Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-10, 01:11   #1
constantin.sorin

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 14
Question vreau sa am mai multi cp

Nu stiu ce ar trebui sa fac primul lucru la un ford probe sa am mai multi cp?
cine ma ajuta!

Last edited by constantin.sorin; 08-01-10 at 01:14. Reason: Tuning Motor & Mecanica
constantin.sorin is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 22:56   #2
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vreau sa am mai multi cp

Pai ....primul gest ar trebui sa-l faca..chiar proprietarul,mai exact TU! acesta consta in a da detaliile minime fara a astepta sa fii rugat asta...cam asa ar fi de bun-simt,nu? Cresterea in putere nu foloseste parametri ce tin de designul caroseriei in primul rand ,ci al altui organ al masinii...
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 15:15   #3
constantin.sorin

Stage 1
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 14
Default Re: vreau sa am mai multi cp

ok! Ai dreptate si imi cer scuze! mai multe detali motor in 4 pistoane cu capacitate cilindrica de 2.2 cu turbo si intercoler care dezvolta o putere de 147 cp si are cuplu de 230Nmd daca mai vrei alte detali sa ma poti ajuta spunemi ce tear mai interesa sa sti si eu iti spun: multumesc mult celor care vor sa ma ajute!!!!!!!!!
constantin.sorin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 22:48   #4
CarteluL

Stage 5
 
CarteluL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 986
Member of:
[Honda]
Default Re: vreau sa am mai multi cp

printre cele mai eficiente: USUREAZA MASINA !
CarteluL is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 15:55   #5
bakal

Stage 5
 
bakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,682
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Nissan]
Default Re: vreau sa am mai multi cp

poti incepe cu cele mai evidente...admisie, intercooler, evacuare...
bakal is offline   Reply With Quote
Old 12-01-10, 22:36   #6
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: vreau sa am mai multi cp

Soft, evacuare, admisie, intercooler, injectoare, pompa de benzina... Posibilitati sunt multe, bani sa fie
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 13-01-10, 14:49   #7
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vreau sa am mai multi cp

Quote:
Originally Posted by CarteluL View Post
printre cele mai eficiente: USUREAZA MASINA !
..Hmm..hmm..deci,carevasazica...asa sta treaba...bine de stiut. Am sa testez si eu...pun intai masina stock pe dyno,apoi dau jos interiorul,usi,haion, si o sa verific cati cai am castigat din asta..abia astept


PS: sorin,daca dispui de fonduri si nu vrei batai de cap, du-te la unul dintre garajele de tuning ce sunt prezente cu topic pe aceasta sectiune si se vor ocupa ei de tot,in functie de indicatiile tale. In caz contrar,poti incepe cu un intercooler frontal de ~ 8L, o pompa de min 225L/h si cutoff pressure ~6bar ,apoi neaaparat soft (remapare sau cip,in functie de ecu masinii tale). Primele 2 te vor costa intre 300-500$ noi (s-h in functie de noroc),iar softul 150-300gbp.Probabil ai sa castigi vreo 30-40cai,insa MAI important decat acea cifra seaca este felul cum arata curba de putere,respectiv cuplu.Poti avea multe sute de cai,insa inutili,care nu pot fi "pusi jos" pt ca multi tuneri "uita" ca intre motor si roti mai este ceva numit transmisie,cu anumite rapoarte,etc. Un soft bun,te pazeste de multe necazuri..printre care pot enumera - bloc spart,biela indoita,piston topit....si alte bucurii....
Succes !
lascarica is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -