Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-05, 23:17   #16
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Acu sa luam problemele legate de woofer care ar putea fi...
1.Incinta sa nu fie bine gandita/calculata...
2.Daca difuzorul e omorat sa fie sasiul stramb..cu toate ca la ochi nu pare(asa am patit eu odata)
3.Distorsiuni din Casetofon
4.Poate dai putere mai mare decat suporta difuzorul.
Si continuam asa la nesfarsit...
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 00:03   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@blak

Vezi ca-l bagi in ceata pe alyshor...
Nu stiu cit de bine e sa incurajam bricolajele la partea de electronica...
Poate ar fi interesant sa facem un forum special cu astfel de modificari:
instalari atipice,modificari,folosirea componentelor care nu sunt pentru auto,etc...pe riscul celor care le fac.....
Riscurile \"adaptarilor\" sunt foarte mari,mai ales cind e vorba de puteri si aparate costisitoare.
Pe forumul de fata,propun sa raminem in aria \"factory made\".
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 00:17   #18
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Da asa este..dar el nu are woofer-ul factory made sigur .... ca este pe 8 ohm...
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 00:25   #19
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Pericolul nu e la woofer ( e clar ca nu-i auto ) care va suna mai incet decit unul de 4 ohmi,ci la excitarea statiei cu putere.
Mai bine sa ia un adaptor care costa citeva sute de mii si \"doarme linistit\".....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 00:29   #20
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Da aici e alegerea lui.... si stiu ca nu woofer-ul e pericolul...mai exact nu avem cum sa ne dam seama niciunul doar din vb.... trebuie sa vedem..ca este o improvizatie... ceea ce a facut el....
Pot fi multe variante...Oricum urmeaza sfatul lui saxo...
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 07:34   #21
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Maiculita mama draga...sa intelegeti ceva...acolo buba nu e iesirea ci intrarea...nu incercati sa bagati un semnal gata amplificat pe intrarile RCA ca va iesi un mare KK...cumpara un modul de transformare SEMNAL MARE - SEMNAL MIC si vezi daca se mai intampla ceva...costa 350.000 si nu merita riscul de a parji amplificatorul...e total incorecta legarea amplificatorului in modul in care e legat acum...de-aia am intrebat din start daca asa e legat pt ca am mai vazut instalatii de genul asta si nu sunau nicicum..in plus se strica scule...e pacat...de ce credeti ca sunt amplificatoare care au intrare speciala pt semnal mare ???sau de ce credeti ca exista acele module???nu va mai tot uitati la impedante si prostii...daca difuzorul are o impedanta mai mare decat amplificatorul nu e o problema (atata timp cat ea nu e inzecita)...scade puterea si gata...pentru mine e clar de unde vine buba...incearca cu acel modul si apoi vezi daca se mai intampla...elimina problemele sistematic...si mai e o chestie...cablurile de alimentare ale amplificatorului...pune de-alea dedicate si nu folosi cabluri de telefon...da-i pe langa un semnal curat si curent cat ii trebuie...poate va iesi ceva bine...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 09:24   #22
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Draga Sfigmo... eu am spus in ce modul am folosit amplificatorul... Si am folosit pe HU care nu scoteau deloc putere...
Adik TDA2005 scoate 7W cu THD 10%...si maxim era 4-5 W care ascultai ...daca o luam asa 5W=5VA (5 Watti in putere reactiva)....
Iar intrarea la amplificator este 200 ohm ceea ce mai pierde din puterea care o dai pe intrare....
Iar la amplificator maxim ce se poate praji este preamplificarea...(si nu o prajesti f usor....pt ca acum au tot fel de protectii amplificatoarele)
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 11:48   #23
andysor2000

Stage 2
 
andysor2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 34
Default

Stati usor sa nu ne certam...fiecare e cu ideile lui.Maine imi cumpar cablurile \"speciale\"si le schimb pe toate.Si in +,dc imi iese o chestie,imi iau si un mp3 player cu iesire de woofer din cate am inteles.Filtre nu are rost sa pun ca din cate am auzit statia ar avea asa ceva.Am un buton,nu stiu ce scrie in dreptul lui ca e statia sub scaun,care are trei pozitii:una-se aude ca un difuzor normal,cea din mijloc nu stiu exact ce face iar cea de-a treia-functioneaza dif k woofer.Mai multe nu stiu ce sa va zic deocamdata.Azi sper sa aflu mai multe.Va multumesc din suflet tuturor oricum.
P.S.O sa ma interesez si de adaptorul de semnal.
andysor2000 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 14:35   #24
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

dar aici nu se cearta nimeni stai linistit...doar ne spunem punctul de vedere
blak is offline   Reply With Quote
Old 19-07-05, 16:01   #25
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

hahaha...nu sunt idei...sunt lucruri aparute din practica...teoria spune si practica face...montati voi amplificatoarele cum va duce capul ca de-aia exista electronisti pt a schimba componente...daca schimbi HU nu mai trebuie modulul de schimbare semnal...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 10:56   #26
andysor2000

Stage 2
 
andysor2000's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 34
Default

Luat mp3 player Sony 4X50.Are iesire de amplificator.Deja se aude ceva mai bine.Tre sa schimb si firele dar deocamdata stau prost cu banii asa ca o sa mai astept.
andysor2000 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 17:40   #27
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Din fericire daca se intampla ceva la amplificator mil repar singur..asta e alta problema....
In al doilea rand la un amplificator se arde preamplificatorul ...doar daca este in scurt..altfel nu pateste nimik amplificatorul...daca are intrare foarte mare....
In legatura cu scrutcircuitatul preamplificatorul este folosirea \"+\" si \"-\" invers..fata de cea de intrare si cea de iesire ale HU...
Eu ti-am spus lucruri care au fost facute... si culmea...si oameni care se pricep foarte bine la electronica... pe langa faptul .... ca ti-am explicat ca TDA2005 Scoate puterea care ti-am zis-o... si tu nu intelegi este parerea ta...
Bafta...
Am incercat sa iti explic dar zadarnic...
blak is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 17:42   #28
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Inca ceva pt intrare de putere mare sunt puse ca protectie rezistentele la amplificatoare..si am incheiat discutia
blak is offline   Reply With Quote
Old 20-07-05, 17:51   #29
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 21-07-05, 16:55   #30
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

mdeah...f interesant raspuns...
blak is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -