Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-02-06, 21:13   #1
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default RX-8

Stiu ca s-a mai scris despre Rx-8 si despre anumite tuninguri, dar in calitate de proprietar vreau sa stiu cate ceva si despre costuri. Anume ce pot face la masina asta pentru un tuning treptat si cat ma costa. Pentru ca am o idee generala despre ce as putea face dar fara inca o data costul masinii nu scap.
Astept propuneri si idei cu deosebit interes.
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 01-03-06, 20:03   #2
einstein1984

Stage 5
 
einstein1984's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 998
Default

Ai vrut motor Wankel, ai limitat optiunile de tuning. Pe la electronica se poate umbla, filtru de aer, esapament si cam atat.
einstein1984 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-06, 17:26   #3
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default

la electronica nu se poate umbla.
O evacuare completa o sa itzi dea ceva caluti.
De asemenea un bolt on turbo kit te va duce undeva la 300 de cai nepunand la socoteala ce castigi din evacuarea directa .. si cam atat.
__________________
Honda
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 02-03-06, 18:13   #4
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default

La MasterTuner se poate \"umbla\" la electronica, in sensul ca se poate monta UNICHIP si seta pe dyno. Si un filtru ti-l putem monta noi. Si nitro putem sa-ti punem. Intra pe www.unichip.us


Se poate instala si compresor si turbo... dar trebuie sa ai in vedere 3-4 000 de euro in acest sens.
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 03-03-06, 16:14   #5
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

suna bine... nu ma asteptam sa scap prea ieftin. ma mir totusi ca n-ati mentionat nimic de transmisie... eu am terminat un ambreiaj pana acum. nu e bun deloc cel stock. si ar mai fi si volanta... mai astept si alte chestii... pana una alta as vrea sa stiu cat ma costa filtrul si evacuarea si apoi kit-ul turbo. la nitro parca nu ma bag deocamdata... sa-mi mentionati va rog si producatorii
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 13:06   #6
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: RX-8

Cutia de vieteze4 este foarte slaba ... Cunosc pe cineva care acum schimba a patra intre un an si ceva ... deci inainte sa montezi ceva, afla pe net daca cutia va tine, daca o sa pui turbina ...

Eu as merge pe evacuare, filtru si ecu ... pentru inceput
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 06-03-06, 18:43   #7
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Re: RX-8

da-mi voie sa cred ca orice cutie e mult mai rezistenta decat limitele in care e incadrat motorul... exceptie fac anumite motoare diesel cu un cuplu enorm(vezi x3 3.0 diese cu aproape 500 cuplu la care se poate duce cutia urgent)
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 16:17   #8
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: RX-8

dieselurile au cutia f rezistenta ...si nu se strica asa usor ca la rx8...cum zicea zetemte stim pe cineva care a schimbat o gramada de cutii de la rx8
im570rm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -