Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-09, 18:58   #1
Mv:)

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 11
Default Lotus Esprit

Buna ziua,
Sunt nou pe forum, ma cheama Adrian,dar puteti sa imi spuneti Adi(asa imi spun prietenii)!
De 2 saptamani sunt posesorul unui Lotus Esprit! Nu l-am luat ca sa imi fie masina zi de zi, ci pentru a atinge 200mph! Stiu, mult! Stock nu va reusi! Asa ca motorul va fi refacut si tunat la un service specializat! Refacutul motorului ar fi o varianta. Cealalta ar fi un motor s-h! Dar nu stiu de unde sa il iau si ce motor s-ar potrivi! Aici daca puteti sa ma ajutati voi! O alta problena ar fi cutia de viteze, care nu cred ca ma va duce pana la viteza aia, asa ca singura optiune ar fi s-o schimb! Conform calculelor mele, pentru a depasi viteza de 200mph voi avea nevoie de ~500Cp! Am un buget cat de cat restrans! Pentru ca nu stiu masina de la A la Z am sa va rog pe voi, cei mai experimentati sa imi dati niste sfaturi, cam ce ar mai trebui sa schimb!
Prima intrebare:Ce amsamblu cutie-motor, ar intra in Lotus , ar dezvolta cam 400Cp, ar rezita la 200mph fara ca motorul sa piarda compresia si fara ca ''cutia sa'' se dezintegreze.
Da, am rollcage,scaun recaro si centura in 6 puncte.
Multumesc!
P.S. Daca am postat la aria gresita, rog un moderator sa il mute la locul lui!
Mv:) is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 19:32   #2
jasson

Stage 4
 
jasson's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 206
Default Re: Lotus Esprit

Au incercat baietii la fith gear, nu mai stiu exact, cu acelasi model de masina, incercand sa atinga aceiasi bariera de 300mph/h, NU au reusit.
Tu cu un buget limitat, sigur nu reusesti, dar daca asta e scopul tau cine stie.
https://www.youtube.com/watch?v=YsPLlI6guXs
jasson is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 22:01   #3
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Default Re: Lotus Esprit

Noi la MasterTuner putem oferi intreaga solutie la problema asta, de la modificarea motorului actual pana la instalarea oricarui altuia. Solutii de cutie de viteze de asemenea se asesc, singura chestiune de lamurit fiind ce model e masina si ce motor are, ca s-au pus cateva zeci de combinatii de la 160 la 360 cp de-a lungul timpului.

Chiar in perioada asta lucram la un Lotus Elise Turbo, deci avem ceva informatii
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 15:15   #4
Mv:)

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 11
Default Re: Lotus Esprit

A fost fabricata in anul 2002, si are un motor V8 de 3.5L. Ma gandeam sa nu l-as acest 3.5L pentru ca se poate vedea in filmul de la @jasson ca acel motor nu poate suporta o asemenea viteza. As vrea sa inlocuiesc motorul actual cu unul V8 sau V10 sau daca nu si V12! .Cutia cu 5 rapoarte manuala cu una cu 6 rapoarte manuala! (acum tu sa imi spui ce cobinatie ar merge) Si centrul mastrtuner unde se afla si ce servicii poate oferi?
Mv:) is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 16:08   #5
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Lotus Esprit

Ce buget ai ?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 28-04-09, 23:50   #6
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Lotus Esprit

Quote:
Originally Posted by Mv:) View Post
A fost fabricata in anul 2002, si are un motor V8 de 3.5L. Ma gandeam sa nu l-as acest 3.5L pentru ca se poate vedea in filmul de la @jasson ca acel motor nu poate suporta o asemenea viteza. As vrea sa inlocuiesc motorul actual cu unul V8 sau V10 sau daca nu si V12! .Cutia cu 5 rapoarte manuala cu una cu 6 rapoarte manuala! (acum tu sa imi spui ce cobinatie ar merge) Si centrul mastrtuner unde se afla si ce servicii poate oferi?
In acea emisiunea nu a putut scoate acea viteza pentru ca si el a avut un buget limitat.....dar se pot face multe in ziua de azi unui motor.....(acuma totu depinde de bugetu pe care il ai).
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 29-04-09, 15:42   #7
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Lotus Esprit

daca tu la 19 ani ai un asemenea buget si vrei sa faci un astfel de lucru ai tot respectul meu ,dar eu is un fel de Toma Necredinciosul si pana nu vad nu cred ,sper ca nu esti vre-un pusti care incearca sa se simta si el important
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 11:51   #8
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Lotus Esprit

1. In compartimentul motor de Esprit nu intra un V10 sau V12. E de ajuns sa arunci o privire ca sa-ti dai seama de asta.

2. Motorul Lotus 918 e gandit special pentru aceasta masina, e compact si are greutatea unui 4 in linie ceva mai mare (mai putin de 220kg). Inlocuirea lui nu este justificata deoarece mai multe modele au fost modificate pentru 500-550 CP

3. Factorul limitator este cutia de viteze utilizata intre 1988-2004, derivat al unui model Renault si care nu exceleaza prin rezistenta, motiv pentru care a fost conceput "kitul de performanta Derek Bell"

4. Ca sa te credem ca esti proprietarul acestui superb model, cvasi-inexistent la noi, ai putea sa ne spui ce fel de intercooler folosesti si unde se afla el in masina... membrii sunt rugati sa nu-i sufle nici aici nici in PM

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 22:36   #9
LEGAL RACING

Stage 3
 
LEGAL RACING's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 157
Default Re: Lotus Esprit

Chiar interesant topicul si cred ca e gata cu joaca.
LEGAL RACING is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -