Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-07, 22:36   #106
highlife_xl

Stage 2
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 33
Default Re: Skoda Fabia

tocmai cautam si eu ceva despre cresterea puterii la fabia...sa va zic cam ce as vrea eu...eram intr-o zi pe la Pilot (aia cu esapamente) si vroiam ceva sa creasca si mie puterea...am o fabiutza cu motor de 1.2 ...dupa mici modificari s-au mai adaugat ceva caluti, nu stiu exact cati...acolo la Pilot vb cu un baiat care mi-a zis ca exista un kit de turbina + restul componentelor care ar duce motorul de 1.2 la 100 si ceva de caluti cu restul modificarilor si costa in jur de vreo 3000 de euro...el are seat ibiza cu acelasi motor...daca stie cineva despre ce fel de kit este vb astept si eu un raspuns...sau la astia de prepara masini la clasa mica de rally...aia mai stiu cate ceva..
highlife_xl is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 07:01   #107
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia

Oricat de mult m-ar tenta si pe mine sa cresc putin puterea la motorasul de 1.2l, nu cred ca se merita 3000 euro pt un kit turbo.
Si, nu prea cred sa existe asemenea kit pentru acest motor, dar oricum ar trebui schimbate cam multe pe acolo ....
Mai bine astept alta masina ...

Highlife, ce modificari ai facut la masina sa cresti puterea ???
__________________
Skoda Fabia Elite by TCM Turbo
Peugeot 207 Sportpack by Dimsport
Democratia a murit.Traiasca totalitarismul !


bebeko is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 08:23   #108
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Exclamation Skoda Fabia

Salut baietzi , am o skoda 1,4 74 kw,
imi poate spune cineva, de ce franarea e asa nasoala la ea, ca doar are patru discuri de frana si atatea sisteme de sigurantza.
Voiam sa stiu de mai demult, acum , chiar am bulit-o cu frane cu abs, cu tot.
Un prieten care are aceeasi masina zicea ca daca merge fara abs, franeaza mai bine....

ce, pot face la frane sau suspensii ca sa fie mai sigura?!!

P.S. masina are 1200 de KG cu o fata de 50 de Kg in ea, chiar am cantarit-o pe o rampa:P
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 11:30   #109
78259

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1
Default Re: Skoda Fabia

-salut am o skoda fabia 1,4 16v 101cp si ma intereseaza daca sar putea creste puterea si cu cat??
78259 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 18:05   #110
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: Skoda Fabia

Se poate, incearca la Dimsport, TCM turbo, SKN tuning, etc.
Pentru mai multe detalii intra pe skoda-club.ro, vwforum.ro.
Ne mai auzim
bebeko is offline   Reply With Quote
Old 05-03-09, 22:09   #111
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Default Re: Skoda Fabia

Quote:
Originally Posted by sonyc_me View Post
Salut baietzi , am o skoda 1,4 74 kw,
imi poate spune cineva, de ce franarea e asa nasoala la ea, ca doar are patru discuri de frana si atatea sisteme de sigurantza.
Voiam sa stiu de mai demult, acum , chiar am bulit-o cu frane cu abs, cu tot.
Un prieten care are aceeasi masina zicea ca daca merge fara abs, franeaza mai bine....

ce, pot face la frane sau suspensii ca sa fie mai sigura?!!

P.S. masina are 1200 de KG cu o fata de 50 de Kg in ea, chiar am cantarit-o pe o rampa:P
sar putea sa ai discurile ovalizate asa ii sa intimplat si lu tata la skoda si nu firneaza exact bine ..... eu stiu ca la mine merge poate chiar le ai prea tocite sau placutele de frina ?
__________________
https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...tz/page-6.html
>>>>>>> e30 urs:d... 324d.. yay .

Don'T use tuning for ilegal races!!

"Cred ca dizalul tau revolutioneaza lumea curselor" genial
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 07:22   #112
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia

ms de raspuns, discurile le am ovalizate, cel putin asa simt eu, daca franez de la 100/h imi trepideaza volanul,(am facut unghiurile la masina si echilibrare la roti) se pare ca asta mai ramane, plus ca sunt si destul de consumate, au cam 0,5-1mm de material pe margine, neconsumat.
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 06-03-09, 22:43   #113
dragonul17

Stage 4
 
dragonul17's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 213
Default Re: Skoda Fabia

ce pot sa iti spun e doar sa ai grija nu avem nevoie de alte decese ale membrilor de pe 4 tuning ...
dragonul17 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 10:00   #114
yoyo1

Stage 3
 
yoyo1's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 108
Default Re: Skoda Fabia

da cati km ai cu masina ...sau si uzat????dac vrei sa le schimbi poate iti fac o oferta buna la discuri sport !!!!zimi numai datele din talon an ,capacitate kw,model...si vedem facem un pret bun
__________________
evacuari -sport-standard -filtre sport k&n - discuri si placute sport - instalatii xenon
yoyo1 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 10:14   #115
sonyc_me

Stage 3
 
sonyc_me's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 83
Member of:
[SKODA]
Default Re: Skoda Fabia

Fabia deci, 1.4 16V 74kw 2001 are 104000km in bord, real nu stiu daca o fi altu
sonyc_me is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 22:13   #116
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Skoda Fabia

Quote:
Originally Posted by highlife_xl View Post
tocmai cautam si eu ceva despre cresterea puterii la fabia...sa va zic cam ce as vrea eu...eram intr-o zi pe la Pilot (aia cu esapamente) si vroiam ceva sa creasca si mie puterea...am o fabiutza cu motor de 1.2 ...dupa mici modificari s-au mai adaugat ceva caluti, nu stiu exact cati...acolo la Pilot vb cu un baiat care mi-a zis ca exista un kit de turbina + restul componentelor care ar duce motorul de 1.2 la 100 si ceva de caluti cu restul modificarilor si costa in jur de vreo 3000 de euro...el are seat ibiza cu acelasi motor...daca stie cineva despre ce fel de kit este vb astept si eu un raspuns...sau la astia de prepara masini la clasa mica de rally...aia mai stiu cate ceva..
3000 de euro mai bine schimb motorul cu totul.
1.8T ar fii perfect
Geox` is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -