbina + carburator +intercooler + restu de acareturi de la un reno5 turbo.
eventual turbina ar merge inlocuita cu un garrett gt4

Leutzu_ 22-06-06 16:37

Re: TOT TiCO...
 
I se poate...dar cum ziceam va merge 10-20mii km si va trebuii sa schimbe motorul...vorbeste cu SGM si daca te hotarasti te ajuta el.

bluey 22-06-06 17:28

Re: TOT TiCO...
 
As face si eu un Tico cu 200Cp si sa mearga doar 1000Km.
Nu credeti ca si-ar scoate banii???

topser 22-06-06 18:44

Re: TOT TiCO...
 
si mergi cu el doar la curse nu ? bati aproape orice pe 400 m ...


All times are GMT +2. The time now is 08:07.

- Copyright 2026 4Tuning