![]() |
Eminence Car Audio
Am in vedere realizarea unui sitem audio in masina personala.Plec de la premisa ca vreau SQ si nu neaparat sa particip la vreo competitie.Una din intrebarile mele este legata de componentele Eminence....
Nu stiu prea multe despre car audio insa de obicei ma documentez destul de mult atunci cand ma apuc sa fac ceva despre care nu stiu prea multe.Pe net am citit numai lucruri bune despre Eminence,am vazut ca au preturi mai mult decat rezonabile....de ce in Romania nu sunt folosite aceste componente? Se comercializeza in Romania componente net superioare celor de la Eminence?Daca da,care sunt si unde se gasesc?De precizat ca HU va fi Alpine iar amplificarea tot catre Alpine inclin. Multumesc anticipat si va astept cu sfaturi si pareri . |
Re: Eminence Car Audio
Interesant...32 de vizualizari si nici un comentariu.Chiar nu are nimeni nimic de comentat???
|
Re: Eminence Car Audio
Eu am auzit de eminence din mzica pentru casa, sau club, unde sunt un nume cunoscut, facand boxe si subwoofere bune. Incercarea de a face o masina cu componente eminence pare o provocare, mai ales ca nu cred ca in Romania gasesti o masina sa asculti aceste componente.
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
Eminence e un subiect de compromis in raportul calitate/pret. Inclusiv in Pro. Atata tot. Componente dedicate pentru auto nu au, deci vrei nu vrei, folosesti partea de pro. Si sa nu vorbim de gama Eliminator (prezentata ca si gama auto), care ofera de fapt caracteristici similare cu Alfa si Beta, plus aceleasi APT-uri pe post de supertweeter, dar cu alte denumiri. |
Re: Eminence Car Audio
Quote:
|
Re: Eminence Car Audio
Bai fratilor...stie careva daca este bine sa pun difuzoare Eminence in masina sau nu?Difurile au 165mm 100wrms si 400w peak..tweetere de 35w si crossovere pe 2 cai 2500H...difurile si tweetere au 8ohmi...
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
|
Re: Eminence Car Audio
Quote:
Aseara citeam despre crossovere,vad ca multi spun ca cele active ar fi mult mai bune pentru SQ decat cele pasive...tu ce sfat mi-ai da? |
Re: Eminence Car Audio
Mda...se poate inchide topicul.M-am lamurit intr-o oarecare masura dar per total nu,insa in ritmul asta ma prinde pensia incercand sa-mi dau seama de difuzoare sa iau.
Pana la urma o sa fac totul ca de obicei,adica asa cum o sa cred eu ca este mai bine. Repet...se poate inchide topicul. Multumesc. |
Re: Eminence Car Audio
Quote:
RELAXX ti-a raspuns destul de clar: EMINENCE nu au divizie car-audio, ci mai repede o improvizatie pt car-audio. ei sunt specializati pe PRO (difuzoare de sali, concerte, auditii ample) si studio, insa nu exceleaza pe niciuna din laturi.... clar nu vor excela nici pe car-audio. Acum, on-topic: eu am facut, la un moment dat, ceva de genul ce vrei tu sa incerci: difuri PRO in masina, pe medii si pe inalte. Rezultatul? Se auzeau TARE, TARE, TARE, cu putere mica data in ele (principiul PRO: wati putini, decibeli multi), insa nu pot exprima aici in cuvinte potrivite ce calitate acustica aveau in masina...... DECI: sfatul meu (nu sunt veteran dar am facut si eu vreo cateva incercari iar pe PRO si HOME am dobandit ceva experienta...) mergi pe difuri CAR-AUDIO. Daca chiar vrei sa faci un compromis si dispui de un buget peste mediu, iti recomand CARPOWER, de la MONACOR, iar daca ai buget ceva mai maricel, Cerwin-Vega. Sunt cele mai apropiate variante de ceea ce vrei tu sa faci si anume sa folosesti difuri dezvoltate de firme consacracte pe PRO. Aceste branduri au o carutza de premii in carca si am vazut aplicatii foarte reusite, din punctul meu de vedere, cu aceste brand-uri. Un alt brand despre care pana nu de mult nu stiam foarte multe, dar se pare ca au derivat pe car-audio tocmai de pe PRO-HQ (studio) sunt Digital Designs, deloc ieftine pt buzunar dar mult sub concurentii directi. Despre acest brand, Relaxx si Bigu sunt cei mai in masura sa iti ofere detalii si lamuriri suplimentare. Acum depinde doar de tine pe ce optezi, in functie de bugetul alocat. Referitor la Crossovere, ai auzit bine, cea mai buna varianta e crossover activ(modalitatile prin care poti beneficia de filtrare activa sunt multiple, nu e musai sa dai bani pe procesoare si alte treburi digitale...). Alpine 137 nu cred ca e chiar cel mai potrivit player pt SQ. Mai degraba as merge pe kenwood (de la seria 7 in sus sau excelon), pioneer (de la seria 8 in sus), JVC seria X (de la 5 in sus), sau daca nu ai nevoie de anexe gen usb, bluetooth, ipod, etc, seriile vechi ALPINE (9845, parca nu stiu daca am retinut bine....) Sper ca ti-a fost de folos ce am scris. Motivul pt care nu ti se raspunde foarte prompt este timpul, nu ca nu vrea cineva sa te ajute. :) Multa bafta |
Re: Eminence Car Audio
Multumesc pentru sfaturi si informatii insa daca nu am miscat nimic atunci cand am vrut nu am mai facut nimic.Intre timp a venit si "barza" iar prioritatile s-au schimbat radical.Momentan in loc de "audio hi-fi" cumpar patut,carucior,pampers si multe alte chestii care nici macar nu stiam ca exista .
|
Re: Eminence Car Audio
sa-ti traiasca !!!
sa vorbim cu producatorii sa scoata ceva baby-sound pt carucioare :)) |
| All times are GMT +2. The time now is 04:42. |
- Copyright 2026 4Tuning