Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

View Poll Results: JL sau Pioneer
JL Audio 13w7 23 67.65%
pioneer TS-W5000SPL 11 32.35%
Voters: 34. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-06, 20:30   #31
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

JL 13w7 suporta comparatie doar cu Kicker Solo X 18\" ...si atat .
Chiar nu ai cum sa l compari cu Pioneer...la absolut nimic.
Ai obs. ce sensibilitate are 5000SPL ? 88db ..... + multe altele.
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 21:16   #32
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default

Heparu_Boy:Asta nu este o proba concludenta de a pune doua difuzoare pe aceeasi statie pt. ca nu este obligatoriu sa se pupe bine cu ambele difuzoare si diferenta de performante ar putea fi din compatibilitatea statie-difuzor. Personal votez tot JL. Ideea este ca acel Pioneer face multa galagie dar cam atat. JL in afara de galagie mai stie sa si cante. Dupa cum ti-au spus toti, tu alegi ce-ti place mai mult iar referitor la diferenta de pret dintre cele doua difuzoare, parerea mea este ca nu are rost sa te uiti la pret atunci cand cumperi ceva bun.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 17-02-06, 21:46   #33
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Pioneer-ul este campion mondial la 79 Hz. Nici un gram mai jos. Nu e muzical si e foarte greu de folosit pentru auditia de zi cu zi pentru simplul fapt ca nu e gandit sa \"cante\". 13W7 face tot ce vrei, mai putin cafea si cartofi prajiti . Face si masaj. Si stai linistit ca exista si difuzoare mai bune decat cele in discutie. Alti bani, alte pretentii.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 10:28   #34
cls21b_EVO

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,266
Default

Stau linistit ...stiu ca exista pe amandoua partile(sq spl ) dif. mai bune...darrrrrrrrrrrr , momentan nu au foarte multi de la noi. Si se gasesc si destul de greu.D.D 9900 series ... :P
cls21b_EVO is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 11:35   #35
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
La SPL , campion NU iese difuzorul , ci INTREG sistemul !!!!
Hai nu imi spune ca se putea obtine rezultatul asta cu orice difuzor... De ce nu vedem un campion mondial cu difuzoare Boschmann si cu incinte foarte bine calculate ?!?!?
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 11:39   #36
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default

Nu vreau sa zic ca este mai bun Pioneer decat JL, si eu tot JL as alege, dar oricum PE LATURA DE SPL nu este de aruncat nici Pioneeru'....
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 11:44   #37
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ReLLaXX\"
Pioneer-ul este campion mondial la 79 Hz. Nici un gram mai jos. Nu e muzical si e foarte greu de folosit pentru auditia de zi cu zi pentru simplul fapt ca nu e gandit sa \"cante\". 13W7 face tot ce vrei, mai putin cafea si cartofi prajiti . Face si masaj. Si stai linistit ca exista si difuzoare mai bune decat cele in discutie. Alti bani, alte pretentii.
Rellaxx, nu intereseaza pe nimeni la ce frecventa au dat, conteaza ca au dat....sa mai dea si alti 180.9 dB Era vorba strict de SPL, nu de auditia de zi cu zi....
GYM is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 13:36   #38
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Gym , cu tot respectul , privesti mult prea \"simplist\" subiectul .
Intelege ca NU exista termen de comparatie intre cele 2 difuzoare ....
Lasa omul sa-si monteze pe masina de 6-7 mii de watti RMS + alimentari , etc... si numai dupa aia recomanda-i un difuzor ca Pioneer-ul .
Singurul argument in favoarea lui fiind acela ca \"TINE\" la puterea respectiva si la SPL poti sa dai in el .
Daca omul vrea MUZICA ,ar trebui sa-i explici ca difuzorul respectiv va cinta un pic mai bine ca porcul .....
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 18-02-06, 20:41   #39
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default

Sa spunem ca pariul pe care l-am facut este ca si pierdut .... dupa ce se vede acolo 15 contra pioneer 7 pro poate poate .....
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 21-02-06, 21:24   #40
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

GYM....ma intereseaza pe mine de cati bani ai nevoie sa faci o masina sa cante la 79 Hz. Poate stii tu...sau poate nu.

NU Pioneer \"a dat\" 180,9 db ci omul si echipa care au facut masina. Sa fii foarte convins ca daca printre firmele disperate de publicitate s-ar numara si monstrii sacri in dB Drag, rezultatele ar fi altele.

Alma Gates lucreaza acum cu Sony si cu JBL. Si acum incearca sa ma convingi ca sunt bune. Si eu iti arat cum zboara porcul ala care canta putin mai prost decat Pioneer-ul in discutie.

PS: GYM... nu cred ca doresti sa aprofundam subiectul cu Pioneer.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -