Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-12, 20:07   #1
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Eminence Car Audio

Am in vedere realizarea unui sitem audio in masina personala.Plec de la premisa ca vreau SQ si nu neaparat sa particip la vreo competitie.Una din intrebarile mele este legata de componentele Eminence....

Nu stiu prea multe despre car audio insa de obicei ma documentez destul de mult atunci cand ma apuc sa fac ceva despre care nu stiu prea multe.Pe net am citit numai lucruri bune despre Eminence,am vazut ca au preturi mai mult decat rezonabile....de ce in Romania nu sunt folosite aceste componente?

Se comercializeza in Romania componente net superioare celor de la Eminence?Daca da,care sunt si unde se gasesc?De precizat ca HU va fi Alpine iar amplificarea tot catre Alpine inclin.

Multumesc anticipat si va astept cu sfaturi si pareri .
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 00:45   #2
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Interesant...32 de vizualizari si nici un comentariu.Chiar nu are nimeni nimic de comentat???
GTA is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 06:49   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Eminence Car Audio

Eu am auzit de eminence din mzica pentru casa, sau club, unde sunt un nume cunoscut, facand boxe si subwoofere bune. Incercarea de a face o masina cu componente eminence pare o provocare, mai ales ca nu cred ca in Romania gasesti o masina sa asculti aceste componente.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 11:12   #4
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Incercarea de a face o masina cu componente eminence pare o provocare, mai ales ca nu cred ca in Romania gasesti o masina sa asculti aceste componente.
Au fost cel putin trei, imprastiate prin tara. Si pe langa astea sigur au mai fost. De ascultat acum e mai greu.

Eminence e un subiect de compromis in raportul calitate/pret. Inclusiv in Pro. Atata tot.

Componente dedicate pentru auto nu au, deci vrei nu vrei, folosesti partea de pro. Si sa nu vorbim de gama Eliminator (prezentata ca si gama auto), care ofera de fapt caracteristici similare cu Alfa si Beta, plus aceleasi APT-uri pe post de supertweeter, dar cu alte denumiri.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 09-09-12, 16:02   #5
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post

Componente dedicate pentru auto nu au, deci vrei nu vrei, folosesti partea de pro. Si sa nu vorbim de gama Eliminator (prezentata ca si gama auto), care ofera de fapt caracteristici similare cu Alfa si Beta, plus aceleasi APT-uri pe post de supertweeter, dar cu alte denumiri.
Si asta este bine sau nu?
GTA is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 18:55   #6
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Bai fratilor...stie careva daca este bine sa pun difuzoare Eminence in masina sau nu?Difurile au 165mm 100wrms si 400w peak..tweetere de 35w si crossovere pe 2 cai 2500H...difurile si tweetere au 8ohmi...
GTA is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 21:01   #7
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Bai fratilor....
)) eu am avut eminence pe bmw.... de 20 si de 16 parca nu mai tin minte , sau 2 seturi de 20 ...au un sunet cald si placut ....mie chiar mi-a placut cum suna difurile , mai ales ca sunt in 8 ohmi si le-am legat in 4 ohmi ca aveam 2 difuri pe usa . asta ca sa-ti raspund . nu au putere , defapt nu ai cu ce sa dai putere in ele ... tocmai ca sunt 8 ohmi !!!!
__________________
mai bine intrebi decat sa mori prost si sa mai ai si pretentia ca le stii pe toate ...

eu intreb!!! voi ????
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-12, 21:22   #8
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
)) eu am avut eminence pe bmw.... de 20 si de 16 parca nu mai tin minte , sau 2 seturi de 20 ...au un sunet cald si placut ....mie chiar mi-a placut cum suna difurile , mai ales ca sunt in 8 ohmi si le-am legat in 4 ohmi ca aveam 2 difuri pe usa . asta ca sa-ti raspund . nu au putere , defapt nu ai cu ce sa dai putere in ele ... tocmai ca sunt 8 ohmi !!!!
Tu stii ce vreau sa fac pentru ca am vorbit...adica statia aia cu 100w pe canal nu o sa poata misca difuzoarele astea astfel incat sa am un sunet clar si destul de tare?Nu vreau sa-mi umfle parbrizul...doar sa se auda relativ tare si cel mai important sa se auda bine.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 11:52   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Bai fratilor...stie careva daca este bine sa pun difuzoare Eminence in masina sau nu?Difurile au 165mm 100wrms si 400w peak..tweetere de 35w si crossovere pe 2 cai 2500H...difurile si tweetere au 8ohmi...
Nu. Configuratia aia e departe de ce are nevoie o masina ca sa sune bine. Foarte departe. Cu un Alpha sau un Beta de 16 cm si un APT obtii o trompeta foarte zgomotoasa. O sa se auda tare? Foarte probabil. Bine? Nu are cum. Acel 16 cm nu stie sa faca niste chestii esentiale. Mai ales daca vrei sa-l faci sa sune tare.

Last edited by ReLLaXX; 12-09-12 at 11:57.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 11:55   #10
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
)) eu am avut eminence pe bmw.... de 20 si de 16 parca nu mai tin minte , sau 2 seturi de 20 ...au un sunet cald si placut ....mie chiar mi-a placut cum suna difurile , mai ales ca sunt in 8 ohmi si le-am legat in 4 ohmi ca aveam 2 difuri pe usa . asta ca sa-ti raspund . nu au putere , defapt nu ai cu ce sa dai putere in ele ... tocmai ca sunt 8 ohmi !!!!
Cand dai ceva mai tare in ele dispare magia aia cu "cald si placut". Asta e singurul lor dezavantaj. In lumea "Pro", Eminence este o solutie de buget. In realitate, asa se comporta si asa suna. Indiscutabil sunt difuzoare cu raport pret/calitate bun. Dar sunt departe de a fi vreun varf de lance in domeniu. Si inca o data, ma refer strict la Pro. Ca le indesam noi prin masini, asta e alta mancare de peste.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 12-09-12, 12:36   #11
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Nu. Configuratia aia e departe de ce are nevoie o masina ca sa sune bine. Foarte departe. Cu un Alpha sau un Beta de 16 cm si un APT obtii o trompeta foarte zgomotoasa. O sa se auda tare? Foarte probabil. Bine? Nu are cum. Acel 16 cm nu stie sa faca niste chestii esentiale. Mai ales daca vrei sa-l faci sa sune tare.
Adica avand 16cm este subdimensionat pentru a suna bine?Ce difuzoare ar trebui sa pun sa am un sunet foarte bun cu un player Alpine Cda137BTI si o statie Alpine 4+1 100w pe canal +500?

Aseara citeam despre crossovere,vad ca multi spun ca cele active ar fi mult mai bune pentru SQ decat cele pasive...tu ce sfat mi-ai da?
GTA is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 00:33   #12
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Mda...se poate inchide topicul.M-am lamurit intr-o oarecare masura dar per total nu,insa in ritmul asta ma prinde pensia incercand sa-mi dau seama de difuzoare sa iau.

Pana la urma o sa fac totul ca de obicei,adica asa cum o sa cred eu ca este mai bine.

Repet...se poate inchide topicul.

Multumesc.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 17:37   #13
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Exclamation Re: Eminence Car Audio

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Mda...se poate inchide topicul.M-am lamurit intr-o oarecare masura dar per total nu,insa in ritmul asta ma prinde pensia incercand sa-mi dau seama de difuzoare sa iau.

Pana la urma o sa fac totul ca de obicei,adica asa cum o sa cred eu ca este mai bine.

Repet...se poate inchide topicul.

Multumesc.
Una din conditiile de baza pentru a obtine performante (calitate, amplitudine, etc) de la un dif este SA IL FOLOSESTI IN APLICATIA PT CARE A FOST DESTINAT !

RELAXX ti-a raspuns destul de clar: EMINENCE nu au divizie car-audio, ci mai repede o improvizatie pt car-audio. ei sunt specializati pe PRO (difuzoare de sali, concerte, auditii ample) si studio, insa nu exceleaza pe niciuna din laturi.... clar nu vor excela nici pe car-audio.

Acum, on-topic: eu am facut, la un moment dat, ceva de genul ce vrei tu sa incerci: difuri PRO in masina, pe medii si pe inalte. Rezultatul? Se auzeau TARE, TARE, TARE, cu putere mica data in ele (principiul PRO: wati putini, decibeli multi), insa nu pot exprima aici in cuvinte potrivite ce calitate acustica aveau in masina......

DECI: sfatul meu (nu sunt veteran dar am facut si eu vreo cateva incercari iar pe PRO si HOME am dobandit ceva experienta...) mergi pe difuri CAR-AUDIO.

Daca chiar vrei sa faci un compromis si dispui de un buget peste mediu, iti recomand CARPOWER, de la MONACOR, iar daca ai buget ceva mai maricel, Cerwin-Vega. Sunt cele mai apropiate variante de ceea ce vrei tu sa faci si anume sa folosesti difuri dezvoltate de firme consacracte pe PRO. Aceste branduri au o carutza de premii in carca si am vazut aplicatii foarte reusite, din punctul meu de vedere, cu aceste brand-uri.

Un alt brand despre care pana nu de mult nu stiam foarte multe, dar se pare ca au derivat pe car-audio tocmai de pe PRO-HQ (studio) sunt Digital Designs, deloc ieftine pt buzunar dar mult sub concurentii directi. Despre acest brand, Relaxx si Bigu sunt cei mai in masura sa iti ofere detalii si lamuriri suplimentare.

Acum depinde doar de tine pe ce optezi, in functie de bugetul alocat.

Referitor la Crossovere, ai auzit bine, cea mai buna varianta e crossover activ(modalitatile prin care poti beneficia de filtrare activa sunt multiple, nu e musai sa dai bani pe procesoare si alte treburi digitale...).

Alpine 137 nu cred ca e chiar cel mai potrivit player pt SQ. Mai degraba as merge pe kenwood (de la seria 7 in sus sau excelon), pioneer (de la seria 8 in sus), JVC seria X (de la 5 in sus), sau daca nu ai nevoie de anexe gen usb, bluetooth, ipod, etc, seriile vechi ALPINE (9845, parca nu stiu daca am retinut bine....)

Sper ca ti-a fost de folos ce am scris.

Motivul pt care nu ti se raspunde foarte prompt este timpul, nu ca nu vrea cineva sa te ajute.

Multa bafta
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 23:36   #14
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Eminence Car Audio

Multumesc pentru sfaturi si informatii insa daca nu am miscat nimic atunci cand am vrut nu am mai facut nimic.Intre timp a venit si "barza" iar prioritatile s-au schimbat radical.Momentan in loc de "audio hi-fi" cumpar patut,carucior,pampers si multe alte chestii care nici macar nu stiam ca exista .
GTA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 00:17   #15
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Lightbulb Re: Eminence Car Audio

sa-ti traiasca !!!

sa vorbim cu producatorii sa scoata ceva baby-sound pt carucioare )
florinstancu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -