Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 07-12-07, 18:49   #16
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Quote:
Originally Posted by dorin_st View Post
sau Taiwan
Exact Taiwan, deci nu China! Iar singurele componente taiwaneze sunt terminalii auriti, restul, cele mai importante sunt made in Japan si made in USA (probabil aceleasi de pe genesis serie 2 cu toate ca n-am vazut o poza inca ). Asamblarea se face in Taiwan pentru a scadea pretul si probabil bani mai multi pentru "Research and Development" care se face in Suedia
Am scanat material list-ul de la A4 dar l-am uitat la lucru .

Last edited by xxdadixx; 07-12-07 at 18:52.
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 09-12-07, 16:15   #17
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

FYI Material list pt A4
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Page0001.jpg
Views:	175
Size:	290.7 KB
ID:	404392  
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 10-12-07, 21:09   #18
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

de unde ai lista ))
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 10:39   #19
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Buna intrebare !
Mai ai si de la alte marci?
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 14:21   #20
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

China e tara tuturor posibilitatilor. Intamplator acolos e fac si cele mai proaste dar si unele dintre cele mai bune amplificatoare sau CD-playere de casa. In lumea high-end-ului de casa sunt multe scule lucrate in China si re-brand-uite in Europa pentru de cateva ori pretul initial ! In cazul DLS, strict din ascultate pot spune ca Genesis are avantaj clar iar asta s-a vazut la Herning. Tot acolo l-am intalnit si pe Gordon dar Marian a stat mai mult de vorba cu el asa ca va poate da detalii !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 11-12-07, 21:08   #21
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Quote:
Originally Posted by Swat-Cat View Post
de unde ai lista ))
Am facut-o in Photoshop mi-a luat ceva timp sa o traduc din chineza .
---
Lista se gaseste in cutie, o am de la un A6. Nu am de la alte marci dar as fi curios sa vad una de la un Genesis serie 2
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 12-12-07, 20:09   #22
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

la genesis nu iti da o astfel de lista ...iti da piesele separate , fludor si ciocan de lipt si pe urma "hand made"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	genesis.JPG
Views:	194
Size:	69.2 KB
ID:	406283  
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 05:37   #23
ro_jamess

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 59
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

din cate vad pe foaia lui vrx este o semnatura si un nume.asta cred ca inseamna mult mai mult decat copia xerox din cutia dls.acele componente probabil sunt cumparate din sua si japonia dar de fabricat sunt fabricate ,probabil, tot in rpc
ro_jamess is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 14:24   #24
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Din pacate io nu am poze cu amplificatorul meu Genesis desfacut..... dar am ramas uimit sa gasesc inauntru o mana de piese intr-o punga "erau toate chinezesti", si mai era o schema desenata chiar de Gordon personal..... cu creionul bine ascutit, si cu umbre, un ciocan de lipit .....dinala de tre sa il incingi pe aragaz, o placa de textolit cu circuitul desenat, trebuia decat sa o corodez, si un sticker cu Hand Made in Eangland si o foaie pe care scria mare... spor la treaba......

M-am chinuit sa le lipesc.... piesele erau proaste... la vreo 3 condensatori mi s-au rupt piciorusele si am fost la piata sa cumpar altii sa ii inlocuiesc.... si cu toate astea, dupa ce a fost gata, am ascultat foarte atent si suna mult mai bine decat DLS-u ala din taiwan sau din Japonia ))

Sincer parerea mea este ca se pot compara fara doar si poate ... dar diferentele sunt evidente pt. cei care au avut ocazia sa le compare prin ascultare lasati aparentele de-o parte ca prea putin conteaza unde sunt facute etc... fiecare are dreptul sa asculte si sa spuna care ii pace mai mult. Parerea mea este ca Genesis sunt cu 2 clase mai sus ca amplificaotare decat ceea ce se vinde acum sub numele de DLS
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 17:19   #25
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

eu zic ca ar mai trebui sa mai tinem cont si de diferenta de pretz dintre ele care este enorma...pt genesis sunt si alti adversari care cred ca sunt apropiati ca sunet si nu cred ca a zis cineva ca suna mai bine dls decat genesis dar trebuie sa mai tinem cont si de gusturile oamenilor...poate omului ii place jbl si nu ii place genesisu ...nu cred ca ai cum sa ii schimbi omului gusturile ....
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 13-12-07, 19:10   #26
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Nu a zis nimeni pe topicul asta ca Genesis suna mai prost doar sa nu o mai dati atata cu Made in China, chiar daca suntem in patria miturilor .
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 05:55   #27
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Bla Bla Bla.....Practica ne omoara....
Avem la teorie in noi incat a dat pe langa....dar cand intrebi pe "unii" care dau informatia cum a facut sa-si dea seama ca unu suna mai bine ca celalalt incepe sa o dea din colt in colt...
Scuze de off topic dar nu am putut sa ma abtin...
bogdan2670 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 23:31   #28
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Quote:
Originally Posted by pilula20 View Post
eu zic ca ar mai trebui sa mai tinem cont si de diferenta de pretz dintre ele care este enorma...pt genesis sunt si alti adversari care cred ca sunt apropiati ca sunet si nu cred ca a zis cineva ca suna mai bine dls decat genesis dar trebuie sa mai tinem cont si de gusturile oamenilor...poate omului ii place jbl si nu ii place genesisu ...nu cred ca ai cum sa ii schimbi omului gusturile ....
Tocmai deaia zic.... daca ai ascultat si nu iti pace.... ok nimic impotriva din partea mea, dar pana una alta...... sunt doar vb.

Apropo, pt. cei care nu ma stiu mai de mult si nu au vb. cu mine acum 3 ani......... am fost un mare, mare, mare iubitor de DLS, de la entry level pana la High End, ma simteam privilegiat doar sa le montez produsele lor, si am fost si mai incantat de ele dupa ce mi-am cumparat si am ascultat primul set de Iridium...... si cat de uimit am fost atunci de de ceea ce reproduceau difuzoarele, la fel de uimit sunt si acum cat de mult s-au schimbat toate produsele (in rau, adica mult marketing pt. cei carora le place sa viseze).... si nu vb. de niste produse doar din prisma faptului ca au fost si inca mai sunt prin top in concursurile EMMA.., vb. de un mega brand construit de-a lungul timpului cu multa investitie, si cu multa atentie la detaliu, acel brand este intradevar "DLS", pentru care si in ziua de astazi unii mai cumpara produse, orbiti de ceea ce a insemnat DLS mai de mult, si de premiile pe care le castiga si in momentul de fata, cu aceleasi produse vechi, sau cu alte produse care momentan nici nu exista la ei in cataloage ..... Din pacate doar cativa au fost la finala europeana EMMA de anul asta, si toti aceia care au fost.... stiu despre ce vorbesc .

Io zic ca ar trebui sa fiti un pic mia realisti, si ca ar trebui sa ascultati cu atentie inainte sa cumparati, si nu e vb. numai de dls..... ci de multe bramduri care se ascund dupa mult marketing...... sunetul un poate fii reprodus de marketing, dar te poate face sa te simti bine fata de achizitiile tale

Bafta in continuare...... si sper ca cei care au DLS acum sa nu se supere, dar ce am spus e doar realitate
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 15-12-07, 12:52   #29
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

kinda offtopic: si cam ce brand-uri pastreaza traditia, nu au capatat caracter comercial si inca iti ofera adevarata valoare?
bezz is offline   Reply With Quote
Old 17-12-07, 00:27   #30
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Genesis Series III Four Channel vs. DLS Ultimate A4

Quote:
Originally Posted by bezz View Post
kinda offtopic: si cam ce brand-uri pastreaza traditia, nu au capatat caracter comercial si inca iti ofera adevarata valoare?
Nu este offtopic, este realitatea expusa de mine, despre unul din brand-urile amplificatoarelor in discutie.... ca deaia exista forumuri, si ca in orice domeniu sunt unii cu mai multa experienta, si altii care trebuie sa invete de la ei. Si chiar daca ar fi fost offtopic, tu poti ignora tot ce am scris, mai putin sfatul meu " Io zic ca ar trebui sa fiti un pic mia realisti, si ca ar trebui sa ascultati cu atentie inainte sa cumparati ". Bineinteles ca multi vor spune.. "frate suntem in Romania...... unde putem noi sa ascultam inainte sa cumparam" iar din proprie experienta va spun ca stiu ateliere (printre care il includ si pe al meu) care va pot ajuta din acest punct de vedere.
Mi-ar place sa stiu ca sunt cativa care ar putea trage concluzii constructive din tot ce am scris in acest topic.
Marinu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -