Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

View Poll Results: Bose sau Harman-Kardon?
Bose 42 53.85%
Harman-Kardon 36 46.15%
Voters: 78. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-05, 11:34   #1
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Bose sau Harman-Kardon? de ce?
le am pe amandoua pe masini diferite si am auzit tot felul de discutii de la unii dealeri la altii: cei de la mercedes spun ca-i mai tare harman kardon(si cei de la bmw la fel); cei de la mazda spun ca bose ii mai tare....
acum: am harman-kardon pentru mercedes, 12 incinte acustice... se aude bine dar nu are fortza... reglajul numai pe inalte si bass.
am bose premium pe mazda si dau discoteca daca deschid portbagajul si portierele, nu distorsioneaza dat la maxim, reglajul pe bass si inalte, doua boxe mari in portiera dau un bass foarte puternic...un fel de subwoofere mai mici...(total 9 incinte acustice)
__________________
Mazda RX-8, Rosu metalizat - vanduta
BMW 335xi coupe, Negru Metalizat
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 13:43   #2
Sir_KnupSKull

Stage 5
 
Sir_KnupSKull's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 512
Default

bose all the way, am ascultat in state Harman-Kardon pe un bmw 325i din 2001 si bose de pe un nissan maxima 1996.sistemul de pe nissan se auzea lacrima la volum mare pe cand cel de pe bmw se auzea f prost..a trebuit sa scad bass-ul ca fasia rau
Sir_KnupSKull is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 22:30   #3
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

Harman all the way..comparatia care-o faci tu nu e chiar valabila..daca ai avea serii asemanatoare..in aceleasi incinte cu acelasi HU si amplificator..poti face un test..dar asa..intrat totu-n discutie..
__________________
Is it \'cause they like my gangsta walk..Is it \'cause they like my gangsta talk...Is it cause they like my handsome face...Is it cause they like my gangsta way...PICTURE ME ROLLIN\'
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 22:40   #4
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default

Am auzit ca bose au probleme cu sistemele instalate in masini, Nush ce serie mai ales pe 350z
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 23:36   #5
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default

Tu ai Bose din fabrica pe masina ??? Ma mir... Stiam ca au Infinity si capetele de serie de la Nissan. Daca ai din fabrica, ar trebui sa fie super bune. Bose este mai exclusivist, nu e pe orice masina. Kardonul este pe BMW doar, insa la numarul de masini pe care le produce, este o firma de uzina si nu de fidelitate si claritate. Adica daca ar fi sa comparam Harmann Kardonul cu Bose e ca si cum am compara VW cu Lexus... Cam asa ceva... Parerea mea !!!

ps: zi exact ce sistem ai, standard, custom, statii, woofere, ce mai exact ?
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 06-05-05, 23:47   #6
LEXUS

Stage 5
 
LEXUS's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 631
Default

cine ma compara cu cine ..mah harman totusi sunt vf de gama din tot concernul harman-infinity-jbl + altele nu-s chiar de duzina
LEXUS is offline   Reply With Quote
Old 07-05-05, 07:35   #7
zarathustra

Stage 5
 
zarathustra's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 550
Default

eu am cel mai tare harman kardon pe mercedes.... si nu prea se compara cu bose-ul de pe rx-8.... sincer eu spun ca bose rupe...
zarathustra is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 19:40   #8
bogdnici

Stage 3
 
bogdnici's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 95
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

alo fratilor nu puteti compara "cornul cu covrigul " ,tre sa luati mai multe in calcul ....
1- diferenta de volum a usii
2-constructia usii
Din grupul Harman-Kardon fac parte: Infinity , JBL
siinstalatia de fabrica este facuta pentru o auditie de CALITATE , nu zgomot(daca vrei , zgomot poti optine si cu 2 pocnitori de 50 ron pe o Dacie 1300)
Cel care a conceput acele tipuri de masini (BMW, e.t.c.) merge pe CALITATEA SUNETULUI
bogdnici is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:14   #9
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

parere proprie si personala, bose. si asta pt simplul fapt ca nu am ascultat un sistem H-K care sa-mi placa cat de cat. toate dezamagitoare. ar mai fi de mentionat si Dynaudio,dar asta e alta mancare de peshte.
apropo, sistemul care m-a impresionat cel mai tare este un bose pe un s-class din 2001... cu portbagajul gol
a, ar mai fi si bose de pe audi A8 imperecheat cu MMI.. iar suna bine.
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:31   #10
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Bang&Olufsen

si ontopic depinde de ce muzica ai pe fiecare masina, sa fie premium in general si se aude bine oricare
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 20:38   #11
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Intrebarea e absolut fara sens. E ca si cum ai compara Mercedes cu BMW.
Tot fara sens e si din cauza faptului ca nu ai posibilitatea sa alegi intre Bose sau Harman pe aceeasi masina.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-07, 03:34   #12
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Tu ai Bose din fabrica pe masina ??? Ma mir... Stiam ca au Infinity si capetele de serie de la Nissan. Daca ai din fabrica, ar trebui sa fie super bune. Bose este mai exclusivist, nu e pe orice masina. Kardonul este pe BMW doar, insa la numarul de masini pe care le produce, este o firma de uzina si nu de fidelitate si claritate. Adica daca ar fi sa comparam Harmann Kardonul cu Bose e ca si cum am compara VW cu Lexus... Cam asa ceva... Parerea mea !!!

ps: zi exact ce sistem ai, standard, custom, statii, woofere, ce mai exact ?
te contrazic...

dimpotriva Harman e mai exclusivist, iar ce se vinde sub numele de Harman pe BMW sunt de fapt creatii ale lui Infinity (membru al grupului...)

high-end'ul de la Harman vine pe marci "tari' ca Bentley, Aston Martin, Ferrari etc...

iar in review'uri, sistemul Harman de top de la BMW (cel cu DSP) vine al doilea dupa celebrul Bang&Olufsen al celor de la Audi...

cat despre Bose, vine si pe Alfa Romeo, intr-adevar si pe Porsche si etc da' clar nu e la fel de performant
Achim is offline   Reply With Quote
Old 01-03-07, 22:25   #13
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Personal nu am auzit nici un sistem Bose care sa sune BINE, dar am auzit HK si e drept, nu sunau TARE dar sunau CORECT, lucru pe care il prefer in cazul unei instalatii de fabrica.

Mark Levinson pe Lexus e singura instalatie care din punctul meu de vedere sare si peste B&O a celor de la Audi, pentru simplul fapt ca urmareste mai corect linia de baza a unei auditii corecte, si anume cea STEREO cu stage-ul format in fata, nu spatializat inutil in toata masina.

Hondaru... Bose este exclusivist ca si Nike si Armani, daca intelegi ce vreau sa spun. Sigla trage greu la pret.

Dynaudio e alta mancare de peste. In home hi-fi au realizari pe care multi incearca sa le egaleze, lucru cu care unele marci enumerate mai sus nu se pot lauda.
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 02-03-07 at 16:17.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 01:49   #14
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Parerea mea, dupa ce am ascultat aproape toate dintre mantinute ese ca ceea mai buna esta Linn, la Aston...suna foarte frumos, daca inchid ochii ma simt ca la opere...
Bose...suna bine, dar nu tine mult. Cel putin nu la mert...
H-K...suna bine, pana la un nivel, dupa care...
B&O...in ultimii 20 de ani nu imi place sunetul ei...este se refera la home stereo...pentu masina, tot bine.

Dar sunt multe alte marci pe care se paote mentiona despre care nu prea sie lumea ca exista...sau putini...ex. Rainbow, parera mea ca ceea mai buna pentru masina...la un pret...wow+o statie de nacamishi...peste 10.000 airo
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 02-03-07, 16:02   #15
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Bose sau Harman-Kardon? De ce?

Eagleee... Nakamichi, nu? Cat despre aceasta marca, legendele pe care le-au produs in pro, consumer si home-hi-fi nu garanteaza reusita lor in car-audio.

Nu as risca un buget masiv pentru un amplificator fara vechime in dezvoltare pe partea de car-audio, oricat de exclusivist ar fi el. Detin un HK din 86 ( 2 x 60W) care suna foarte bine pentru anul acela, arata exclusivist si impresioneaza lumea mai putin cunoscatoare. Dar desi atunci era un amplificator deosebit, multe aparate contemporane din gama consumer il depasesc fara probleme.

Nu as risca nici sa recomand o configuratie pe care nu o cunosc PRACTIC destul de bine, mai mult, cand vine vorba de acesti bani decizia este intotdeauna subiectiva, binenteles a celui care plateste. Dar asta este o discutie separata si putin off topic aici.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -