Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > VERSUS AUDIO

View Poll Results: JBL CS1200T Vs. Mac Audio MP TUBE 30
JBL CS1200T - putere 125W RMS (500 W Max) 20 86.96%
MacAudio MP TUBE 30 - putere 240W RMS (480 W Max) 3 13.04%
Voters: 23. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-06, 22:15   #16
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default

black rose, cand scrie \"enclosure\" inseamna automat cutie....cand e vorba de tub, scrie \"subwoofer tube\"
blak, eu am un jbl gt4-15 cu incinta bass-reflex calculata facuta de mine...am anunt si la bazar auto dar nu voiam sa-i bag omului cutia pe gat, ci doar sa-i explic ca nu se compara tubul cu cutia...
PS: n-am vazut nicaieri tuburi pe compresie, daca a vazut cineva chiar il rog sa-mi spuna si mie marca (am vazut in schimb un tub bandpass artizanal, si tub e mult spus, ca era hexagonal cand te uitai dinspre difuzor -> facut din placi de pal)
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 27-01-06, 22:21   #17
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Forma incintei NU are nici o importanta. Important e ca acea incinta sa fie TZAPANA !!! Din cauza asta nu se folosesc tuburi la puteri mari....
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 00:03   #18
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Relativa treaba BTW..sa stii k nu sunt mari diferentze intre clase.... GTO si CS... aproape insesizabile in afra de diametru...punct ...
Apoi incinta depinde e relativa treaba..depinde cum ai calculato..depinde de multi factori... punct..
blak is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 11:04   #19
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,052
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

asta e link-ul unde am gasit acele spcificatii:


http://www.jbl.com/car/products/prod...at=TUB&ser=CSS


de curiozitate la JBL CS-1200T din ce are carcasa facuta!? l-am luat de pe www.************--- ce parere aveti despre produsele de la ei? garatie 1 an de zile ... adica asta e un +! cel putin are garatie...

si inca o intrebare... stie cineva un sistem de prindere detasabil? o sa il montez pe un Fiat Punto care este monovolul adica bancheta din spate e rabatabila si m-ar interesa sa fixez subwooferul cu niste chingi sau cheva de genul curele ca sa il scot cand am nevoie... are cineva vreo sugestie?
__________________
Sex, Drugs & Rock n'Roll
Porsche... there is no substitute!
Nooossss.... Bom Bom Bom!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 14:27   #20
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default

impinge subwooferul sub bancheta pana la limita, iar apoi intre subwoofer si partea de sub hayon pui 2 baghete din aluminiu sau altceva estetic, care sa intre fortat acolo si sa apese subwooferul si mai tare spre sofer. ai grija sa nu se deplaseze baghetele de acolo, ca s-ar putea sa ajunga in difuzor.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 15:52   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BlackRose\"
asta e link-ul unde am gasit acele spcificatii:


http://www.jbl.com/car/products/prod...at=TUB&ser=CSS


de curiozitate la JBL CS-1200T din ce are carcasa facuta!? l-am luat de pe www.************--- ce parere aveti despre produsele de la ei? garatie 1 an de zile ... adica asta e un +! cel putin are garatie...

si inca o intrebare... stie cineva un sistem de prindere detasabil? o sa il montez pe un Fiat Punto care este monovolul adica bancheta din spate e rabatabila si m-ar interesa sa fixez subwooferul cu niste chingi sau cheva de genul curele ca sa il scot cand am nevoie... are cineva vreo sugestie?
In vremurile \"bune\" , tuburile de la JBL veneau cu chingile in cutie.
Pe de alta parte , atasez descrierea ORIGINALA JBL din lista lor pentru dealeri a tubului .
Comentariile mai isi au rostul ???

In legatura cu materialul din care e facut \"tubul\" , sa stii ca TOATE tuburile sunt din carton presat . Dpdv acustic , te asigur ca sunt OK . La puterile respective nu sunt probleme deloc !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cs1200t_441.jpg
Views:	135
Size:	10.5 KB
ID:	64550  
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 17:49   #22
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default

probleme nu sunt, dar nici beneficii prea mari
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 28-01-06, 17:51   #23
Sir. Kid

Stage 5
 
Sir. Kid's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,052
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[PORSCHE]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

pai a venit cu, chingile dar sunt din plasitic iar prinzatorul de care \"inchide\" cureaua care se strage pe subwoofer s-a spart, adica am icnercat sa vad daca cuprinde subwooferul si... s-a rupt... deci... e clar!

ma rog... in orice caz banuiesc ca metoda cu cele 2 curele care prind subwooferul si il fixeaza de bancheta din spate e singura metoda pentru un subwoofer, care sa pot sa il scot ori de cate ori e nevoie!
Sir. Kid is offline   Reply With Quote
Old 17-03-06, 12:02   #24
B-69-TAU

Stage 5
 
B-69-TAU's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,730
Member of:
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
Thumbs down Re: JBL vs. Mac

Quote:
Originally Posted by BlackRose

de curiozitate la JBL CS-1200T din ce are carcasa facuta!? l-am luat de pe www.************--- ce parere aveti despre produsele de la ei? garatie 1 an de zile ... adica asta e un +! cel putin are garatie...
o parere f proasta, dar este numai parerea mea!
B-69-TAU is offline   Reply With Quote
Old 22-03-06, 00:21   #25
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JBL vs. Mac

o parere nonsens daca bagi un jbl cs 1200 intr-un wv g 1 2 3 4 sau orice masina deschisa cu un amplif de 100 w rms si un player cu sub control eu zic ca acopera acele difuzoare de 60 w cum zicea unu din baietzi totul e sa stii sa vinzi si sa reglezi atat produse ieftine pentru lumea care nu are posibilitati de investitii mari cat si cele scumpe,,,eu am montat multe jbl si la bani care se vand io zic ca e ok,,,cat e o tzeava 3mile???la bani astia si pretentii mari???
__________________

AUTO HI-FI&TUNING CENTER STR.ADY ENDRE NR 45/A VANZARI REPARATII DECODARI SI INSTALARI AUDIO VIDEO
PERSONALIZAM INSTALATII AUDIO CONSTRUIM MASINI DE EXPOZITII SI CONCURSURI LA STANDARDE COMPETENTE
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Old 01-04-06, 22:12   #26
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: JBL vs. Mac

pt alte persoane interesate: in comparatia din titlu: jbl cs 1200t bate mac audio mp30, am avut ambele sub-uri si mac-ul e penibil, dar mai ieftin... despre dls nu spun nimik, presupun ca e mai bun ca ambele dar nu o stiu sigur.
cum spunea mai sus soundidentity, pe o masina gen tico, break, orice masina unde porkbagajul comunica in interior, 1200 pe un amplif penibil se aude f f bine pt banii lui, de multe ori chiar si macul se aude binishor, daca pui la socoteala ca il gasesti sh cu 150 ron... in schimb intr-o berlina, logan. etc sunt bani aruncati pe geam... eu am inca un cs 12 pe o incinta tzapana, scos din tub si desi am un 1202 pe masina acum, nu ma indur sa il dau, e un excelent sub pt entry level...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 04-04-06, 21:17   #27
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: JBL vs. Mac

io zic ca si cs 1200 si gto 1202 e ok la banu lor chiar bunicele
SoundIdentity is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -