Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-05, 14:57   #1
mackie

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 31
Default am probleme la motor la un MG

motorul a avut injectie pe care am dato jos si iam pus un carburator dublu weber si nu are cine sa-l regleze.
masina se tot ineaca pana la 2500 rpm. dupa care incepe sa isi dea drumul.
daca cineva mar putea ajuta cumva ??
mackie is offline   Reply With Quote
Old 29-12-05, 15:01   #2
the_mav

Stage 5
 
the_mav's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 599
Default

sfaturi care tin de carburatoare:
ford_v6 si sgm si alti cativa ... ii gasesti pe forum din cand in cand si sunt sigur ca o sa te ajute cu ceva din experienta lor
__________________
www.mavturism.ro
STEP ON IT & FLY TO HEAVEN...
Proud owner of SAAB...car for the moment, planning for a plane...
the_mav is offline   Reply With Quote
Old 29-12-05, 17:55   #3
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Este un tip pe drumul spre chinteni care regleaza carburatoare si se spune ca e \"doctor in carburatoare\". Desi le face dupa ureche, cu al meu a facut minuni, dar a tinut 2 luni ca carbul meu e fufu si s-a dereglat iar. Mai este un tip la firma la care lucrez care are o abordare mai stiintifica sa spun asa, are o bujie transparenta si iti regleaza amestecul in functie de culoarea exploziei dupa catalog, ceea ce mi se pare super ok. daca te intereseaza da un mesaj.
__________________
Ford Focus TDDi 80CP/tona, Peugeot 205 Rallye Mi16 - 200CP/tona
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 29-12-05, 21:21   #4
WannaDie

Stage 5
 
WannaDie's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 330
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"SpeedFreak\"
Este un tip pe drumul spre chinteni care regleaza carburatoare si se spune ca e \"doctor in carburatoare\". Desi le face dupa ureche, cu al meu a facut minuni, dar a tinut 2 luni ca carbul meu e fufu si s-a dereglat iar. Mai este un tip la firma la care lucrez care are o abordare mai stiintifica sa spun asa, are o bujie transparenta si iti regleaza amestecul in functie de culoarea exploziei dupa catalog, ceea ce mi se pare super ok. daca te intereseaza da un mesaj.
in afara de cei doi amintiti mai sus ar mai fi unul in gheorgheni...o iei de pe strada gheorgheni , cum urci din piata cipariu) treci de gente sau ce pizzerie e acolo si la vreo 50m mai sus pe partea stanga cum urci e o straduta....pe straduta respectiva la o poarta verde pe partea dreapta, e un atelier acolo ...se vede ca sunt masini pe afara cam in permanenta...nu lucra foarte ieftin dar e meserias tipul....
p.s. a fost singurul din cluj care s-a incumetat acum cativa ani sa regleze carburatoarele de pe o honda prelude(2-a carb, unu pt 2-a pistoane)....restu au cam strambat din nas si au zis ca nu se baga...
p.s. daca vrei iti dau eventual nr lui de telefon...pm daca vrei...si bafta...
__________________
One Mile at a Time!!!!!
WannaDie is offline   Reply With Quote
Old 29-12-05, 21:27   #5
mackie

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 31
Default

mersi pt raspunsuri si daca as vrea sa ii pun ceva mai sport unde as putea gasi???
mackie is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -